Univerzitní soutěže v roce 2021

7.4.2021 Dušan Vystavěl

Univerzitní soutěže v roce 2021

Minulý týden dorazily hned dvě špatné zprávy o posunu termínu světových soutěží akademiků. České akademické hry snad proběhnout dle plánu.

Odložení Světových univerzitních her (dříve Univerziády) v čínském Chengdu na léto 2022 se orienťáku nijak nedotkne, protože jsme jako sport do programu nebyli vůbec zařazeni. S odložením Evropských univerzitních her, které jsou naplánovány do srbského Bělehradu, je to už horší. Této akce plánované v termínu 14. – 27. července 2021, by se mělo podle předběžných přihlášek zúčastnit i 17 českých vysokoškoláků. Akce byla zatím „jen“ odložena na pozdější termín, ale vzhledem k tomu, že se jedná o letní sporty, tak jejich konání v listopadu či prosinci letošního roku nedává smysl. "Exekutiva EUSA se však nevzdává a snaží se najít schůdné řešení například tak, že by se konaly jen venkovní sporty a soutěže by byly rozloženy do delšího časového intervalu. Uvažuje se o termínech zhruba od poloviny září do poloviny října" řekla nám předsedkyně ČAUS Ivana Ertlová. 

S pořádáním Zimních světových her ve Švýcarsku se však stále počítá v přeloženém termínu od 11. do 21. prosince 2021. Centrum celých her bude v Luzernu, soutěže v LOB jsou naplánovány do Lenzerheide. Bohužel ale u všech sportů muselo dojít k redukci programu, v LOB tak odpadl závod na krátké trati. Medaile se tak budou rozdělovat ve sprintu, ve stíhačce a sprintových štafetách.  

Nadějnější situace je však s Českými akademickými hrami (ČAH), které jsou naplánovány na začátek září do Olomouce pod taktovkou Univerzity Palackého. V pondělí 6. září by v odpoledních hodinách měl proběhnout sprint s centrem v areálu FTK UPOL v Neředíně, na úterní dopoledne je pak naplánována krátká trať do Hluboček. Centrum závodu by mělo být v areálu lyžařské sjezdovky. Oba prostory jsou nově zmapovány Zdeňkem Janů a Zdeňkem Rajnoškem, stavbu tratí by měli mít na starosti Jiří Otrusina (sprint) a Jiří Kubíček (krátká trať). Oponentem jim bude reprezentační trenér Ondřej Vodrážka. Propozice závodů již byly zveřejněny, webové stránky Českých akademických her 2021 budou brzy plně funkční. Informace o závodech je možné nalézt také v ORISu:

A pro připomenutí ještě dodáváme, že akademickými mistry ČR v LOB pro rok 2021 se okolí Rýmařova stali Petra Hančová – Univerzita HK (sprint i zkrácená trať), Petr Horvát – VUT Brno (sprint) a Vojtěch Matuš – UP Olomouc (zkrácená trať). 

Nejlepší šestice závodníků ve sprintu na akademickém MČR 2020. Foto: Jan Honkyš


« zpět