V Liberci finišují s přípravami Mistrovství světa v MTBO 2015.

21.7.2015 Ivan Matějů

V Liberci finišují s přípravami Mistrovství světa v MTBO 2015.

V roce 2015 bude Mistrovství světa a Mistrovství světa juniorů v MTBO hostit Česká republika, jeho pořadatelem je ČSOS a sportovní klub Slavia Liberec orienteering (VLI). Do zahájení MS a MSJ zbývá poslední měsíc.

Mistrovství se uskuteční ve dnech 17. - 23. 8. 2015 a centrem závodů se stane Sport Park Liberec, kde bude závodní kancelář, ubytování většiny závodníků, uskuteční se zde zahájení i vyhlašovací ceremoniály.

Jaký je program vlastního šampionátu MS MTBO:

Ne 16.8. příjezd účastníků, modelový závod - Liberec
Po 17.8. slavnostní zahájení – Liberec, Sport Park
Út 18.8. MS a MSJ – závod middle – Jablonec n.Nisou, biatlonový stadion v Břízkách
St 19.8. MS a MSJ – závod sprint – Turnov, atletický stadion L. Daňka
Čt 20.8. Volný den
Pá 21.8. MS a MSJ – závod long – Liberec, sportovní areál Vesec
So 22.8. MS a MSJ – závod relay – Liberec, sportovní areál Vesec
                  - slavnostní zakončení, banket
Ne 23.8. odjezd účastníků

Jak je šampionát připraven, jsme se zeptali ředitele OV MS MTBO Michala Horáčka:

Obecně lze konstatovat, že přípravy probíhají podle plánu. Podařilo se včas vydat Bulletin 3 se všemi potřebnými informacemi, momentálně probíhá finalizace závodních map a tratí před tiskem. I přesto, že stavíme na zkušenostech z předchozích významných závodů, zejména Světového poháru v OB 2011, tak pár nových problémů se vyskytlo. Ty jsou zapříčiněny jednak specifiky MTBO, kdy jsme momentálně upustili od ofsetového tisku, který je pro MTBO klíč krajně neefektivní. Ale také tím, že v několika oblastech jsme víceméně průkopníky. Novinkou je například povinnost pro pořadatele (tím pádem by měla být i pro týmy) použít pro registraci přihlášek systém Eventor a také IOF Live Centre pro online přenosy závodů.

Další novinkou, kterou momentálně usilovně testujeme, je použití systému Sport Ident Air+ pro bezkontaktní snímání časů na cílové čáře. Jsem přesvědčen, že všechny tyto výzvy se našemu týmu pořadatelů, který se neobejde bez specialistů z jiných klubů z celé republiky, se podaří včas zvládnout.

Jediné, co zatím není zajištěno, je počasí a dostatečná divácká účast v cílových arénách. U počasí budeme připraveni na všechny varianty, ale doufáme, že se vyhneme extrémům. Co se týče divácké účasti, tak ty můžu lákat na perfektní servis v arénách všech závodů v podobě velkoplošné obrazovky, kde budou diváci sledovat kromě mezičasů a průběžných výsledků i on-line GPS tracking 60 vybraných závodníků a dále při závodu ve sprintu i záběry z kamer ČT, která připravuje přímý přenos na kanále ČT SPORT. Součástí přenosu bude také studio, jak jsme na něj zvyklí z přenosů lyžařských nebo cyklistických závodů. V rámci studia proběhnou rozhovory se staviteli tratí a zástupci ČSOS a MTBO, zároveň bude odvysílán záznam závodu na krátké trati z předešlého dne. Aby ani diváci dalších disciplín nebyli ochuzeni o záběry z lesa, tak i na další závody plánujeme dvě kamery, které budou umístěny v blízkosti arény. Každý závod by měl vyvrcholit vyhlášením vítězů bezprostředně po dojetí posledních závodníků.

Mimoto nabízíme i možnost si zazávodit v totožných terénech a po middlu i sprintu na totožných tratích jako účastníci MS. Navíc všichni mohou vyrazit v novém cyklo-oblečení, kdy již nyní je možnost si objednat jedinečný dres s motivy a logem WMTBOC 2015 od firmy Eleven. Další doplňky budou v prodeji během závodů.

S dalším partnerem Nadací ČEZ připravujeme na sobotní odpoledne i závod Trail-O a také možnost zapojit se do charitativní akce „Pomáhej pohybem“ přímo v cílové aréně závodu štafet.

Těšíme se na Vás na Mistrovství světa v Liberci, ať už zde budete jako účastníci open závodů, nebo jako diváci.

 

Jakou očekáváme zahraniční účast jsme se zeptali generálního sekretáře ČSOS Jiřího Šubrta:

Předpokládáme, že do Liberce přijedou účastníci z 26, možná i 27 zemí. V hlavní mistrovské kategorii mužů a žen by mělo startovat okolo 170 závodníků, dále se zúčastní zhruba 100 juniorů a juniorek a dalších cca 80 členů z doprovodných týmů a čestných hostů IOF, ČOV, ČUS a ČSOS. Očekáváme účast předsedy komise MTBO IOF – Sandora Talase a velice nás potěšil email ze Skotska, který ohlašuje i účast prezidenta IOF Briana Porteouse. Přijede i nový marketingový manager z nového sekretariátu IOF Hans Kvale, který býval úspěšným závodníkem na MS v MTBO i LOB. Pozvánky byly zaslány i představitelům ČOV, ČUS a krajské samosprávy, takže se budeme těšit i na jejich účast. V pátek se sejde v Liberci i naše předsednictvo ČSOS, plánujeme společnou pracovní večeři s vedením IOF, určitě bude příležitost pohovořit o novém směřování našeho sportu.

 

Další informace o připravovaných závodech MS a MSJ v MTBO 2015 hledejte na www.wmtboc2015.cz, kde najdete všechny potřebné údaje o programu, bulletin č. 3, který obsahuje i délky tratí a začátky startů, informace o připravovaných doprovodných aktivitách v průběhu MS MTBO, některé další zajímavosti se dozvíte i na stránkách sekce MTBO a také v příštím rozhovoru s ředitelem závodů MS – Jiřím Putíkem, který najdete na těchto stránkách za pár dní.

Ivan Matějů - místopředseda ČSOS


« zpět