Víkendové oblastní závody

24.10.2021 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Víkendové oblastní závody

Za krásného podzimního počasí proběhla o víkendu řada závodů v oblastech.

Sobota

 • Necelou tisícovku závodníků uvítali pořadatelé z OB Říčany na oblastním žebříčku pro Středočeský kraj a Prahu v centru na louce u obce Babice. Běžela se krátká trať, kterou postavil Daniel Vláčil v rovinatém terénu s převážně jehličnatými porosty, kde byla velmi hustá síť odvodňovacích rýh, zbytky zrušených rybníků i rybníky rekonstruované, v prostoru byla bohatá síť cest i porostové detaily. Mapu Langusta ‘21 připravil hlavní kartograf Libor Pecháček. V ženách si pro vítězství doběhla Gabriela Šimůnková (TAP) s náskokem nacelých dvou minut před Barborou Baldrianovou (VSP), třetí skončila Petra Snížková (DKP). V mužích byl nejlepší Ctibor Sysel (PGP), se ztrátou minuty a půl byl druhá dorostenec Matouš Nathan Petrilák (DOR), třetí skončil Jakub Hledík (CHT).
 • V Západočeské oblasti připravili krátkou trať mladí závodníci ze Západočeské sportovní centrum mládeže. Centrem bylo fotbalové hřiště ve Starém Plzenci. Pro 250 závodníků připravila tratě Kamila Richtrová na mapě Radyně (mapovali Ondřej Vodrážka, Lukáš Richtr, Filip Šauli, Šimon Kurz, Radim Tokár) v kopcovitém terénu, kde byly místy skalky a kameny, bohužel kvůli kůrovci byl les hodně vykácený. V ženách byla nerychlejší Barbora Šiková (LPM), s pětiminutovou ztrátou skončila na druhém a třetím místě dvojice VPM Vendula Bouchalová a Marie Kamarytová. V mužích vyhrál Tomáš Kamaryt (VPM), na druhém a třetím skončila s velkou ztrátou dvojice ONO Filip Meduna a Aleš Ritter.
 • Krátkou trať Ještědského žebříčku (startovalo necelých 600 závodníků) připravil OOB TJ Turnov s centrem v hasičském areálu Radimovice. Běželo se v částečně rovinatém terénu s porostovými detaily a sníženou viditelností, kde bylo několik zařízlých údolí, byly tam vrstevnicové tvary, erozní rýhy a středně hustá síť cest. Stavitel tratí Tomáš Thoř měl k dispozici mapu U zámku, kterou mapoval Petr Matula. V ženách byla první Kateřina Kašková (CHA), necelou minutu za ní skončily na 2. a 3. místě Eva Kabáthová (LCE) a Adéla Skácelová (JJN). V mužích vyhrál Matěj Klusáček (LCE) s náskokem pouhých dvou sekund před Martinem Janatou (TJN), třetí s odstupem necelé minuty byl Jonáš Gottstein (JIL).
 • Východočeský pohár pokračoval krátkou tratí, kterou uspořádal K.O.B. Choceň. Necelých 800 závodníků našlo centrum na velké louce u osady Hluboká (u Srubů). Stavitel tratí Michal Pátek měl k dispozici mapu Hluboká 2021 (hlavní kartograf Jan Sháněl), běželo se převážně v jehličnatém lese, který byl porostově velmi rozmanitý a byla v něm hustá síť cest; jižní část prostoru byl svah s detaily, prameništi s celkovým převýšením do 50 m; severní část byla úplně rovinatá. V ženách byly úspěšné zkušené závodnice, vyhrála Zdenka Kozáková (TBM), která o minutu porazila druhou Ivetu Šístkovou (LPU) a třetí Zuzanu Jedličkovou (SHK). Na trati mužů byl nejrychlejší Martin Roudný (LPU), který za sebou nechal o necelé dvě minuty zkušené Osvalda Kozáka (TBM) a Petra Losmana (PHK).
 • Oddíl orientačního běhu Třebíč pořádal krátkou trať Ligy Vysočiny s centrem ve sportovním areálu v Dalešicích. Necelé tři stovky závodníků čekala mapa Čalonice (hlavní kartograf Matěj Klusáček). Stavitel tratí Martin Klusáček měl k dispozici typicky vysočinský terén, ve východní části byl prudký svah k přehradě místy se skalními útvary, bohužel po kůrovcové kalamitě vznikly v prostoru nové paseky s místy hustým a nepříjemným podrostem. V ženách byla nejlepší dorostenka Jitka Novotná (SJH), která o tři minuty porazila druhou Barboru Chudíkovou (SJI), o minutu a půl pomalejší byla třetí Kateřina Blažková (SJH). Na trati mužů byl nejrychlejší dorostenec Kryštof Jelínek (LPU), necelé dvě minuty za ním zaostali druhý Jiří Zelinka (MBM) a třetí další dorostenec Vojtěch Orany (SJI).
 • Necelé dvě stovky závodníků čekal les mezi obcemi Koblov, Antošovice, Šilheřovice, Markvartovice, Ludgeřovice a Petřkovice, kde se na mapě Bažantnice (mapovali J. Hostaš, J. Juřeník, J. Panna, T. Vavřík, V. Petr) běžela klasická trať žebříčku Moravskoslezského kraje, kterou uspořádal SKOB Ostrava. Běželo se v rovinatém terénu, kde převažoval listnatý různorodý porost, viditelnost a průběžnost byla variabilní, byla tam pravidelná síť komunikací, v části prostoru byl členitý terén s údolíčky a s vodními a podmáčenými plochami, v prostoru se nacházely i pozůstatky po zákopech a protitankových zátarasech, zbytky pohraničního opevnění, jámy, jemné rýhy a poldry. Tratě postavili Tomáš Berger a Eva Juřeníková. V ženách s velkým náskokem vyhrála Jana Jančová (KAM), druhá byla Lucie Smolková (SOP) a třetí Ewa Haltof (VRB). V mužích byl první Martin Sklenář (AOP), necelé dvě minuty za ním byl druhý Marek Bialožyt (TRI), třetí skončil Michal Bjolek (BFM).
 • Krátkou trať Hanáckého žebříčku (pro kategorie D21C a H21C s volným pořadím kontrol) uspořádal oddíl orientačního běhu TJ SOKOL Plumlov s centrem v místním kempu Žralok. Přes 300 závodníků čekala mapa Kněží hora 2021 (mapoval Bob Háj), tratě (stavitelé Johana Otrubová, Karel Otruba) vedly v terénu typicky podzimním plumlovským, kde byla hustá síť komunikací, který byl porostově bohatý, místy kopcovitý, občas byl sezónní podrost. V ženách s velkým náskokem vyhrála Markéta Tesařová (ZBM), s pětiminutovou ztrátou skončily na 2. a 3. místě závodnice UOL Tereza Paulíčková a Makéta Bídová. V mužích si pro vítězství doběhl Martin Poklop (SSU), o dvě minuty pomaleší byl Tomáš Zdráhal (OOL), třetí skončil dorostenec Jindřich Beneš (KON) se ztrátou tři a půl minuty.
 • Ve Valašské oblasti proběhlo Mistrovství oblasti na krátké trati. Uspořádal ho oddíl orientačního běhu TJ Slovan Luhačovice v Uherském Brodě - Maršově v areálu DDM. Přes dvě stovky závodníků čekala mapa Maršov (hlavní kartograf Matěj Klusáček), tratě postavil Marek Cahel v kopcovitém terénu, kde byl smíšený les s převahou listnatého, byla tam středně hustá síť cest, proměnlivá hustota porostů s různou průběžností, místy byl podrost. Závod žen ovládly závodnice TZL, vyhrála dorostenka Valentina Batani, která o tři minuty porazila druhou Evu Pekárkovou, třetí Blanka Honnerová měla ztrátu přesně pět minut. Také v mužích dominovali závodníci TZL - vyhrál Michal Smola před Tomášem Kolárikem (+1:16) a Davidem Mikelem (+3:06).

