Počítáme poslední dny a hodiny do začátku Her VII. Letní olympiády dětí a mládeže 2015 v Plzni.

11.6.2015 Ivan Matějů

Počítáme poslední dny a hodiny do začátku Her VII. Letní olympiády dětí a mládeže 2015 v Plzni.

V neděli 14.6. od 19:00 vypukne v Plzni největší sportovní svátek pro mladé sportovce. Velkolepý zahajovací ceremoniál odstartuje Hry VII. Letní olympiády dětí a mládeže. Již potřetí je do programu Her LODM zařazen i orientační běh.

Zapálení olympijského ohně, defilé krajských výprav včetně řady jmen slavných sportovců v roli vlajkonošů, slavnostní slib sportovců a rozhodčích, česká státní hymna, to vše je nedílnou součástí zahajovacího ceremoniálu Her VII. Letní olympiády dětí a mládeže. Chybět nebude vystoupení populárního českého zpěváka Marka Ztraceného, večerem diváky provede sportovní komentátor a moderátor Petr Svěcený. Hudebně ceremoniál doprovodí orchestr Tremolo z Třemošné pod vedením dirigenta Dalibora Bárty.

„Diváci se mohou těšit na hudební, taneční a pohybovou show plnou intergalaktických efektů. V úvodu večera působivě představíme maskota olympiády Olyho, sportovního nadšence, který po odhalení českého sportovního potenciálu na své pouti vesmírem přistane právě na plzeňském stadionu,“ prozrazuje ze scénáře nedělního zahájení jeho režisér a scénárista David Cody, který je jako muzikálový režisér podepsán pod celou řadou úspěšných inscenací, jako například muzikál Casanova, Sněhurka a sedm trpaslíků, či muzikály Romeo a Julie a Jedna noc na Karlštejně.

V olympijský dům se na tento týden promění Techmania Science Center, která bude středobodem celé olympiády. Budou se zde konat porady trenérů, své místo tu bude mít akreditační a tiskové středisko. Mladí olympionici si zde ve volném čase mohou zdarma prohlédnout expozice.

A co je Techmanie? Je to především místo, které po celý rok vítá zvídavé návštěvníky, aby si vyzkoušeli, že věda může být hrou. Stovky interaktivních exponátů, krátké filmy promítané na obří glóbus nebo zábavné vědecké show. S vtipem se zde představují základní přírodní jevy a zákony, nabízí se srovnání lidského těla se zvířecí říší, vábí Vás k hrátkám s vodou, k výletům do vesmíru prostřednictvím 3D planetária. Zvídaví návštěvníci si zde mohou například zkusit práci kriminalistů, proniknout do tajů vesmíru, nahlédnout do rostlinné buňky a mnohé další. Techmania Science Center se nachází v areálu Škodovky a budova planetária je chráněnou technickou památkou.

Olympiádu podpořila řada slavných sportovců v roli ambasadorů. Někteří se na olympiádu přijedou osobně podívat a předají medaile mladým nadějím, jiní propagují hry prostřednictvím plakátů, billboardů nebo na internetu či facebooku. Mezi ambasadory najdete například olympijskou vítězku ve střelbě Kateřinu Emmons, nejlepšího házenkáře světa 2010 Filipa Jíchu, stříbrnou medailistku z Londýna tenistku Andreu Hlaváčkovou, nebo reprezentačního fotbalového brankáře Petra Čecha.


A také k nám dorazila nominace závodníků OB z dalších krajů:

Jihomoravský kraj:
HM: Jakub Milán (TBM), DM: Ela Vedralová (TBM), HS: Vojtěch Gryc (TBM), DS: Kateřina Grycová (TBM)

Kompletní seznam účastníků najdete na webových stránkách LODM 2015.


Pokud jde o přihlašování na závody OB při LODM, žádají pořadatelé ústy Ondry Vodrážky, aby se závodníci přihlásili sami, resp. prostřednictvím svých krajských vedoucích, přímo v systému ORIS, v kalendáři závodů jsou závody LODM viditelné při zapnutí volby "Zobrazit včetně lokálních závodů" (popř. lze jít přímo na závody id=3158, 3159 a 3160). Pro přihlášku používejte oblastní registrační číslo (pokud nemáte, tak oddílové), co je důležité, abyste do poznámky uvedli oficiální zkratku kraje, který reprezentujete. Ne vždy totiž kraj souhlasí s oblastí vašeho klubu. Pokud vám to nepůjde, pošlete přihlášku na e-mailovou adresu krenek@seznam.cz. Stačí se přihlásit pouze na první závod – krátkou trať, jde hlavně o čísla čipů.

Podrobné informace o závodech OB při LODM také najdete na webu pořadatele těchto závodů – KOS Slavia Plzeň.Popřejme mladým orientačním běžcům ze všech krajů, kteří se do Plzně nominovali ať si tam užijí správnou atmosféru i olympijského ducha a aby byli se svými výkony spokojeni!


Ivan Matějů - místopředseda ČSOS


« zpět