Co je k závodu potřeba?

Orientační sporty nejsou náročnými na vybavení. Jako zkušenější sportovci se jistě vybavíte specializovaným vybavením, ale pro začátek si třeba v orientačním běhu vystačíte s následujícím:

  • Oblečení – pokud závod neprobíhá ve městě, tak jde ideálně o běžecké oblečení zakrývající dolní končetiny, ať už jde o dlouhé kalhoty či podkolenky. Jako začátečníci se však pravděpodobně žádným opravdu těžkým terénem prodírat nebudete.
  • Obuv – pokud závod orientačního běhu probíhá v lese, je vhodná krosová obuv. Ale vystačíte si i s botaskami. Jen buďte připraveni na možnost, že si je zašpiníte.

Při běžném závodě můžete procházet i těžším terénem

Při běžném závodě můžete probíhat i těžším terénem, vždy se proto vyplatí počítat, že se ušpiníte či namočíte - Michal Jirásek, foto: Petr Kadeřávek

  • Buzola či kompas – pro orientaci v mapě je důležité mít ji otočenou do správného směru. Pro začátek si vystačíte s čímkoli, co ukazuje na sever.

Orientační závody horských kol a lyžařský orientační běh - u nich je oproti orientačnímu běhu potřeba kolo a helma, respektive běžky a hůlky. A oblečení tomu odpovídající.

Důležité jsou ještě mapa a čip. Mapu dostanete vždy od pořadatelů, a pokud nevlastníte čip, není problém si jej na jakýchkoli závodech vypůjčit.