YO!CAMP startuje v sobotu

1.8.2019 Jan Picek

YO!CAMP startuje v sobotu

Metodická rada ČSOS připravuje od soboty týdenní kemp plný přednášek, workshopů a besed pro mladé orienťáky/běžce ve věku 15 – 23 let.

Cílem je vzbudit nebo rozšířit jejich zájem o organizování tréninků, závodů nebo trénování svěřenců. Zároveň je zasvětit do specifických věcí souvisejících s OB (např. televizní přenosy, GPS, moderní technologie v trénování, …). "Ve vedení svazu se stále mluví o tom, že by se do některých věcí mohli více zapojit mladí, tímto projektem chceme udělat první konkrétní krok," říká jeden ze spolutvůrců kempu Jan Picek. "Není to o tom, že za jeden týden vychováme 30 nových trenérů a stavitelů tratí. Spíše jim chceme zprostředkovat, co vše se skrývá pod pojmem "orientační běh" od trénování po stavbu tratí, přes organizaci závodů až po zdravotní a psychologickou stránku věci," uvádí Jana Kubátová, další organizátorka, která se bude opírat zejména o své zkušenosti ze zahraničí i práci ve dvou TSM. V průběhu týdne budou mít účastníci možnost si vše vyzkoušet na vlastní kůži. "Nebude to pouze o sezení v lavici. Hodně věcí si účastníci na sobě vyzkouší," objasňuje Kubátová. "Nebudeme je do ničeho tlačit, každý může být silný v jiné stránce. Důležité je pro nás motivovat a trochu třeba i nasměřovat," vysvětluje Picek. 
Zázemí celé akce je v Ekocentru v Oldřichově v Hájích v krásném prostředí Jizerských hor. Zde bude probíhat každodenní program, který se bude skládat z názorných ukázek i o-tréninků v okolí. V místě akce bude jeden den i workshop zdravotnické služby, ukázka mapování a v rámci kempu budou různou dobu přítomni i čeští reprezentanti Vojtěch Král, Denisa Kosová, Adéla Indráková, Pavel Kubát nebo Tereza Janošíková. Jeden den je na programu i sprint v nedalekém Jablonci nad Nisou v rámci Mistrovství Evropy lesníků, na to naváže trénink "4 roční období", který si účastníci nejen zaběhnout, ale budou muset zapřemýšlet, jak co udělat lépe, jaké pokyny před takovým tréninkem dát svým svěřencům, nebo jak ho vytvořit v OCADu. Daniel Wolf připravuje přednášku "Případy pro jury", zároveň nabídne účastníkům náhlednout pod pokličku televizním přenosům. Alena Voborníková finišuje s diplomkou na téma "Zimní příprava orientačních běžců v tělocvičně", která je koncipovaná jako sborník her s o-zaměřením pro děti a mládež. Částečně o tom pohovoří i v průběhu YO!CAMPu a zároveň každý může otestovat. Libor Forst pak připravil v blízkosti ubytování Trail-O. Účastníci se také dozví o pořádání prvního závodu - na co nezapomenout, co připravit, jak zpropagovat akci a na co dát důraz. Nebude chybět také témata jako marketing, ekologie, IT zabezpečení o-akcí nebo péče o les.  
Jedná se o první ročník, pokud se akce uchytí a bude přínosná, organizátoři nevylučují i pokračování každé dva roky.

 


« zpět