Tři celostátní závody u Prahy

9.5.2024 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Tři celostátní závody u Prahy

O víkendu se koná tradiční závodní "trojboj" (tři závody ve dvou dnech) - závod Kitl Českého poháru Inov-8 cup – žebříčku A ve sprintu a dvou závodů Českého poháru štafet.

Sprint (je to i závod světového Rankingu WRE) pořádá v sobotu dopoledne Oddíl OB Kotlářka s centrem v Hořovicích (Panská zahrada). Tisícovku přihlášených závodníků čekají tratě, které postavil Vojtěch Illner v městské zástavbě, v areálech škol, v sídlišti a v parku. Prostor závodu je mezi 340 - 410 m n. m., na tratích tedy bude výraznější převýšení. Mapu Hořovice připravil pro závod Jan Picek (hlavní kartograf). Na startu budou s výjimkou Terezy Janošíkové všichni naši nejlepší, neboť jde o nominační závod na první sérii letošního Světového poháru v OB. Elitní kategorie mají tratě shodné s kategoriemi juniorskými tak, aby se případně mohli nadějní junioři nominovat na SP. Kdo tedy patří k favoritům? Rozhodně ti, kteří uspěli na M ČR v KO sprintu. V ženách to je především čerstvá mistryně v KO sprintu Barbora Matějková, dále Jana Pekařová, Jana Peterová, zapomenout nelze ani na Denisu Kosovou, Terezu Čechovou, Lucii Semíkovou, Barboru Smolkovou či Annu Karlovou, do společného pořadí určitě promluví i juniorky, především Ema Černá, Lucie Dittrichová či Michaela Novotná. V mužích je největšími adepty na stupně vítězů čtveřice Tomáš Křivda, Vojtěch Král, Jonáš Hubáček a Jakub Glonek, jejich největšími soupeři budou Daniel Vandas, Jakub Chaloupský a Martin Roudný. Velmi urputně se bude bojovat i o body do žebříčku A v dorosteneckých a juniorských kategoriích, tam je role favoritů na začátku sezóny dost nepřehledná. Web závodů je zde.

Štafetové závody v sobotu odpoledne a v neděli připravuje Sportovní klub Praga. Na start se každý den postaví téměř 400 štafet. Centrem závodu je louka vedle motorestu Kařez-Bouchalka. V okolí je mírně zvlněný terén s pozůstatky po těžbě železné rudy (pinky, milíře), ve dvou třetinách je velmi dobrá průběžnost, ve zbytku jsou hustníkové pasáže a paseky, v celém prostoru je středně hustá síť cest a průseků. Mapy na oba dny měl na starost hlavní kartograf Roman Horký, mapa na sobotu má název Kařízská hora, na neděli pak Doubravice. Celostátní štafety se letos ještě neběžely, tipovat favority je trochu obtížnější. V ženách by se o stupních vítězů mělo rozhodovat mezi KAM (loňské mistryně jsou letos posíleny o Annu Karlovou), vítězkami loňského Českého poháru štafet PHK, stále se zlepšujícími závodnicemi TUR a mladými závodnicemi TAP. Tradičně silné štafety jsou i TBM, ZBM, PGP a LPU, hodně posílenou štafetu má i SHK a PBM. V mužích jsou opět největšími favority první tři z loňského Českého poháru štafet - ZBM, PHK a KAM, velmi silné týmy mají i PBM, TBM, ZTC, LCE, TUR a LPU. Ještě obtížnější je hledat favority v dorostu, kde jako každoročně se díky odchodům do junoirů poměr sil dost mění. V dorostenkách by hodně vpředu měly běhat štafety SJC, JIL, TBM, PHK, PGP, DKP, SJI, LPU, TUR či ZTC, dorostencích pak VLI, ZBM, TBM, SJC, PHK, ZTC, TUR a PGP. Ale to rozhodně není celý výčet favoritů a také nejsou překvapení vyloučena. Web obou závodů štafet najdete tady.


« zpět