Připravuje se Mistrovství světa v OB 2021 v Doksech

17.5.2019 Jan Picek

Připravuje se Mistrovství světa v OB 2021 v Doksech

Český svaz orientačních sportů uspěl v červenci 2017 s kandidaturou na pořádání Mistrovství světa v orientačním běhu 2021. Poslední půl rok se přípravy výrazně posunuly a řada věcí již může znát veřejnost.

Centrem celého klání budou Doksy. Toto pětitisícové městečko nabízí řadu ubytovacích kapacit, a to jak pro závodníky pro Mistrovství světa a doprovodné týmy, tak pro závodníky doprovodných šestidenních závodů. Obě skupiny sice budou mít své vlastní zázemí na trochu odlišných místech, pojítko však bude kromě závodů večerní vyhlašování v centru Doks s doprovodným programem. Datum závodů je pro trávení dovolené s orientačním během ideální – 3. – 10. července 2021. Díky dvěma státním svátkům tak není potřeba tolik dovolené jako při běžném pracovním týdnu.

Zároveň z Doks je to blízko do závodních destinací. Jednou z lokalit by mělo být Kokořínsko, druhou pak Jizerské hory. Doprovodné závody, které se budou pojit s MS, se do většiny terénů také podívají. Stejně jako letošní MS v Norsku se jedná o MS pouze v lesních disciplínách, a tak nejprve na programu bude kvalifikace a finále na krátké trati, po dni volna štafety a celý šampionát uzavře klasická trať. 16. května byla již spuštěna webová prezentace MS, kde najdete základní informace o šampionátu. Na přelomu června a července vyjde první Bulletin, kde najdou závodníci, ale i diváci, první porci ucelených informací.

Od ledna se již schází pravidelně výkonný organizační výbor. V něm usedá například Jana Kubátová (sekretář OV, administrativa), Daniel Wolf (zodpovědný za sportovní část MS), Matěj Burda (arény), Dominika Pachnerová (HR, VIP, ubytování a další), Mirek Kalina (šéf doprovodných závodů) nebo David Procházka (sociální sítě a grafika) a další. Celé jednání řídí předseda OV Jan Picek. Vedle toho funguje poradní orgán (supervizorský tým), který vede Petr Klimpl a zde kromě něho usedá také Jiří Šubrt, Jan Picek a nově starostka Doks paní Eva Burešová. Národním kontrolorem je Adam Chromý, jeho asistentem Jan Fiala. Mapařský tým vede Aleš Hejna.

Kromě Mistrovství světa ale stejný tým uspořádá i Euromeeting v termínu 4. – 6. září 2020 na stejném místě, tedy v Doksech, což by měla být generálka na šampionát v roce 2021. Vedle podobných terénů budou i stejní stavitelé a mapařský tým. Čeští závodníci budou mít o víkendu 5. – 6. září na stejném místě Žebříček A.

Je to již čtvrtý šampionát v orientačním běhu, který bude uspořádán na území Česka. Ten první, v roce 1972, se odehrával ve stejném regionu jako je plánován ten v roce 2021. V roce 1991 hostily MS v OB Mariánské Lázně. Poslední uspořádaný šampionát na našem území byl v roce 2008 v okolí Olomouce.

Závodníci, pořadatelé, trenéři, spolupracovníci a další stojí na pomyslné startovní pásce. Pojďme společně udělat šampionát, na který budeme hrdí. Startujeme.

 


« zpět