Proběhla Prezidentská konference IOF

22.10.2021 Jan Picek

Proběhla Prezidentská konference IOF

Prezidentská konference IOF se uskutečnila dnes, v pátek 22. října, znovu po dvou letech. Proběhla celá online.

Prezidentská konference má za úkol informovat členské státy IOF o aktuálních tématech, novinkách, problémech, prioritách a cílech na další období. Oproti Kongresu IOF (též 1x za 2 roky) se na ni nevolí do žádných orgánů a je pouze informativní. Původně měla proběhnout společně s Mistrovstvím světa v orientačním běhu v České republice, ale i kvůli covidovým opatřením byla přesunuta na říjnový termín a navíc do online prostředí. Za Český svaz orientačních sportů se zúčastnili Radan Kamenický, Petr Klimpl a Jan Picek, přítomen byl i člen IOF Councilu Dušan Vystavěl.

Konferenci, která začala krátce po dvanácté hodině, uváděl Tom Hollowell, dosluhující generální sekretář a CEO IOF. Na úvod předal slovo prezidentovi IOF, panu Leho Haldnovi, který zkraje shrnul rok 2021. Konstatoval, že všechny hlavní závody v MTBO a OB proběhly, to se ale nedá říct o ostatních odvětvích. V LOBu bylo na programu pouze MS, MSJ a MED v Estonsku, žádné velké závody neproběhly v TrailO (ty jsou posunuty do let 2022-2023). 
V roce 2022 je snahou uspořádat kompletní program s důrazem na bezpečnost všech závodníků.

Všechny meetingy IOF (ať už Councilu nebo jednotlivých komisí) proběhly v letošním roce digitálně, trend bude částečně pokračovat i v následujícím roce. Pro IOF Office bylo klíčové, že dostala podporu od švédské vlády, která umožnila držet celý pracovní tým pohromadě, nedošlo k propouštění zaměstnanců. Aktuálně se řeší nástupce Toma Hollowella, který jde do důchodu. V první vlně výběrového řízení se žádný zájemce nepřihlásil, a tak IOF se rozhodla rozdělit funkce na dvě části se snahou větších možností obsadit tyto pozice. 

Leho Haldna také připomněl některé kroky, na kterých IOF pracuje (plán 2020-2022). Pro rok 2022 si dává za cíl aby byli velmi dobře prezentováni TOP závodníci v orientačních sportech, větší zapojení regionálních skupin i zesílení aktivit alespoň 80 % členských zemí IOF. V každé komisi IOF by měla být osoba mladší 35 let a důraz IOF klade i na školní aktivity. WOD, tedy Světový den orientačního běhu, chce pojmout jako největší celosvětovou o-akci s vyššími počty účastníků než v předcházejících letech. Důležitými tématy zůstávají fair-play, genderová a věková vyváženost nebo udržitelnost. Obecně by IOF ráda zlepšila atraktivitu pro externí partnery a sponzory. Jedním z cílů tak je dostat se alespoň do 10 různých zemí s živým televizním přenosem a rozvíjet streamovací platformu LiveOrienteering. Jedná se podle Haldny o velmi dobrý produkt, potřebuje ale další rozvoj, a to třeba i komerčním směrem. 

Poté znovu dostal slovo Tom Hollowell. Zmínil, že je snaha dostat od sponzorů v roce 2022 cca 150 000 EUR, přičemž letošní rozpočet bude pravděpodobně mírně v plusu. Může za to i fakt, že IOF Office pracovala v době 1.4.2020 do 1.10.2021 na 20-40 % úvazku. Aktuálně se připravují nové soutěžní řády a dokumenty, novinkou bude šampionát a světový pohár U23 v LOB a MTBO. Bohužel 1. kolo SP v LOB v Rakousku (9.-12. ledna 2022) je zrušené, aktuálně se hledá náhradní pořadatel, bude snad brzy vyřešené. Krátká diskuze byla i nad zákazem fluorovaných lyžařských vosků od 1. listopadu 2021. Budou otevřené přihlášky na pořádání hlavních závodů od 1. ledna 2022 - jedná se zejména o některá regionální mistrovství, ale třeba i WMOC 2025. Mluvilo se o COVID protokolu na jednotlivých akcích. Pro rok 2022 se počítá se změnou, kdy se budou zvlášť dělit lidé s vakcinací (ti se nebudou muset pokaždé testovat, stejné pravidlo bude i pro ty, co prodělali nemoc v posledních 180 dnech) a ti, co naočkovaní nejsou (ti budou muset podstoupit testování). Tato pravidla ještě mohou být mírně modifikovaná, pokud hostitelská země bude mít jiné (tvrdší) zásady. V poslední části se Hollowell zaměřil na TV přenosy (velká sledovanost v roce 2021, celkově 41 hodin přímých přenosů) a také na přípravu IOF Kongresu (ten by poprvé měl být hybridní a konat se bude 1. července 2022). winspark-it.com

V další části Mike Dowling objasnil změnil způsobené covidem, zaměřil se zejména na digitalizaci a např. způsob zajištění organizace Kongresu IOF. Astrid Waaler Kaas pak vypíchla hlavní strategické cíle pro období 2022+ (orientační sporty na olympijských hrách, udržitelnost a další témata) - během roku 2022 dojde k postupnému vypracování dokumentu a na Kongresu IOF by mělo dojít ke schválení. 

Krátce po 13:45 letošní Prezidentskou konferenci ukončil Leho Haldna, řada účastníků si pochvalovala její organizaci a informace, která na ni zazněly. 

 


« zpět