Seminář kartografů 2024

21.3.2024 Zdeněk Rajnošek

Seminář kartografů 2024 Účastníci semináře

Hotel Renospond ve Zderazi hostil první březnový víkend orienťácké mapaře. V prostoru tamní konferenční místnosti a přilehlého lesa uspořádala Mapová rada pod vedením předsedy Jana Langra za příjemného jarního počasí Seminář kartografů.

Nabitý program plný zajímavých a inspirativních příspěvků nedával mnoho prostoru k vydechnutí.

V pátek večer odstartoval pásmo prezentací host Ing. Zdeněk Klusoň, který třicítku účastníků seznámil s detaily tvorby digitální technické mapy a některým vybraným (šťastným) krajům dal šanci na možnost využití nového a podstatně kvalitnějšího materiálu z laserového leteckého snímkování.

V sobotním dopoledni představila šestice mapařů (Háj, Rajnošek, Drbal, Krtička, Potštejnský, Langr) své pracovní vybavení a seznámila ostatní se svým pracovním postupem. Luděk Krtička seznámil s vyhodnocením online dotazníků na téma digitální mapování a srovnáním s výsledky dotazníku z roku 2015. Martin Klein představil přehled dostupného vybavení na trhu.

Odpoledne bylo věnováno jednomu ze zlatých hřebů programu - testu GNSS zařízení na vytyčeném testovacím polygonu, který připravila pracovní skupina Lenhart, Pecháček, Netuka. Zájemci absolvovali v zástupu v pravidelných rozestupech trasu s 22 geodeticky zaměřenými body. Personál hotelu a nezaujatí účastníci odměnili tuto aktivitu tázavými pohledy a úsměvy, naměřená data však poskytla cenné údaje a polygon bude sloužit i v budoucnu při pravidelných školeních začínajících mapařů.

V podvečer vystoupila dvojice Radim Hošek a Roman Zbranek s příspěvky na téma čitelnosti map a jejich kontroly. Po tomto tématu následovala velmi živá diskuse. Luděk Krtička informoval plénum o změnách v mapových specifikacích a předestřel časový harmonogram přípravy mapového klíče ISOM 2030.

  • V pozdních večerních hodinách proběhlo jednání Mapové rady (zápis zde)

Nejvytíženějšími řečníky víkendu ale byli Libor Pecháček a Zdeněk Lenhart. Prvně jmenovaný se věnoval obsáhle problematice vývoje software pro mapování, detailům ohledně GNSS zařízení a měl v gesci i vyhodnocení testu. Druhý prezentoval příklady své praxe a jejích současných novinek.

Neděle se nesla ve znamení vyhodnocení testu přesnosti GNSS zařízení a novinek v oblasti mapových dostupných mapových podkladů. Milan Borovička přiblížil způsob získání open dat ČÚZK a Jan Langr představil novou generaci dat laserového skenování a ortofota, která by mohla být ve vybraný lokalitách už brzy výrazným pomocníkem českých mapařů.

Následovala bohatá diskuse k představeným tématům. A ti co vydrželi až do samého závěru, absolvovali testovací polygon ještě podruhé.

Doufáme nejen, že nabyté vědomosti poslouží všem mapařům profesionálům i oddílovým kartografům ke zkvalitnění jejich práce, ale i že se podaří akci obdobného rozsahu pořádat častěji, alespoň v olympijském cyklu.

  • Všechny prezentace ze Semináře jsou k dispozici na stránkách Mapové rady zde. Fotogalerie je k nahlédnutí zde.

« zpět