Výzva k finanční podpoře mladých ukrajinských orienťáků v českých klubech

21.6.2022 Dominika Plochová

Výzva k finanční podpoře mladých ukrajinských orienťáků v českých klubech

Výkonný výbor ČSOS vyhlašuje sbírku pro orientační běžce z Ukrajiny v klubech ČSOS, zapojte se také!

Krátce po začátku války na Ukrajině na konci letošního února vyhlásil Český svaz orientačních sportů Týden orienťáku pro Ukrajinu. V týdnu od 28. února do 6. března 2022 uspořádaly kluby či jednotlivci celkem 30 nejrůznějších aktivit, jejichž účastníci zasílali dobrovolný příspěvek na speciální orienťácký účet. Na konci týdne byla na tomto účtě částka převyšující 420 tis. Kč, kterou se Výkonný výbor ČSOS rozhodl ještě navýšit na konečných 555.555,- Kč, které byly vzápětí z poloviny zaslány na speciální účet Velvyslanectví Ukrajiny v Praze na okamžitou pomoc pro obranu Ukrajiny a z poloviny na sbírku Člověka v tísni.

Válka na Ukrajině bohužel pokračuje i nadále a mezi ukrajinskými občany, kteří se rozhodli z důvodu války opustit svou zemi, jsou i orienťáci. V průběhu uplynulých tří měsíců se tak v českých klubech nově zaregistrovalo přes 25 ukrajinských závodníků, převážně žákovského a dorosteneckého věku. Velký dík všem oddílům, kteří ukrajinské orienťáky mezi sebe přijali a vytvořili jim takové podmínky, aby i během svého pobytu v ČR mohli nadále trénovat a závodit.

Řada těchto ukrajinských závodníků je po orienťácké stránce závislá na finanční podpoře ze strany svých klubů či jednotlivců, která pochopitelně není neomezená. Výkonný výbor ČSOS se proto rozhodl, i díky podnětu z členské základny, opět "zprovoznit" orienťácký účet pro Ukrajinu a požádat orienťáckou veřejnost o podporu 10 mladých ukrajinských orienťáků běhajících v kategoriích DH12-18. Většinu z nich můžete vidět vysoko ve výsledkových listinách nejen oblastních závodů, některým válka zkomplikovala dokonce i mezinárodní ambice na mládežnických šampionátech.

Zasláním libovolné částky na transparentní účet 214575416/0600 do 30. června umožníte těmto mladým borcům účast na letních akcích svých tréninkových skupin (soustředění, vícedenní závody nebo příměstské o-tábory pro ty mladší) či závodech druhé poloviny letošní sezóny a pokrytí nákladů s tím spojených (doprava, ubytování, …). Ideální cílovou částkou, která by pokryla vše potřebné pro tuto desetihlavou skupinku běhající za tři různé české kluby, je 60.000,- Kč. Dosavadní náklady na orienťácké aktivity a chybějící vybavení svých nových ukrajinských členů nesly kluby, které je mezi sebe přijaly.

QR kód pro platbu níže:


« zpět