Vojtěch Král vyhrál knock-out sprint Světového poháru

4.10.2018 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Vojtěch Král vyhrál knock-out sprint Světového poháru

Závěrečná série Světového poháru začala premiérou knock-out sprintu. Ve finále v Praze na Výstavišti si skvěle vedl Vojtěch Král, který nedal soupěřům šanci a vyhrál. V ženách byla nejlepší Judith Wyder.

Knock-out sprint je nová displiplína která měla v Praze svou premiéru ve Světovém poháru. Celý závod se skládá ze čtyř kol: 
Kvalifikace: 3 paralelní rozběhy s intervalovým startu 1 minuta, prvních 12 běžců se kvalifikuje do čtvrtfinále.
Čtvrtfinále: 6 čtvrtfinále s 6 účastníky, hromadný start, první tři závodníci v cíli postupují do semifinále.
Semifinále: 3 semifinálové skupiny s 6 účastníky. hromadný start, první dva závodníci v cíli mají právo běžet finále.
Finále: Šest závodníků v závěrečném závodě, opět hromadný start.

Dopolední kvalifikace a čtvrfinále se běželo ve Stromovce, centrem byl sportovní areál Olympu. Z kvalifikace do finále měli naši závodníci poloviční úspěšnost, postoupili 4 muži a 4 ženy. Dále jdou Vojtěch Král, Tomáš Křivda, Marek Minář a Jakub Glonek resp. Tereza Janošíková, Jana Knapová, Vendula Horčičková a Denisa Kosová. Tratě čtvrtfinále byly krátké a hodně běžecké. Toto kolo mělo speciální prvek - výběr prostřední části trati (jedné ze tří variant), kterou si musel závodník vybrat sám během vymezeného času 20 sekund před startem. Volby závodníků byly velmi různorodé, ale moc toho nerozhodly. Mezi 18 nejlepších si postup vybojovali v ženách Jana Knapová a Denisa Kosová, z mužů pak Vojtěch Král a Marek Minář.

Odpoledne začalo semifinálovými boji. Běželo ve na Výstavišti. Závodníci měli opět možnost volby části tratě, což se tentokrát nakonec ukázalo jako dost důležité. Terén závodu byl zajímavý díky víceúrovňových částí budov, prudkých schodů a také sítí chodníčků u planetária (tam právě byla možnost volby části tratě). Zatímco trio Denisa Kosová, Jana Knapová a Marek Minář na nejlepší nestačilo, Vojta Král si vedl skvěle, v závěru zrychlil a doběhl do cíle svého semifinále jako první a vybojoval si postup do finále.

Finále bylo hned po semifinále, na odpočinek moc času nebylo. Běželo se opět na Výstavišti. Tentokrát si závodníci nevolili variantu tratě, ale dostali mapy s motýlkem kolem Křižíkovy fontány. V ženách vyhrála Judith Wyder (SUI) těsně před Caroline Ohlson (SWE), největší favoritka Tove Alexandersson (SWE) v úvodu zvolila špatný postup a musela hodně bojovat o třetí příčku. Další pořadí: 4. Sabine Hauswirth (SUI), 5. Andrine Benjaminsen (NOR) a 6. Irina Nyberg (RUS). V mužích to bylo vyrovnanější. Vojta Král vedl v podstatě po celou trať, první vyběhl i z motýlku a v závěrečné části tratě nedal dotírajícímu Jonasu Leanderssonpvi (SWE) šanci s přehlem vyhrál, čímž potěšil plnou cílovou halu českých fanoušků. Třetí skončil Gustav Bergman (SWE), následovali Frederic Tranchand (FRA), Yannick Michiels (BEL) a Robert Merl (AUT).

M: 
1. Král Vojtěch              Czech Republic                   6.37        
2. Leandersson Jonas         Sweden                           6.40   + 0.03
3. Bergman Gustav            Sweden                           6.44   + 0.07
4. Tranchand Frederic        France                           6.45   + 0.08
5. Michiels Yannick          Belgium                          6.46   + 0.09
6. Merl Robert               Austria                          7.22   + 0.45

W:
1. Wyder Judith              Switzerland                      6.16        
2. Ohlsson Karolin           Sweden                           6.17   + 0.01
3. Alexandersson Tove        Sweden                           6.38   + 0.22
4. Hauswirth Sabine          Switzerland                      6.42   + 0.26
5. Benjaminsen Andrine       Norway                           6.46   + 0.30
6. Nyberg Irina              Russian Federation               7.02   + 0.46

Skvělou práci odvedli pořadatelé! Připravili a realizovali čtyři kola s přesným časovým harmonogramem v dvou arénách bez chyb. 

 


« zpět