Neděle

 • Oblastní mistrovství Pražské a Středočeské oblasti ve sprintových štafetách uspořádal Klub orientačního běhu TRETRA PRAHA. Centrem byla louka před ZŠ Burešova v Praze 8 (Kobylisy). Přes 80 čtyřčlenných štafet čekaly tratě od stavitele Jakuba Vláška na mapě Kobyliská střelnice (autor Ondřej Měšťan), tratě vedly sídlištní zástavbou, parky a areály škol. Vyhrála štafeta DKP před PGP a SJC.
 • Jihočeský žebříček (klasická trať) uspořádal Spolek orientačních sportů Strakonice. Více jak 150 závodníků se sešlo na parkovišti u hotelu Pila (Sedlice). Stavitel tratí Václav Pelc měl k dispozici mapu Pilský Mlýn. V ženách byla nejrychlejší Eliška Čápová (STA), se ztrátou minuty a půl byla druhá Lenka Míková (VCB), třetí místo obsadila Jitka Svobodová (VSP), která na vítězku ztratila dvě minuty. V mužích si pro vítězství doběhl Ivo Šafařík (OPI), minutu o půl za ním skončil Radek Teringl (VCB), třetí byl Filip Hulec (PCB) se ztrátou necelých čtyř minut.
 • V západních Čechách připravili i klasickou trať mladí závodníci ze Západočeské sportovní centrum mládeže. Centrum, terén i mapa byly stejné jako v sobotu na krátké trati, autorem tratí byl Ladislav Čepička. V ženách stejně jako v sobotu vyhrála Barbora Šiková (VPM), s obrovskou ztrátou obsadily druhé a třetí místo Daniela Trpáková (DCH) a Iveta Albrechtová (KAM). V mužích si pro vítězství doběhl Jiří Bouchal (VPM), který skoro o 3 minuty porazil druhého Matěje Kamenického (LPU), třetí místo obsadil se ztrátou sedmi minut Filip Meduna (ONO).
 • Na jižní Moravě uspořádal oddíl orientačního běhu TJ Spartak první brněnská klasickou trať Jihomoravské ligy. Centrem bylo fotbalové hřiště v Křižánkách. Petr Mareček připravil pro závod mapu Kyšperský potok, v mírně členitém terénu, kde bylo množství vodotečí, terén byl podmáčený, byly tam porostové detaily a hustá síť komunikací. Tratě pro více než 300 závodníků postavil Libor Zřídkaveselý. V ženách byla nejlepší Tereza Odehnalová (ZBM), se ztrátou pěti minut byla druhá Magdaléna Klusácková (ZBM), ještě o minutu pomalejší byla třetí Lucie Korpasová (TBM). V mužích vyhrál Adam Jonáš (ZBM), minutu a půl zpět byl druhý Vojtěch Gryc (TBM), čtyři minuty na vítěze ztratil třetí Martin Janda (DOB).
 • Vedle oblastních závodů se běžely i kultovní Rodinné štafety (neoficiální mistrovství ČR rodinných kladů). Závod proběhl za účasti stovky štafet v lesích v okolí Krasnice na Přeloučsku. Vítězství si odnesla rodina Metelkova z Hradce Králové (Tomáš, Táňa, Ondřej), na druhém místě doběhli Prášilovi z Třebíče (Tomáš, Šimon, Marek), třetí skončili Čermákovi/Procházkovi z Pardubic (Jan Čermák, Renata Čermáková, David Procházka).

Výsledky najdete v IS ORIS.


« zpět