Síň slávy českého OB: Petr Weber

4.12.2016 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Síň slávy českého OB: Petr Weber

Při vyhlášení ankety o nejlepšího o-běžce roku 2016 byl do síně slávy českého orientačního běhu uveden Petr Weber (na fotce s mistryní světa Janou Cieslarovou).

Mezi českými, dříve československými orientačními běžci je jméno úspěšného trenéra, funkcionáře, závodníka a fotografa Petra Webera navždy spojeno s Hradcem Králové.

Petr Weber, letos 77 letý,  začínal se sportem v útlém mládí, v dospělosti se věnoval závodně lehké atletice a běžeckému lyžování, k orientačnímu běhu se dostal, když již „orienťák“ měl v Hradci Králové své první krůčky za sebou.

Trenérsky nejaktivnější byl v letech 1980 - 1989. V roce 1980 převzal po Miloslavu Kordovi vedení tréninkového střediska mládeže. Pod jeho vedením zde vyrůstala silná generace královéhradeckých orientačních běžců. Spadali sem i další mladí členové ostatních oddílů východních Čech. Od roku 1982 se pak stává i trenérem československé juniorské reprezentace. V roce 1984 se dokonce stává profesionálním trenérem. Tento rok je spojen i se zrušením úspěšných orienťáckých tréninkových středisek mládeže.  Důvodem byl fakt, že nepatříme mezi olympijské sporty. Od roku 1985 pracoval jako asistent v reprezentačním týmu dospělých. V roce 1987 výraznou měrou přispěl k vybudování systému trénininkových skupin v tehdejším oddíle Policie Hradec Králové (aktuálně OK99). Tento systém funguje dodnes. Na podzim roku 1987 se stal trénérem ženské reprezentace Československa. Po společenských změnách v roce 1989 se více zaměřil na  profesní život. Jako nadšený učitel autoškoly  naučil i většinu svých tréninkových svěřenců  (a nejen tu) řídit osobní automobil.  Aktivní trenérskou činnost ukončuje v roce 2003.

V průběhu své trenérské činnosti byl osobním trenérem mnoha úspěšných závodníků. Námátkou lze jmenovat Ivu Mádlovou, Ivu Knapovou, Janu Smutnou, Moniku Topinkovou, Vendulu Doležalovou či Lucii König (Machútovou).

Petr Weber však není jen úspěšným trenérem, ale i závodícím veteránem, což u našeho sportu je téměř bez výjimky samozřejmostí. Po vylečeném zranění prasklé achilovky ho v lese  můžete potkat i v současnosti, tentokrát jako doprovod svých vnoučat, kterým předává své zkušenosti. I když veteráni OK99 starší 60 let nemusí být funkcionáři a účastnit se pořadatelských a organizačních aktivit klubu, tak stejně jako v minulých letech závody organizují a Petr Weber je aktivní při každém pořádání. Aktivně se spolupodílel i na pořádání Juniorského mistrovství světa v roce 2013 v Hradci Králové.


« zpět