Kde můžu zkusit orientační sporty?

Možností, kde si orientační sporty zkusit, je mnoho. Můžete si vyzkoušet některý z veřejných závodů, kontaktovat Váš lokální klub nebo se na vlastní pěst vydat do areálů pevných kontrol.

Závodní sezóna je u orientačního běhu a orientačních závodů horských kol (MTBO) zhruba od března do listopadu. Přes zimu se dle sněhových podmínek odehrávají závody lyžařského orientačního běhu. Závody Trail-O se konají celoročně.

Kontrola

Pro úplného začátečníka je nejjednodušší najít klub či kluby ve svém okolí a oslovit je. Většina klubů má tréninkové skupiny pro žactvo a dorost, kam není problém se přihlásit stejně jako do jakéhokoliv jiného kroužku.

Ani dospělí nepřijdou zkrátka. Většinou v daném oddíle najdou někoho, kdo jim vše ochotně vysvětlí. Zpravidla není vyžadováno ani členství.

Areály pevných kontrol jsou volně přístupné a najdete je rozmístěné po celé České republice. Jejich idea spočívá v tom, že v terénu poblíž center měst jsou napevno umístěny kontroly (nejčastěji vyšší dřevěné kůly).

Mapy k terénu s pevnými kontrolami jsou k dostání zdarma na určených místech: v informačních či sportovních centrech nebo restauracích. Návštěvníci terénu se pak mohou vlastním tempem vydat a vyzkoušet si tak orientaci s mapou.

Stránky věnující se areálům pevných kontrol se teprve připravují, prozatím stačí využít váš oblíbený vyhledávač a zadat "areály pevných kontrol + název nejbližšího většího města".

 

Víc o orientačních sportech v článku a rozcestníku Co jsou orientační sporty.