O ČSOS

Český svaz orientačních sportů (ČSOS) sdružuje sportovce z odvětví orientační běh (OB), lyžařský orientační běh (LOB), orientačních závodů na horských kolech (MTBO) a Trail-O.

ČSOS, resp. jeho přímí předchůdci, uspořádal řadu mezinárodních akcí. Přehled těch nejvýznamnějších najdete zde.

Členové svazu

V ČSOS je k 31. 12. 2022 sdruženo 221 klubů, které měly celkem 14955 členů. Počet registrovaných závodníků v roce 2022 byl v sekci OB 12 434 závodníků, v LOB jich bylo 661, v MTBO 843, a v sekci Trail-O bylo registrováno 72 závodníků.

Reprezentace

Český svaz orientačních sportů je zakládajícím členem Mezinárodní federace orientačního běhu (IOF, od roku 1961) a ve světovém orientačním běhu stále patříme mezi nejúspěšnější země.

Na světových šampionátech získali reprezentanti České republiky v OB dosud celkem 27 medailí (5-9-13), mistry světa se stali v roce 1991 Petr Kozák a Jana Cieslarová, v roce 2008 a 2009 Dana Brožková a v roce 2012 štafeta mužů. Nejslavnější českou o-běžkyní historie je Jana Galíková (Hlaváčová), která získala na MS celkem 7 medailí.

V lyžařském orientačním běhu získala Česká republika na MS 2 stříbrné a 5 bronzových medailí. V MTBO, získali naši reprezentanti již celkem 67 medailí z MS (13-30-24). V nejmladším odvětví, Trail-O naše reprezentace získala 2 zlaté, 3 stříbrné a 2 bronzové medaile.

Čeští závodníci v OB, LOB a MTBO jsou úspěšní i na světových šampionátech juniorů a mistrovstvích Evropy. Přehled získaných medailí naleznete zde.

Hlavní soutěže ČSOS

Orientační běh

Mistrovství ČR se koná v těchto disciplinách: klasická trať, krátká trať, sprint, štafety, sprintové štafety, štafety klubů a noční OB.

Hlavní dlouhodobou soutěží je Český pohár (pro muže a ženy) a žebříček A pro mládež. Významné postavení v soutěžích má i Český pohár štafet a Česká liga klubů.

Lyžařský orientační běh

Mistrovství ČR se koná v těchto disciplinách: klasická trať, krátká trať, sprint, štafety a štafety dvojic. Hlavní dlouhodobou soutěží je pro muže a ženy Český pohár, pro ostatní kategorie žebříček A; současně probíhá po celou sezónu i mistrovství ČR klubů.

Orientační závody na horských kolech (MTBO)

O mistrovské tituly se bojuje v těchto disciplinách: long, middle, sprint, štafety a štafety družstev. Celostátní soutěž má název Český pohár MTBO.

Trail-O

Mistrovství ČR se pořádá v disciplínách klasická trať, TempO a ve štafetách, celostátní soutěž má název Český PRE-O pohár.

Hlavní úkoly svazu

Hlavním posláním Českého svazu orientačních sportů (ČSOS) je péče o všestranný rozvoj všech orientačního sportů v České republice. ČSOS plní zejména tyto hlavní úkoly:

  1. Organizuje a řídí soutěže v orientačním běhu (dále jen OB), lyžařském orientačním běhu (dále jen LOB) a orientačních závodech na horském kole (Mountain bike orienteering - dále jen MTBO).
  2. Jmenuje a zabezpečuje reprezentaci ČR v OB, LOB a MTBO ve všech věkových kategoriích, zajišťuje účast na mistrovstvích světa a dalších mezinárodních závodech v OB, LOB a MTBO.
  3. Pečuje o výchovu mládeže, včetně přípravy nejtalentovanějších jedinců k dosažení nejvyšší sportovní výkonnosti.
  4. Vydává pravidla OB, LOB a MTBO platná v ČR.
  5. Podporuje sport pro všechny pořádáním jednoduchých orientačních závodů pro nové zájemce i pro ty, kteří sportují jen příležitostně.
  6. Vypracovává a popularizuje metodiku OB, LOB a MTBO ve vrcholových a výkonnostních formách a formách sportu pro všechny.
  7. Připravuje rozhodčí, trenéry a kartografy orientačního běhu a dalších orientačních sportů.
  8. Vyvíjí geodetickou a kartografickou činnost pro potřeby orientačního běhu a dalších orientačních sportů.