Zderazské pomapováníčko

14.11.2016 Jiří Vištejn Převzato z ČSOS

Zderazské pomapováníčko Zdeněk Lenhart v roli lektora.

O víkendu proběhlo ve Zderazi školení začínajících kartografů. Současně v sobotu večer jednala Mapová rada ČSOS.

“…..,  máme pro Tebe ten úkol” a už jsem tušil nějakou kulišárnu.

Občas bývám naivní. A když jsem nabízel lektorům, zda není zapotřebí s něčím pomoci, tak jsem netušil, že dostanu úkol, který jsem zas až tak neočekával. Moje pochyby nespočívaly vůbec v motivaci tento úkol splnit, jako spíše v mých schopnostech a vědomostech tak učinit.

Mezi 11. až 13. listopadem 2016 proběhlo školení začínajících kartografů v rekreačním zařízení Renospond na Zderazi. Dorazili zkušení školitelé ve složení Zdeněk Lenhart, Bob Háj, a Luděk Krtička. Přijeli i další členové mapové rady ČSOS a i někteří krajští kartografové za účelem výpomoci při praktických cvičeních a účasti na sobotním zasedání Mapové rady ČSOS. Hlavně dorazily, jak jsem slyšel v jednom filmu, dychtivé mozky zítřka, jen bych přidal přídavné jméno - mapařské dychtivé mozky zítřka. Počet mapařských nadějí vyšplhal na hodnotu 24.

V pátek bylo na programu zmapovat a nakreslit sprintovou mapu areálu rekreačního zařízení. V sobotu přišlo na řadu mapování tradičního lesního prostoru vedle Renospondu v klasickém měřítku 1:15 000. Sobotní večer, a díky urputnosti začínajících mapařů i sobotní noc, byla věnována kresbě této mapy. Současně probíhalo neméně urputné zasedání Mapové rady ČSOS. Neděle byla vyhrazena další teorii a společné vycházce po zmapovaném prostoru s výklady lektorů ohledně klasifikace objektů v již zmapovaném prostoru.

Někteří účastníci již zkušenosti s mapováním měli, čili některá díla byla zdařilá, jiná méně, nicméně si myslím, že si pochvalu zaslouží každý, kdo projeví zájem o tuto činnost, ať už vytvořil cokoli.

Na závěr patří velký dík všem lektorům, ale rovněž, teď už zcela jistě malinko zahlceným, mapařským mozkům zítřka, že se vůbec odhodlaly tuto akci absolvovat. Určitě se několik z nich hned po příjezdu domů ze Zderazi pustí do přípravy podkladů a mapování (-: A doufám, že to není jen další moje naivní představa.

Ostrým tužkám i stylusům zdar. A fotogalerii naleznete zde.


« zpět