Víkend: oblastní závody a první série Czech O-tour

25.3.2024 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Poslední víkend v březnu začaly oblastní závody a proběhla také první série KWAK Czech O-tour v zábavním parku Mirákulum.

Sobota

• První závod žebříčků Pražské a Středočeské oblasti uspořádal OK Sparta Praha. Klasická trať měla centrum v Chýňavě, v objektu bývalých kasáren. Běželo se na mapách Pelechovka 24 resp. Kouty, které připravili Milan Borovička a Jiří Kavka. Tratě pro 900 závodníků postavila Anna Tesařová ve smíšeném lese, kde byl místy podrost a náletové stromky. Terén byl většinou rovinatý s proměnlivou průběžností a několika skalnatými vrchy. V ženách byla nejrychlejší Martina Bochenková (DKP), která o minutu a půl porazila druhou Barboru Baldrianovou (VSP), třetí Karin Sanna (DKP) už měla ztrátu větší. V mužích si pro vítězství doběhl Radim Tokár (ZTC), jen o 18 sekund pomalejší byl druhý Vojtěch Illner (DKP), třetí Ctibor Sysel (PGP) měla na vítěze ztrátu minutu a půl.
  • Mistrovství Jihočeské oblasti na krátké trati uspořádal SC vebr-sport. Přes 200 závodníků našlo centrum v Táboře (Harrachovka). Běželo se na mapě Pintovka, tratě postavili Jan Picek a Jiří Vébr v mírně zvlněném terénu, s prudkými členitými svahy k řece Lužnici. V ženách byla nejlepší Lenka Voštová (SHK), o tři minuty za ní skončila Jitka Novotná (SJH), třetí Lenka Míková (VCB) měla ztrátu přes 10 minut. V mužích suverénně ovládl závod dorostenec Jakub Stehlík (ZTC), který o pět minut porazilo svého klubového kolegu Davida Němce, třetí se ztrátou téměř sedm minut byl Vojtěch Teringl (VCB).
  • První závod Východočeského poháru (tradiční klasickou trať Jarního poháru) uspořádal OK 99 Hradec Králové ve Vysoké nad Labem. Téměř 1100 závodníků čekal rychlý terén s malým převýšením, kde byla hustá síť cest a vodotečí, vegetační ale i vrstevnicové detaily. Tratě postavil Zdeněk Šabatka na mapách Bučina (1:15000) a U Kříže (1:10000), které připravil Radek Novotný. V D21A si pro jasné vítězství doběhla Jana Peterová (LPU), druhá Nikola Zlámalová (SJC) za ní zaostala skoro o tři minuty, třetí Adéla Vandasová (PHK) byla ještě o půl minuty pomalejší. V H21A dominoval Miloš Nykodým (ZBM), druhý Tomáš Dohnálek (SHK) za ním zaostal o tři a půl minuty, třetí Tomáš Kubelka (LPU) měl ztrátu skoro pět minut.
  • Čtyři stovky závodníků startovaly na prvním závodě Hanáckého žebříčku. Klasickou trať uspořádal Oddíl OS SK Prostějov s centrem ve Slatinicích (rekreační zařízení Lumpík). Stavitel tratí Tomáš Navrátil připravil tratě v kopcovitém terénu, kde byl smíšený les, který byl porostově velmi pestrý, byla tam i velká hustota komunikací, v oblasti Velkého Kosíře byly rozsáhlé plochy pasek a oplocenek po kůrovcové kalamitě; v oblasti Malého Kosíře pak byly prudké svahy, skalky, kameny, prohlubně, neudržovaný sad. Běželo se na mapě Malý Kosíř (mapovali Zdeněk Rajnošek a Zdeněk Janů). V ženách vyhrála s velkým náskokem Hana Hlavová (TBM), druhá Lenka Jílková (UOL) za ní zaostala téměř o osm minut, třetí skončila Adéla Janečková (PLU). V mužích byl závod vyrovnanější, vítězný Martin Poklop (SSU) byl o necelou minutu rychlejší než druhý Filip Hadač (AOP), těsně za ním skončil třetí Jindřich Beneš (SSU).

