Co jsou orientační sporty?

Orientační sporty jsou synonymem pro pohyb v přírodě s mapou, ať už na horském kole, běžkách či po vlastních nohou.

Orientace v přírodě i ve městě

Úkolem závodníka orientačního sportu je překonat danou trať v co nejrychlejším čase. Trať je tvořena tzv. kontrolami, na kterých se nachází oranžovo-bílý lampión a speciální elektronické zařízení k zaznamenání průchodu kontrolou.

Každý závodník nese svůj osobní čip, který vkládá do krabičky na kontrole. Průchod kontrolou (tzv. "oražení") je zaznamenám ve zlomku sekundy a poté může závodník pokračovat ve své trase.

Závodník razící kontrolu

Závodník "razící" kontrolu - Miloš Nykodým, foto: Petr Kadeřávek

Mezi jednotlivými kontrolami si závodník volí trasu dle svého uvážení – někdo obtížným terénem překonává kopec, jiný si jej naopak oběhne po delší, ale rychlejší silnici. Odtud tedy pramení slovo orientační. O výsledku tak nerozhoduje jen sportovní výkonost, ale i schopnost udržet chladnou hlavu a vybírat si nejlepší cestu terénem.

Čtyři odvětví orientačních sportů

Český svaz orientačních sportů sdružuje čtyři sportovní odvětví – orientační běh, orientační závody na horských kolech, lyžařský orientační běh a Trail-O.

Orientační běh je nejstarší a nejrozšířenější disciplínou. V dnešní době ho v České republice provozuje přes osm tisíc registrovaných sportovců. Orientační závody na horských kolech a lyžařský orientační běh jsou výrazně menší, ale neméně zajímavá odvětví.

Nejmladší a nejodlišnější ze čtyř odvětví je Trail-O, který přináší výzvu orientace nejen hendikepovaným sportovcům. V Trail-O už nehraje roli rychlý přesun mezi kontrolami, ale precizní čtení mapy a určování přesného umístění kontroly.

Orientační sporty jsou pevně spjaté s přírodou a orientací v ní. Spojují fyzickou výkonnost s psychickou námahu, což je mezi sporty unikátní kombinace. Závodníci se dělí do jednotlivých kategorií dle věku a výkonnosti. Orientační sporty jsou vhodné pro všechny věkové i výkonnostní kategorie – od vrcholově trénujících elitních závodníků, přes malé děti doprovázené rodiči, až po 70leté zkušené veterány.

 

Chci se o orientačních sportech dozvědět víc...

Zacitorientak.cz