Připravuje se Mistrovství světa v MTBO v roce 2015

27.11.2014 Michal Jirásek

V roce 2015 bude Mistrovství světa a juniorské mistrovství světa v MTBO hostit Česká republika, jeho pořadatelem je ČSOS a sportovní klub Slavia Liberec orienteering (VLI).

Logo závodůMistrovství se uskuteční ve dnech 17.-23.8. 2015 a centrem závodů se stane Sport Park Liberec, bude zde závodní kancelář, ubytování většiny závodníků, uskuteční se zde zahájení i vyhlašovací ceremoniály. Předpokládá se účast asi 25 zemí, 170 mužů a žen v hlavní kategorii a 100 juniorů a juniorek a dalších cca 80 členů z doprovodných týmů a čestných hostů IOF, ČOV a ČSOS.

Závody MS a MSJ v MTBO jsou nejdůležitější mezinárodní akcí Českého svazu orientačních sportů v roce 2015 a pořadatelé vedou jednání, aby MS bylo zařazeno mezi  Významné sportovní akce (VSA), které podporuje  ČOV i  MŠMT ČR.

 

Jaký je program vlastního šampionátu MS MTBO:

16.8. příjezd účastníků,modelový závod - Liberec
17.8. slavnostní zahájení – Liberec
18.8. MS a MSJ – závod middle – Jablonec
19.8. MS a MSJ – závod sprint – Turnov
20.8. Volný den
21.8. MS a MSJ – závod long – Liberec/Vesec
22.8. MS a MSJ – závod relay – Liberec/Vesec, slavnostní zakončení, banket
23.8. odjezd účastníků

 

Jak probíhaly dosavadní přípravy, jsme se zeptali předsedy OV MS MTBO Jiřího Putíka:

V uplynulých měsících jsme načerpávali zkušenosti při návštěvě MS MTBO v Polsku, nahlídli jsme do pořadatelského zázemí, zúčastnili se jednání sekce MTBO IOF, následně pak absolvovali kontrolní návštěvu IOF advisora v ČR, vydali jsme Bulletin 2 a plakát MS MTBO. Připravujeme dva přímé přenosy ČT ze závodu ve sprintu a middle, máme dohodu o zajištění IT s odborníky se ZBM a Racomem. Ze sportovní části je pro tuto chvíli důležité, že jsou připraveny všechny závodní mapy, do konce listopadu ještě probíhá klasifikace cest a projíždění jejich sjízdnosti. Z hlediska stavby jsou navrženy koncepty tratí, aby bylo možné přizpůsobit i arény (průjezdy, divácké kontroly, mezičasy, rozmístění TV techniky, apod.). Po vzájemné dohodě s advisorem  jsme změnili prostor sprintu – závod se uskuteční v Turnově. Zde bude aréna v prostoru Městského atletického stadionu, nalezli jsme pochopení i podporu od zastupitelstva města a pomoc od  kamarádů z TUR.

Jaký je harmonogram nejbližších prací:

Chceme ještě využít přívětivého počasí a pokračovat ve stavbě tratí, resp. jejich projíždění a provést případné korekce. Dokončili jsme novou mapu Turnov, je připraven první návrh tratě sprintu (stavitel M. Meier) a do konce listopadu vyrazíme do Turnova společně s režisérem Karlem Jonákem, abychom provedli simulaci časových podmínek závodů a  rozmístění TV techniky pro potřeby PP ČT. Čeká nás také příprava Preliminary entry form, zveřejnění na webu, spuštění předběžných týmových přihlášek, připomínkujeme a dokončujeme smlouvy ohledně pronájmu jednotlivých arén ve Vesci, Břízkách a Turnově, připravujeme řešení karantén, dále probíhají jednání s potencionálními sponzory,  jsme před podpisem smlouvy s IOF, bude muset řešit zabezpečení dopingových kontrol, prostě přípravy jsou v plném proudu…

Další informace hledejte na www.wmtboc2015.cz, kde najdete všechny potřebné údaje o programu vč. stanovení embargovaných prostorů, o připravovaných doprovodných aktivitách v průběhu MS MTBO, některé další zajímavosti se dozvíte i na stránkách sekce MTBO nebo také v časopisu Orientační běh.

Ivan Matějů - místopředseda ČSOS


« zpět