Skončila VIII. ZODM v Pardubickém kraji

6.2.2018 Ivan Matějů

Skončila VIII. ZODM v Pardubickém kraji

Ve dnech 28. 1. – 2. 2. 2018 se uskutečnila VIII. Zimní olympiáda dětí a mládeže v Pardubickém kraji a ČSOS byl při tom. Více než 1 700 mladých sportovců a jejich trenérů bojovalo o olympijské medaile v Chocni, Litomyšli, Dolní Moravě, Čenkovicích a Letohradě. Na programu bylo 11 sportovních disciplín – alpské lyžování, běžecké lyžování, lední hokej, skicross, snowboarding, biatlon, krasobruslení, rychlobruslení, taneční sport, šachy a po čtyřech letech byl do programu Her ZODM zařazen opět i lyžařský orientační běh.

V mém hodnocení účasti ČSOS na ZODM převládají spíše pozitiva, mezi které řadím:

a) Lyžařský OB měl na startu závodníky ze všech 14 krajů, kteří mohli obsadit výpravu složenou z 8 závodníků, 2 vedoucích a 1 servismena, takřka všichni toho využily. Je vidět, že spolupráce našich krajských svazů ČSOS a příslušných útvarů tělovýchovy a sportu na Krajských úřadech se rozvijí správným směrem.

b) Závody LOB byly situovány do biatlonového areálu Šedivský lom v Letohradu a nutno říci, že mezi klasickými běžci a biatlonisty jsme se neztratili a koordinace o využití areálu a tratí probíhala bez problémů.

c) Velkým přínosem pro propagaci LOB a motivaci mladých běžců se určitě staly přímé přenosy, zpravodajství a záznamy, které pořizovala ze soutěží ZODM Česká televize. LOB se tak dostal do PP v pondělí se sprintu, ve středu ze sprintových štafet, ve čtvrtek pak ze záznamu, všechny přenosy stále najdete na i-vysílání České televize. Příprava TV produkce stála podpůrný tým organizátorů hodně úsilí, často se musel přizpůsobovat časový rozvrh a tratě požadavkům režie, ale určitě to stálo za to. Byl to totiž historicky první přímý přenos ze závodů LOB na území ČR.

d) Mladým účastníkům soutěží LOB, kteří byli povětšinou ubytováni na internátě Střední školy automobilní v Ústí nad Orlicí, se pak jistě líbila i motivační beseda s reprezentanty Ondrou Vodrážkou a Johankou Šimkovou, kterou zorganizovala sekce LOB ČSOS.

e) Mezi velké pozitiva, ale spíše je to oblast poděkování, patří určitě ocenění pro organizátory soutěží LOB. V nelehkých podmínkách ubývajícího sněhu, nutnosti přeložení čtvrtečního závodu na KT do Čenkovic si vedli skvěle. Vždyť za 24 hodin museli vytvořit novou mapu, postavit tratě, najet stopy, zajistit zázemí pro závodníky, zajistit dopravu, občerstvení apod., to je již pořádná porce úkolů a zvládli to na jedničku.

A koho tedy jmenovitě chválím:

  • Kamila Koblížka – ředitele závodů a jeho team z KUO, kterému vytvářeli podmínky Adam Zitka z Pardubického KS ČSOS a Lucie Lebedová z Krajského úřadu
  • Petra Marečka a Míru Rygla – kteří ve funkci stavitele tratí a hlavního rozhodčího měli na starost technickou stránku závodů
  • Jana Picka a Pavla Košárka – kteří zajištovali především nezbytný servis pro TV přenosy a GPS tracking, ale dělali toho mnohem více
  • Jana Vařeku jako komentátora a Ondru Vodrážku jako jeho spolukomentátora přímých přenosů z LOB v České televizi
  • Dušana Vystavěla, který se na poslední chvíli ujal komentování závodů LOB v aréně a samozřejmě Přemka Škodu, předsedu sekce LOB ČSOS, který se snažil být u všeho

Ne vše bylo určitě perfektní a ne vše se podařilo. Přinejmenším bychom si měli příště dát určitě větší pozor na včasnou a přesnou přípravu propozic závodů, odpadlo by tak dohadování před i po vyhlašování výsledků ze závodu sprintových štafet a následnému roztrpčení některých výprav. To bude úkol pro svazového koordinátora i sekci LOB.

Hry VIII. Zimní ODM 2018 skončily, ať žijí Hry IX. Letní ODM 2019, které bude pořádat Liberecký kraj. Již dnes Vám můžeme sdělit, že ČSOS a orientační běh bude zase přitom. Tyto Hry a soutěže v orientačním běhu se uskuteční v termínu 23. – 29. 6. 2019, každé krajské družstvo OB bude čítat 8 závodníků + 2 vedoucí, technickým uspořádáním byl pověřen klub Slavia orienteering Liberec.

Ivan Matějů – místopředseda ČSOS

 

Celkové pořadí soutěží v LOB při ZODM 2018

Bodováno podle oficiální bodového systému ZODM od 1. do 14. místa ( 20 – 16 – 13 – 11 – 9 – 8 – 7 – 6 – 5 – 4 – 3 – 2 – 1 bod)

Pořadí Kraj Počet bodů
1. Královéhradecký 218
2. Praha 197
3. Liberecký 153
4. Karlovarský 111
5. Moravskoslezský 104
6. Vysočina 89
7. Plzeňský 78
8. Ústecký 82
9. Pardubický 45
10. Olomoucký 33
11. Středočeský 25
12. Jihomoravský 18
13. Zlínský 3
14. Jihočeský 2

« zpět