Kde můžu zkusit orientační sporty?

Možností, kde si orientační sporty zkusit, je mnoho. Můžete si vyzkoušet některý z veřejných závodů, kontaktovat nejbližší klub nebo se na vlastní pěst vydat do areálů pevných kontrol.

PRO TY, KDO SI CHTĚJÍ VYZKOUŠET ORIENŤÁK

Hledat kontroly v terénu můžete po celý rok. Závodní sezóna je u orientačního běhu zhruba od března do listopadu, u orientačních závodů horských kol (MTBO) od dubna do října. Přes zimu se dle sněhových podmínek odehrávají závody lyžařského orientačního běhu. Trail-O akce se konají celoročně.

Nejjednodušší je využít web Začít orienťák, který vám po zadání vaší polohy nabídne:

  1. Nejbližší závody ve vašem okolí, kde jsou vypsány i kategorie pro veřejnost.
  2. Výukové mapy, tedy mapy pro orientační běh, které jsou volně ke stažení v PDF. Na těchto mapách sice nejsou žádné kontroly, které byste mohli hledat, ale můžete se jejich pomocí, třeba při procházce, seznámit např. s mapovými značkami, měřítkem mapy atd.
  3. Areály pevných kontrol, tedy volně přístupné areály (les, park, centrum města), které najdete rozmístěné po celé České republice. Kontroly ve formě například plastových štítků, dřevěných destiček atp. jsou v nich pevně umístěny a mapy s těmito kontrolami jsou k dostání zdarma na určených místech (v informačních či sportovních centrech nebo restauracích) nebo k vytištění z webové stránky areálu.

Kontrola

 

PRO TY, KDO MAJÍ ZÁJEM O ČLENSTVÍ V ODDÍLU

V případě, že jste rozhodnuti se orientačnímu sportu věnovat pravidelně, bude nejlepší kontaktovat klub orientačních sportů ve vašem okolí a zjistit si konkrétní možnosti právě tam. Nezáleží na tom, jestli jste dítě školního věku nebo třeba čerstvý důchodce, s orienťákem se dá začít v každém věku!

Najít vhodný klub můžete opět skrze web Začít orienťák (možnost “Chtěl bych ho trénovat”) nebo třeba skrze regionální kontakt.

 

PRO ŠKOLY (případně další zájemce o ukázku orientačních sportů, školení či zorganizování akce spojené s orientačními sporty)

Český svaz orientačních sportů nabízí školám, dětským ale i dospělým kolektivům několik výukových programů s využitím zážitkových aktivit a prvků orientačních sportů. Realizovat je lze v přírodě či v okolí místa, kde právě pobýváte. Pro bližší informace navštivte web Zažít orienťák.


Víc o orientačních sportech v článku a rozcestníku Co jsou orientační sporty.