Tradiční IOF Joint Meeting proběhl tentokrát digitálně

17.1.2021 Dušan Vystavěl

Tradiční IOF Joint Meeting proběhl tentokrát digitálně

Pokračující světová pandemie koronaviru se projevila i v tom, že tradiční lednové setkání Rady IOF se všemi komisemi nazývané Joint meeting proběhlo tentokrát digitálně v on-line prostředí. 

Vlastní program byl sice koncentrován jen do 90 minut, nicméně celá konference byla velmi úspěšná a zajímavá. Více jak šedesátku účastníků nejprve přivítal předseda IOF Leho Haldna, který zdůraznil, že se jednalo o přelomový rok, který přinesl hodně nového. Informoval také o tom, že zejména díky skvělé práci kanceláře IOF vedené Tomem Hollowellem, skončilo hospodaření IOF v deficitu 97 tisíc EUR, což při zrušení téměř celé sezóny představuje velký úspěch. Vzhledem k tomu, že v naopak v posledních třech letech hospodaření IOF vykazovalo zisk, zůstává IOF dostatečná finanční rezerva k fungování kanceláře a rozběhnutí sezóny ve všech čtyřech disciplínách orientačních sportů.

Poté si vzal slovo Tom Hollowel, který informoval o aktuálním stavu v přednášce, kterou nazval "Návrat ke sportu v roce 2021". Pro zjištění možností jednotlivých států a pořadatelů kancelář IOF provedla dotazníkový průzkum ze kterého vyšlo, že s účast na vrcholných závodech IOF z mimoevropských států bude velmi komplikovaná, účastnit se budou moci pravděpodobně jen ti závodníci, kteří dlouhodobě pobývají v Evropě. Ale i tato skutečnost by neměla bránit tomu, aby se alespoň některé závody uskutečnily. V současné době je tedy hodně pravděpodobné, že by se měly uskutečnit (byť s různými omezeními) tyto závody:

  • MS LOB Estonsko – 22.–28. 2.
  • ME + SP OB Švýcarsko – 13.–16. 5.
  • MS OB Česko – 3.-9. 7.
  • SP OB Švédsko 12.-15. 8.
  • M Asie OB Hong-Kong 23.-26. 12.

Naopak zrušeno bez náhrady bylo MS veteránů MTBO naplánované 13.-16. 5. do Slovinska. Ostatní závody zůstávají ve středním stupni tabulky (tj. zhruba 50:50), a to i včetně přesunutého ME dorostu a juniorů 2020, které je naplánováno na termín 24.–26. 4. do Maďarska. Poměrně nadějně to vypadá s náhradním MS veteránů OB (7.–13. 8.) v blízkosti Balatonu, na které se v prvním přihláškovém termínu přihlásilo více jak 1500 zájemců.

Zdá se tedy, že "světlo na konci tunelu" se začíná pomalu objevovat.

Tématem další přednášky byla náplň práce a kompetence jednotlivých komisí. Tuto přednášku přednesla první místopředsedkyně IOF Astrid Waler Kaas a bylo v ní poukázáno, co jednotlivé komise tlačí. Pro zkvalitnění spolupráce mezi komisemi a radou bude každý půlrok referováno o progresu.

Závěrečná přednáška v podání nového předsedy Trail-O komise Ari Tertsunena byla asi nejlepší propagací a obeznámení s touto disciplínou orienťáku, jakou jsem kdy slyšel. Komise, která pracuje od loňska v úplně novém složení za poměrně krátkou dobu dostala Trail-O ze stavu směřujícímu téměř až zániku do velice konkurence schopného stavu. Jasné cíle a dobře formulované prostředky jak toho dosáhnout, jsou hlavními atributy nové strategie této komise. Jedním z hlavních cílů je i prosazení se na paralympijské platformě a nás může těšit, že tuto oblast má na starosti česká zástupkyně v komisi Jana Kosťová. Velký úspěch v oblasti e-sportu zaznamenal také předvánoční TORUS Cup, kterého se účastnilo průměrně 800 soutěžících každý den.

Zakončení celého jednání si bere na starosti opět Leho Haldna. „Děkuji Vám všem za účast a za Vaši práci pro IOF. Zůstaňte zdraví a uvidíme se v červenci v České republice".   


« zpět