Vítězem Ankety OB 2023 se stal Tomáš Křivda

25.11.2023 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Vítězem Ankety OB 2023 se stal Tomáš Křivda

V Brně byly slavnostně vyhlášeny výsledky ankety Nejlepší orientační běžec roku 2023. Poprvé se králem českého orienťáku stal Tomáš  Křivda.

Vítěz ankety Tomáš Křivda (K.O.B. Choceň) měl výbornou sezónu. Na mistrovství světa ve Švýcarsku šokoval skvělým výsledkem v závodě na klasické trati, kde ho na čtvrtém místě jen minimální ztráta dělila od zisku medaile. K tomu přidal solidní 17. místo na krátké trati a dobrým výkonem přispěl i k 6. místo české štafety mužů. Na Mistrovství Evropy v Itálii byl 2x v první desítce - v KO sprintu obsadil 10. příčku a s českou sprintovou štafetou byl desátý. V celkovém hodnocení Světového poháru obsadil vynikající osmé místo. Na domácí scéně naprosto dominoval - získal mistrovské tituly na čtyřech tratích (noční OB, sprint, krátká i klasická trať), k tomu přidal stříbro v premiérovém šampionátu v KO sprintu i jasné vítězství v Českém poháru.

Na druhém místě v anketě se umístila Tereza Janošíková (SK Severka Šumperk). Loňská vítězka ankety měla i letos velmi dobrou sezónu. Na krátké trati na MS ve Švýcarsku se probojovala 8. místem do TOP10, velmi pěkné je i 14. místo na klasické trati. Tereza finišovala i českou štafet žen pro 5. místo na MS. Na ME v Itálii skončila v KO sprintu ve druhé desítce (14.) a byla členkou sprintové štafety, která obsadila 9. příčku. V celkovém hodnocení Světového poháru obsadila 11. místo. Na českých šampionátech získala zlato ve sprintu, na klasice byla třetí a finišovala ve vítězné sprintové štafetě Sk Severka Šumperk. V celkovém hodnocení Českého poháru obsadila 3. místo.

Třetí v anketě skončil Miloš Nykodým (SK Brno Žabovřesky). Jeho největším mezinárodním úspěchem v roce 2023 byla desátá příčka v závodě na klasické trati na MS ve Švýcarsku. Na světovém šampionátu přispěl velmi dobrým výkonem i k šestému místo české štafety mužů. Na mistrovství ČR vybojoval dvě stříbrné medaile (noční a klasická trať) a finišoval zlatou štafetu mužů SK Brno Žabovřesky.

Na čtvrtém místě v anketě skončila vítězka ankety z let 2020 a 2021 Denisa Kosová (OK 99 Hradec Králové). Denisa běžela v české štafetě žen, která na MS ve Švýcarsku obsadila velmi pěknou pátou příčku. Na českých šampionátech získala v jednotlivcích stříbrné medaile na krátké a klasické trati, zlato pak vybojovala ve štafetě žen a družstvech OK 99 Hradec Králové. A také se stala vítězkou Českého poháru 2023.

Vendula Horčičková (OOB TJ Slovan Luhačovice) obsadila v anketě pátou příčku. Ve své poslední reprezentační sezóně patřila k opoře ženské štafety na MS ve Švýcarsku, která skončila na 5. místě, dobře si vedla v předchozích závodech, na krátké trati skončila na výborném 11. místě, na klasické trati byla 21. Díky výborným výkonům v závodech Světového poháru v srpnu v Česku skončila v celkovém hodnocení Světového poháru na 23. místě.

V juniorské kategorii byl jako nejlepší vyhlášen stejně jako v roce 2022 Jakub Chaloupský (OK 99 Hradec Králové), který velmi úspěšně reprezentoval na Mistrovství světa juniorů v Rumunsku, kde se stal nejúspěšnějším závodníkem. Po 6. místě ve sprintu a 5. místě ve sprintových štafetách doslova exceloval v lesních disciplínách, na krátké trati byl druhý, na klasické trati a ve štafetách vybojoval zlato. Na domácích tratích byl stejně jako loni naprosto suverénní - získal zlaté medaile na všech čtyřech závodech jednotlivců a přidal ještě dvě zlata ve štafetách a v klubech. Druhá skončila věkem ještě dorostenka Lucie Dittrichová (KOB Směr Kroměříž), která zářila na MSJ v Rumunsku, kde získala zlato na klasické trati a stříbra na krátké trati a ve štafetách (a byla pátá ve sprintových štafetách). Na českých šampionátech vybojovala titul na klasické a krátké trati v D18. Třetí místo patří Anně Karlové (OK Jilemnice), která také přispěla k stříbrné medaili ve štafetách na MSJ, tam skončila v první desítce ve sprintu (8.), na klasické trati (8.) a ve sprintových štafetách (5.); na domácích šampionátech vyhrála všechny závody - má čtyři zlata (NOB, klasická i krátká trať, sprint).