Neděle

• Druhý závod Hanáckého žebříčku a první závod oblastního žebříčku Valašské oblasti byl sprint za účasti 330 závodníků. Pro kategorie D21 a H21 to byl tříkolový knock-out sprint (byla to zkouška pořadatelů z Oddílu OS SK Prostějov na pořádání letošního M ČR v KO sprintu). Centrem závodu byla základní škola v Kostelci na Hané. Závod proběhl na mapě Kostelec na Hané (mapoval Zdeněk Rajnošek), v rovinatém terénu v centru městečka, kde byly sportovní areály, parky a sídlištní zástavba. Tratě postavili Ondřej Vystavěl a Dušan Vystavěl. Ve finále KO sprintu vyhrála v ženách jasně Lucie Dittrichová (SKM) před Silvii Slavíkovou (PGP) a Michaelou Dittrichovou (LCE). V mužích dofinišoval první Daniel Vandas (PHK) před dvěma závodníky KSU Ondřejem Jílkem a Adamem Štáblem.
  • První série Kwak Czech O-Tour proběhla v atraktivním terénu zábavního parku Mirakulum v Milovicích. Přes 1700 závodníků běželo dva sprinty. Závody připravili pořadatelé z Českého svazu orientačních sportů, Běhej Poděbrady a Klubu dobré zprávy Lysá nad Labem. Běželo se částečně ve velmi členitém zábavním parku, kde byly travnaté plochy, dlážděné chodníčky, lesní pěšiny, částečně v příměstském lese a lesoparku (terénní a porostové detaily, lesní podložka), částečně na loukách a polootevřených plochách a částečně v zastavěné oblasti, kde byly sídliště, zpevněné plochy a parčíky. Mapy připravili Zdeněk Sokolář a Jan Drbal, dopolední sprint postavila Eliška Nováková, odpolední pak Daniel Wolf. V elitních kategoriích se závody počítaly do WRE. Dopoledne v ženách vyhrála Jana Pekařová (TUR) o 21 sekund před Lucií Semíkovou (KAM), o dalších 5 sekund zpět byla třetí Jana Peterová (LPU). V mužích s přehledem vyhrál Jakub Glonek (KAM), o 32 sekund byl pomalejší Belgičan Yannick Michiels, sekundu za ním skončil třetí Němec Ole Hennseler. Odpoledne se v ženách pořadí na prvních dvou místech prohodilo, vyhrála Jana Pekařová o 18 sekund před Lucií Semíkovou, sekundu za druhým místem zaostala na třetí příčce Tereza Čechová (KAM). V mužích bylo pořadí na prvních místech stejné jako dopoledne, rozdíl mezi prvními dvěmi byl ale menší, Jakub Glonek porazil Yannicka Michielse o dvě sekundy, třetí Němec Riccardo Casanova měl za vítězem ztrátu osm sekund.
  • Štafety Jarního poháru měly novou podobu. Pořadatelé z OK 99 Hradec Králové vypsali dvoučlenné štafety. Skoro 150 štafet běželo v lese u Vysoké nad Labem (rychlý terén s malým převýšením, kde byla hustá síť cest a vodotečí, vegetační ale i vrstevnicové detaily). Tratě opět postavil Zdeněk Šabatka na mapě, kterou připravil Radek Novotný. V ženách vyhrála štafeta SHK (Petra Holečková, Štěpánka Kroniková) před PBM a CHC, v mužích byla nejrychlejší dvojice CHC (Jakub Toborek a Mikolaj Krawczyński) před SNA a LPU, mixy DH21 ovládly tři štafety LPU.

Výsledky všech závodů najdete v IS ORIS.