Seminář: Soužití s vlkem v ČR

19.12.2018 Jana Kubátová

Seminář:  Soužití s vlkem v ČR

V uplynulém týdnu Český svaz orientačních sportů využil pozvánky na seminář „Soužití s vlkem v ČR“ a jako jediný sportovní svaz se zúčastnil této akce.

Celý seminář se skládal ze dvou tematických částí - nejprve proběhly přednášky německých odborníků na téma návratu vlka do Střední Evropy Gesy Kluth (Sasko) a Ulricha Wotschikowskeho (Bavorsko), následovalo představení návrhu Programu péče o vlka z úst Jana Šímy (Ministerstvo životního prostředí) a Jindřišky Jelínkové (Agentura ochrany přírody a krajiny).

Důležitým poznatkem ze semináře jsou zejména velmi dobré zkušenosti vztahu člověk x vlk z Německa. Tato šelma je podle obou expertů velmi přizpůsobivým zvířetem a není třeba kvůli němu nijak měnit režim aktivit lidí v lese. Na dotaz, zda může zvýšená aktivita člověka rušit vlčí populaci, odpověděla Gesa Kluth: „Vlci se v případě zvýšené aktivity odklidí do dostatečné vzdálenosti. Jediným náchylným obdobím, je doba vyvádění vlčat – květen, červen. V tom případě by měla lesní správa hlídat, že je v okruhu 100-200 metrů od mateřské nory klid. V Sasku to řešíme maloplošným omezením.“   

Cenným posunem v oblasti spolupráce je určitě navázání osobního kontaktu na pana Kuncu z Ministerstva zemědělství – oddělení myslivosti, se kterým chceme diskutovat téma lesy x myslivci x orientační sporty, které je pro pořádání velkých národních či mezinárodních závodů zásadní.


« zpět