V dorostenecké anketě vyhrál Tomáš Kučera (SK Brno Žabovřesky), který na ME dorostu v Bulharsku vybojoval zlatou medaili v závodě na klasické trati.

VÝSLEDKY ANKETY O NEJLEPŠÍ ORIENTAČNÍ BĚŽCE ROKU 2023

Nejlepší orientační běžec 2023

1. Tomáš Křivda     K.O.B. Choceň       168 
2. Tereza Janošíková SK Severka Šumperk 137
3. Miloš Nykodým SK Brno Žabovřesky 76
4. Denisa Kosová OK 99 Hradec Králové 46
5. Vendula Horčičková OOB TJ Slovan Luhačovice 37

Nejlepší junior OB 2023

1. Jakub Chaloupský   OK 99 Hradec Králové    99 
2. Lucie Dittrichová KOB Směr Kroměříž 71
3. Anna Karlová OK Jilemnice 27

Nejlepší dorostenec OB 2023

1. Tomáš Kučera     SK Brno Žabovřesky     16


Do síně slávy Českého orientačního běhu byli uvedeni

Ada KUCHAŘOVÁ
Petr SOPOUŠEK
 

PŘEHLED NEJLEPŠÍCH VÝSLEDKŮ ZÁVODNÍKŮ VYHLÁŠENÝCH V ANKETĚ

Nejlepší Orientační běžec 2023

Křivda Tomáš                         K.O.B. Choceň
MS: KL - 4.; KT - 17.; Š - 6.
ME: S - 22; SŠ - 9.; KO - 10.
SP: 8.
M ČR: NOB - 1.; KL - 1.; KT - 1.; KO - 2.; S - 1.; SŠ - 13.; Š – 9.; KLUB – 30.
Český pohár: 1.

Janošíková Tereza                   SK Severka Šumperk
MS: KL - 14.; KT - 8.; Š - 5.
ME: S - 33.; SŠ - 9.; KO - 14.
SP: 11.
M ČR: NOB - x; KL - 3.; KT - x; KO - 7.; S - 1.; SŠ - 1.; Š – 3,; KLUB – 4.
Český pohár: 3.

Nykodým Miloš                       SK Brno Žabovřesky
MS: KL - 10.; Š - 6.
ME: x
SP: 31.
M ČR: NOB - 2.; KL - 2.; KT - 5.; KO - x; S - 9.; SŠ - 4.; Š – 1.; KLUB – 3.
Český pohár: 3.

Kosová Denisa                        OK 99 Hradec Králové
MS: KT - 30.; Š - 5.
ME: x
SP: 25.
M ČR: NOB - x; KL - 2.; KT - 2.; KO - x; S - x; SŠ - x; Š – 1.; KLUB – 1.
Český pohár: 1. 

Horčičková Vendula               OOB TJ Slovan Luhačovice
MS: KL - 21.; KT - 11.; Š - 5.
ME: x
SP: 23.
M ČR: NOB - x; KL - x; KT - x; KO - x; S - x; SŠ - x; Š - x; KLUB - x
Český pohár: 5.

Nejlepší o-junior

Chaloupský Jakub                  OK 99 Hradec Králové
MSJ: S - 6.; SŠ - 5.; KT - 2.; KL - 1.; Š - 1.
SP: 70.
M ČR: NOB - 1.; KL - 1.; KT - 1.; S - 1.; SŠ - 6; Š – 1.; KLUB – 1.
ŽA: 1.

Dittrichová Lucie                    KOB Směr Kroměříž
MSJ: S - 12.; SŠ - 5.; KT - 2.; KL - 1.; Š - 2.
SP: x
M ČR: NOB - 5.; KL - 1.; KT - 1.; S - 1.; SŠ - 3.; Š – 4.; KLUB – 10.
ŽA: 1.

Karlová Anna                         OK Jilemnice
MSJ: S - 8.; SŠ - 5.; KT - 13.; KL - 8.; Š - 2.
SP: 56.
M ČR: NOB - 1.; KL - 1.; KT - 1.; S - 1.; SŠ - 12.; Š – 31.; KLUB – 25.
ŽA: 1.

Nejlepší o-dorostenec

Kučera Tomáš                        SK Brno Žabovřesky
ME: S - 26.; KL - 1.; Š - 5.
M ČR: NOB - 4.; KT - 7.; KL - 2.; S - 8.; SŠ - 8.; Š – 1.; KLUB – 2.
ŽA: 5.

 


« zpět