Sedm víkendových oblastních závodů

26.3.2023 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Sedm víkendových oblastních závodů

O víkendu se konalo sedm závodů oblastní soutěží.

Sobota

  • V jižních Čechách byly na programu dva závody. Odpoledne se běželo Mistrovství oblasti štafet, které uspořádal SC vebr-sport na mapě Pintovka s centrem Tábor - Horky. Tratě pro dvacítku štafet postavili Jan Picek a Jiří Vébr v mírně zvlněném terénu, v horní části s prudkými členitými svahy k řece Lužnici. V ženách vyhrálo trio SJH ve složení Michaela, Iva a Jana Benešovy, také v mužích byla nejlepší štafeta SJH (Petr ml., Petr sen. a Michal Nouzovi). Večer pak proběhlo Mistrovství oblasti v nočním OB se stejným centrem (Tábor - Horky), pořadatelem byl SK Kotnov Tábor, necelá stovka závodníků běžela opět na mapě Pintovka na tratích, které připravili Jan Picek a Jiří Vébr. V ženách byla nejlepší Eva (VCB), necelou minutu zpět zůstala druhá Pavla Hulcová (KSH), třetí skončila Lenka Míková (VCB) se ztrátou tří minut na vítězku. Na trati mužů vyhrál Michal Nouza (SJH), který porazil o necelé tři minuty Matyáše Štregla (TUR), třetí Petr Nouza (SJH) měl na vítěze ztrátu deset minut.
  • Ve východních Čechách se běželo 2. kolo Východočeského poháru. Krátkou trať uspořád oddíl orientačního běhu TJ Jiskra Hořice s centrem v obci Prasek. Mapu Venturka 2023 připravil Petr Čihák. Téměř 900 závodníků běželo v mírně kopcovitém terénu s rovinatými pasážemi a hustou sítí cest, občasnými hustníky a podrostem. Tratě postavili Radek Vávra a Jan Čihák. V ženách vyhrála Anna Karlová (JIL) s náskokem více jak tři minuty před druhou Zuzankou Jedličkovou (SHK) a třetí Nikolou Zlámalovou (SJC). V mužích si pro vítězství doběhl Kryštof Hájek (TUR) s minutovým náskokem před dvojicí zkušených závodníků Jan Palas (SJC) a Tomáš Novotný (PHK).
  • V Moravskoslezském kraji se běželo Mistrovství oblasti na klasické trati. Závod připravil SKOB Ostrava. Necelé tři stovky závodníků čekaly tratě na mapě Podbučí (mapovali J. Hostaš, V. Petr a J. Juřeník; revidovali V. Petr a J. Hostaš) v mírně zvlněném členitém terénu s údolíčky, vodními a podmáčenými plochami, kde byly jámy a jemné rýhy, byla tam středně hustá, pravidelná síť cest, většinou velmi dobrá průběžnost a viditelnost. Centrum bylo v Ostravě-Petřkovicích, tratě připravil Václav Petr. Na trati žen vyhrála Kateřina Argalášová (TRI), druhá byla Adéla Navrátilová (TRI) a třetí Lucie Smolková (SOP). V kategorii byl nejlepší Roman Zbranek (TRI), který nechal za sebou skoro čtyři minuty druhého Ondřeje Kantora (TRI), třetí Marek Schuster (SSU) byl ještě o minutu pomalejší.
  • V Hanácké oblasti proběhlo první závod Hanáckého žebříčku. Krátkou trať uspořádal Oddíl OS SK Prostějov v okolí biatlonové střelnice ve Zdětíně. Stavitelé tratí Dušan a Ondřej Vystavělovi měli k dispozici mapu Mokřiny (mapovali Zdeněk Rajnošek a Zdeněk Janů) v kopcovitém terénu, který byl porostově pestrý, kde byl podrost, střední až vyšší hustota cest, v SV části pak byly prudší svahy místy i skalní srázy a terénní detaily antropogenního původu. Startovalo 350 závodníků. V ženách byly nejlepší dorostenky UOL, vyhrála Lenka Jílková o 39 sekund před Terezou Paulíčková, třetí Ema Marková (SSU) měla ny vítězku ztrátu jedné minuty. V kategorii mužů si pro vítězství doběhl Martin Poklop (SSU), druhý Adam Štábl (KSU) měl ztrátu 47 sekund, třetí Adam Chloupek (LCE) ztratil na vítěze před dvě minuty.
  • TJ Slovan Luhačovice byl pořadatelem prvního závodu oblastního žebříčku Valašské oblasti. Běžela se krátká trať s centrem v Uherském Brodě - Maršově. Na mapě MARŠOV - sever (hlavní kartograf Matěj Klusáček, revize Marek Cahel) postavil tratě pro více než dvě stovky závodníků Johan Vavrys v kopcovitém terénu, kde byl smíšený les s převahou listnatého, byla tam proměnlivá hustota porostů s různou průběžností, místy byl podrost. Na trati žen vyhrála dorostenka Valentina Batani (TZL), která o 49 sekund porazila Evu Pekárkovou (TZL), třetí Hana Mašláňová (TZL) ztratila na vítězku přes čtyři minuty.

Neděle

  • Praha a Středočeská oblast měly svůj první letošní oblastní závod V Černých Voděradech. Oddíl orientačního běhu USK Praha tam připravil krátkou trať. Tisícovku závodníků čekaly tratě od Michala Bořánka na mapě 2 RYBNÍKY východ (autor Petr Uher) v kopcovitém terénu, kde bylo velké množství situačních detailů – kameny, balvany, skály a skalky, skupiny kamenů, varpy, převážně říčanská žula, porosty tam byly různorodé – listnaté (zejména buky) a jehličnany místy s náletovými hustníky. V ženách byla nejlepší Barbora Smolková (TAP), minutu a půl za ní byla Jana Pekařová (TUR), třetí Iveta Šístková (LPU) měla ztrátu dvě minuty. V mužích vybojoval vítězství Ota Škvor (KAM), který o devět sekund porazil druhého Jakuba Glonka (KAM), třetí Baptiste Rollier (PHK) měl ztrátu na vítěze 100 sekund.

Výsledky všech závodů najdete v IS ORIS.


« zpět