Plzeňský kraj se připravuje na letní olympiádu dětí a mládeže.

3.3.2015 Ivan Matějů

Plzeňský kraj se připravuje na letní olympiádu dětí a mládeže.

Už jen 100 dní zbývá do zahájení HER VII. letní olympiády dětí a mládeže v Plzni.. Již potřetí je do programu Her LODM zařazen i orientační běh.

Hry VII. Letní olympiády dětí a mládeže České republiky v Plzni potrvají od 14. do 19. června 2015, budou mít čtyři soutěžní dny a soutěžit se bude v osmnácti sportovních odvětvích.

Mladí účastníci změří své síly v atletice, badmintonu, basketbalu, beachvolejbalu, cyklistice, fotbalu, goalballu, házené, hokejbalu, jachtingu, karate, nohejbalu, orientačním běhu, plavání, aerobiku, sportovní střelbě, tenisu a triatlonu a ve dvou doplňkových soutěžích ( psaní na klávesnici a fotografické soutěži ). Předpokládaná účast je téměř 3000 sportovců a trenérů, kteří se utkají o více než 150 sad medailí.

Organizátoři nyní ve spolupráci s krajskými svazy a plzeňskými kluby zajišťují jednotlivá sportoviště na území Plzně, kde se budou všechny disciplíny odehrávat. Sportovci tak nebudou muset nikam daleko cestovat, k dopravě na sportoviště budou používat většinou MHD. Pořadatelé kromě přípravy samotných sportovních soutěží pracují i na organizaci slavnostních ceremoniálů na některých ze zajímavých míst v Plzni, jedním z nich bude například samotné náměstí Republiky. Mezi partnery olympiády patří Techmania Science Center Plzeň, která se v červnových dnech stane olympijským domem a informačním centrem, jsou sem orientovány i některé soutěže (aerobic) a připravován i další bohatý doprovodný program.

Olympiáda Dětí a mládeže je pořádána pro sportovce do 16 let. Svým charakterem navozuje atmosféru opravdových olympijských her. Mladí účastníci si zde prožijí zapálení olympijského ohně, složí olympijskou přísahu a úspěšní si vychutnají medailové ceremoniály. Soutěž je projektem Českého olympijského výboru, který si pro spolupráci s pořádáním her vybírá jednotlivé kraje.

V orientačním běhu se bude soutěžit v kategoriích DM a HM, dívky mladší a chlapci mladší (roč. narození 2002 a mladší) a DS a HS , dívky starší a chlapci starší (roč. narození 2000 a 2001) a ve třech disciplinách – ve sprintu (18.6. - sídliště Škrvňany), na krátké trati (15.6. - Košutka) a ve smíšených sprintových štafetách (17.6. - Borský park). Počty startujících za jednotlivé kraje jsou také určeny, v každé kategorii po jednom, krajské družstvo bude tedy tvořeno 4 závodníky a 1 vedoucím. Závody v OB připravují zkušení pořadatelé z klubu orientačních sportů Slavie VŠ Plzeň – VPM, ředitelem závodů je Ondřej Vodrážka, mobil :732 985 013, e.mail : ovodr@seznam.cz, http://vpm.eob.cz.

Dle zpráv z krajů je možno říci, že orientační běh bude zastoupen ve všech krajských delegacích a to je jistě dobré vysvědčení našich krajských svazů při práci s mládeží. Ale v průběhu těch zbývajících 100 dní před startem na LODM je možno přípravu ještě vygradovat, vedle nominace udělat i řadu testovacích akcí, soustředění apod. Připomínám, že rozhodující kritérium pro zařazení do krajské reprezentace je vedle výkonnosti také místo trvalého bydliště nominovaného závodníka, nominace by měla být známa nejpozději do 15.5. 2015

Přesné propozice a další informace najdete jednak na www.olympic.cz/odm2015, tak na stránkách plzeňského KÚ.

Ivan Matějů
místopředseda ČSOS


« zpět