Premiérový šampionát v KO sprintu

26.9.2023 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Premiérový šampionát v KO sprintu

Ve čtvrtek 28. září (státní svátek) proběhne v Písku premiérové Mistrovství ČR v knock-out sprintu.

Pořadatelé (Orientační sporty Písek) přivítají v centru závodu v areálu plaveckého stadionu Písek přes 60 žen a téměř 120 mužů, kteří budou v centru města Písek bojovat o mistrovské medaile.

Tratě staví zkušený Daniel Wolf pod dohledem duše celého závodu Radima Hoška (hlavní rozhodčí). Mapy připravil Jan Drbal v historickém centru města, kde je bloková i roztroušená zástavba, hradby, školní areály, dvorky a parky; z 90 % se poběží na zpevněném povrchu - historická dlažba a asfalt.

Program začne kvalifikací - intervalově startované tři kvalifikační rozběhy, do semifinále postupuje z každého rozběhu šest nejrychlejších (celkem 18 závodníků/závodnic), při shodě časů se pro určení pořadí uplatní postavení v Rankingu. Následuje semifinále - 3 semifinálové rozběhy (hromadný start), první dva postupují do šestičlenného finále (hromadný start), pořadí na cílové čáře určuje cílový rozhodčí, ve velmi těsných případech cílová kamera (rozhodující hruď závodníka). Závěrem je finále - závod s hromadným startem pro šest nejlepších mužů a žen, pořadí na cílové čáře určuje hlavní rozhodčí (stejně jako v semifimále ve velmi těsných případech cílová kamera). V souladu se soutěžním řádem mohou být ve vyřazovací části (semifinále, finále) použity dělící metody - self-choice a motýlek, možné je i nepoužití žádné větvící metody.

Aby si vícekrát zaběhli i ostatní, tak nepostupující do semifinále běží na konci celého programu ještě tzv. nižší finálové skupiny (s intervalovým startem), což zaručuje každému závodníkovi účast minimálně ve dvou závodech. Celý systém je podrobně popsán v pokynech. Na startu budou všichni naši nejlepší závodníci (s výjimkou zraněných Horčičkové a Kosové).

V mužích je hlavním favoritem Tomáš Křivda (už dva roky u nás neporažený ve všech významných závodech), jeho největšími konkurenty by měli být ti, kteří jsou nominováni na ME - Jakub Glonek, Jonáš Hubáček, Vojtěch Král, Martin Roudný a Daniel Vandas, do pořadí určitě promluví i junior Jakub Chaloupský, šanci ale mají i další, nejen muži, ale i junioři i někteří dorostenci.

V ženách je největší favoritkou Tereza Janošíková, která má v KO sprintu již řadu úspěchů na mezinárodní scéně (v poslední době byla třeba nejlepší na mistrovství Finska). K dalším favoritkám patří opět ty, které za týden poběží ME v Itálii - Tereza Čechová, Barbora Matějková, Jana Pekařová, Jana Peterová a Nikola Zlámalová, nelze zapomenout ani na fyzicky výborně připravenou juniorku Emu Černou (škoda, že neběží další mladé závodnice Anna Karlová a Lucie Dittrichová). KO sprint je ale velká neznámá, kde může překvapit kdokoli.

Web závodu najdete zde.


« zpět