Školení začínajících kartografů: Kreslí se bílý les?

19.11.2021 Matěj Burda

Školení začínajících kartografů: Kreslí se bílý les?

To je otázka, která by snad mohla dát název tomuto článku, pojednávajícímu o školení začínajících kartografů, konaném mezi 12. a 14. listopadem 2021 na Zderazi u Skutče za sice zamračeného, ale bezdeštného, víkendu.

Dostatečného odhodlání zúčastnit se této akce nabylo 27 nadšených orientačních sportovců, kteří celou dobu kolem sebe hýřili energií do mapování.

Tuto energii kormidlovali správným směrem lektoři Zdeněk Lenhart s Luďkem Krtičkou a šlo jim to náramně. Protože všechny pomyslné lodičky nakonec zakotvily u správného mola, respektive u dvou mol zároveň. Výsledkem každého mapaře totiž byly rovnou mapy dvě. Jedna ve sprintovém klíči (ISSprOM 2019) v měřítku 1 : 4 000 a druhá v lesním klíči (ISOM 2017-2) v měřítku 1 : 15 000.

Každá lodička měla za sebou jinak dlouhou cestu ve vodách mapování, a to byl jistě důvod, proč některé s přehledem pluly po pořádně rozvířené řece hned od začátku a jiné se to teprve učily, nicméně všechny byly ve vodě až po externí GNSS přijímač a výsledná díla byla obdivuhodná a přetékající vloženým nasazením, v mnoha případech i na úkor několika hodin spánku.

Pominout také jistě nelze čtyři mapaře, kteří zvolili klasickou metodu mapování na destičku pomocí barevných pentelek, ostatní pádlovali pomocí stylusů nebo prstů po chytrém mobilu či tabletu.

To je vše o plavbě lodiček na řece letošní „Zderazi“, tak už jen stačí vyslovit přání, ať naše lodičky plují dále samy po těžších a těžších peřejích řek a hlavně bez ztráty jejich energie a nasazení!

V sobotu večer také proběhlo letošní zasedání Mapové rady ČSOS za účasti krajských kartografů.

Jiří Vištejn


« zpět