Zdeněk Zuzánek vstoupil do Síně slávy

25.11.2018 Jan Picek

Zdeněk Zuzánek vstoupil do Síně slávy

Do Síně slávy v letošním roce vstoupil Zdeněk Zuzánek. Jméno tohoto závodníka běhající v současné době již téměř 30 let za TJ Tatran Jablonec stále vídáme na nejvyšších příčkách Veteraniády ČR, ale i Veteránského MS. Zuzánek se kromě závodění věnuje i pořádání závodů, zasedá ve vedení sekce OB a předsedá největšímu severočeskému klubu.  

Ďuňďa, jak je Zdeňkovi přezdíváno, začal s orientačním během v roce 1973 ve svých 13 letech. V té době se dělaly pionýrské závody pro školy a na takové byl i Zdeněk osloven svým tělocvikářem v Rokytnici v Orlických horách, kde až do nástupu na vysokou školu bydlel, aby se jich zúčastnil. Předtím dělal i házenou a fotbal, postupně ale u něj zvítězil orienťák. I když na počátku mu vůbec nešel, zaostával hlavně mapařsky nad svými soupeři. To pak díky mapování postupně zlepšoval. U orienťáku ho hlavně držela skvělá parta kamarádů. Zlom přišel v roce 1977, kde získal první medaili z Mistrovství ČSSR v OB stříbrné hodnoty. Pomohlo mu, že se před tím dostal do tehdejšího hradeckého TSM. Další úspěchy následovaly, v roce 1979 získal svůj první mistrovský titul na dlouhé trati v kategorii juniorů. Vedle orientačního běhu dělal i lyžařský orientační běh, kde se mu také dařilo a získal celkem dva mistrovské tituly v kategorii dospělých (roky 1986 a 1990). Největšího úspěchu ale dosáhl na Akademickém mistrovství světa v roce 1982, kde vybojoval bronzovou medaili. Zuzánek byl první orientační běžec naší historie, který získal v individuální disciplíně medaili. Ďuňďa vystřídal za svoji éru pět klubů. Začínal ve Vamberku, poté na rok se kvůli štafetám, které miloval, přesunul do klubu v Rychnově nad Kněžnou. Během působení na Vysoké škole zemědělské v pražském Suchdole běhal za USK Praha a po odstěhování do Jablonce nad Nisou běhal za TJ Tatran Jablonec a za Elitex Jablonec jezdil LOBy. Zúčastnil se dohromady 4 mistrovství světa v OB, to poslední bylo v roce 1993 v Americe. Provázela ho však řada zranění, na prvním i posledním MS ho velmi omezovaly. Poslední MS v LOBu absolvoval v roce 1996, poté se stal na několik let i šéftrenérem týmu reprezentace lyžařského orientačního běhu. Asistentem byl i u reprezentace v pěším orientačním běhu za doby trénování Jaroslava Kačmarčíka a Jana Kaplana. Velké úspěchy měl pak coby veterán – vítězství si odvezl z Nového Boru (MS veteránů 1998) a ze Švýcarska (MS veteránů 2010), dvakrát ukořistil stříbrnou medaili. Zisk medailí z Veteraniády je nepočitatelně. Kromě závodění se věnuje svému současnému klubu TJ Tatran Jablonec, kterému již více než 25 let předsedá. Příští rok, kdy oslaví významné životní jubileum, a to šedesáté narozeniny, bude ředitelem Mistrovství ČR na klasické trati. Působí i na svazové úrovni, kde je členem vedení sekce OB a předsedou komise reprezentace.

Zdeněk Zuzánek věnoval mnoho času orientačnímu běhu, ovlivnil ho ve svém osobním i profesním životě a za všechno mu děkujeme.

 


« zpět