Přímé přenosy z MS v OB na obrazovkách ČT sport

31.7.2018 Jan Picek

Přímé přenosy z MS v OB na obrazovkách ČT sport

Mezinárodní vrchol v orientačním běhu je tu. V lotyšské Rize a Siguldě začíná na konci týdne Mistrovství světa v orientačním běhu, naposledy, kdy lesní a sprintové disciplíny budou v rámci jednoho šampionátu. Pro ČT a české diváky to bude také historický okamžik - dva závody budou vysílány živě na ČT sport.

Vedle české reprezentace, která odlétá na šampionát ve čtvrtek po poledni, se v pátek dopoledne připojí početná skupina funkcionářů ČSOS a také štáb České televize. Kromě natočení 90minutového dokumentu (kameraman Jan Medlík), který by se měl na obrazovkách objevit v sobotu 18. srpna, a je již tradičním zhodnocením účasti naší reprezentace na šampionátu, koupil Český svaz orientačních sportů i dva přímé přenosy. Ty poběží na ČT sport o tomto víkendu v těchto časech:
  • sobota 4. srpna - závod ve sprintu (finále) 14:00-16:00
  • neděle 5. srpna - závod sprintových štafet 15:45-17:00
Je to poprvé, kdy bude vysílat Česká televize přímý přenos ze šampionátu a navíc s komentátory, kteří budou přímo v dejišti MS, což by mělo českému divákovi nabídnou ještě o třídu lepší zážitek. Závody provede zkušený Petr Kubásek a expertem vždy bude někdo jiný. Závod žen ve sprintu bude spolukomentovat česká reprezentantka Jana Knapová, která závod ve sprintu nepoběží a poprvé v životě se ujme takové role. Na tento závod naváže sprint mužů, kde se o komentář podělí šéftrenér české reprezentace Radek Novotný, který své povinnosti v tomto čase bude delegovat na své asistenty. O den později (kdy se poběží sprintové štafety) bude spolukomentovat s Petrem Kubáskem místopředseda ČSOS a zkušený komentátor řady závodů David Aleš. "Kromě spolukomentování určitě David Aleš nezapomene zmínit a pozve všechny diváky na Světový pohár v OB, který se uskuteční na začátku října v Praze," doplňuje Ivan Matějů, další z místopředsedů ČSOS, který má celý televizní koncept orientačního běhu na starosti.
 
Česká televize navíc zkouší nový formát vysílání a komentáře, který se bude přenášet pomocí internetu. "Petr Kubásek tak kvůli těmto přenosům musel absolvovat speciální školení," popisuje zajímavosti Matějů a připouští i drobné komplikace: "Minulý pátek jsme měli určité problémy. Od IOF jsme obdrželi rozpis časového harmonogramu, který se lišil oproti naší domluvě s ČT. Vše jsme předělávali, ale později se zjistilo, že chyba nebyla na naší straně a zase vše jsme vraceli nazpátek." Termínově se první dva závody na MS nekryjí s ME v atletice, které se uskuteční v Berlíně od pondělí 6.8., tudíž programové schéma a vyjednávání s ČT bylo o trochu jednodušší.
 
Všechny televizní přenosy (nejen, které kupuje ČSOS) připravuje zkušený tým pod vedením českého režiséra a producenta Karla Jonáka. Ten bude ale v trochu jiné pozici, než u přenosů v České republice. Přenosy připravuje pro Mezinárodní federaci orientačního běhu (IOF) a ta je naším partnerem při vyjednávání přenosů. "Tým Karla Jonáka připravuje také přenosy pro Světový pohár v orientačním běhu, který se uskuteční v říjnu v Praze, Mladé Boleslavi a Turnově. Jsem rád, že během MS budeme moci některé detaily spolupráce dořešit. Přítomní budou i kameramani Dufek, Čermák nebo Brynych, kteří s námi také spolupracují," těší se na setkání Ivan Matějů, který bude na šampionátu od 3. do 10. srpna a kromě klasické trati bude u všech závodů. 
 
Přenosy a dokument z Mistrovství světa v OB nejsou jediným počinem České televize v srpnu. Od neděle začíná také v Rakousku MS v MTBO. Společně s českými reprezentanty jede malý štáb České televize v čele s Janem Vařekou. 60minutový dokument bude odvysílán v průběhu srpna na obrazovkách ČT sport.

 


« zpět