Olympijský festival letos opět s orientačními sporty

6.2.2018 Jan Picek

Olympijský festival letos opět s orientačními sporty

Od pátku 9. února do neděle 25. února se v jihokorejském Pchjongčchangu uskuteční XXIII. zimní olympijské hry. Řada fanoušků se ale na místo nedostane, a tak proběhne již tradiční projekt Českého olympijského výboru "Olympijské parky", tentokrát však pod názvem Olympijský festival.

Před necelými čtyřmi lety, při příležitosti zimních her v Soči 2014, vyrostl první olympijský park v Praze – na Letné ho navštívilo 400 tisíc lidí. Do Rio-parků, které se v srpnu 2016 uskutečnily na Lipně, v Ostravě, Pardubicích a Plzni, přišel milion fanoušků. Tento rok už bude podruhé na programu zařazen orientační běh a tentokrát nově i lyžařský orientační běh. 

Orientační běh byl v roce 2016 prezentován poprvé, a to v Lipně nad Vltavou, Pardubicích a Ostravě. Na Lipně po dobu 8. – 17. 8. na stanovišti pod lanovkou na Kramolín (mimo areál olympijského parku) bylo připraveno orientační bludiště a nově otevřené 2 areály pevných kontrol Lipno a Marta, které zůstaly pro veřejnost i po ukončení Olympijského parku. Byly pořádány také dvě sprintové exhibice v Lipně a Frymburku, kam přijel štáb České televize, aby připravil reportáž pro vysílání Studia Rio-Lipno (reportáž ke shlédnutí zde, od 29:40). V Pardubicích byl orientační běh od 6. do 21. 8. Pro návštěvníky bylo připraveno bludiště, v Tyršových sadech a na zámku pak 10 kontrol na mapě Zámek a veřejný závod. Olympijský park Pardubice zaznamenal velký zájem veřejnosti, za úspěchem stála dobrá spolupráce města a organizačního výboru. V Ostravě byl orienťák sice jen 5 dnů, ale i tak patřil mezi oblíbené sporty. S dobrou odezvou se setkal závod pro veřejnost s vyhlášením na Masarykově náměstí v centru města.
 
Sportoviště v roce 2018 v rámci Olympijského festivalu Brno vyrostou v únoru v pavilonu Z Výstaviště Brno a v jeho okolí. Bude zde orientační labyrint, kde si každý návštěvník může zkusit jednoduchý orienťák – vidí kontroly, ale je náročné se k nim dostat. K tomu by mu měla pomoci velice podrobná mapa. Tento labyrint bude v Brně po celou dobu OH v Pchjongčchangu. V neděli 11. února bude navíc probíhat v okolí brněnského Výstaviště Zimní liga, která bude otevřena pro orienťáky i neorienťáky. Zároveň v případě zájmu dostane každý účastník tři výukové mapy v okolí Brna, na které jsou umístěné pevné kontroly. Ty bude moci projít nebo proběhnout v době konání Olympijského festivalu, ale také i po něm.
V Ostravě bude centrem olympijského dění Ostravar aréna a její okolí. Na Masarykově náměstí vyroste „korejská vesnička“ a program Olympijského festivalu se přenese také do čtyř horských středisek: Bílé, Mostů u Jablunkova, Karlova pod Pradědem a Kopřivné pod Pradědem. Právě v Mostech u Jablunkova bude možnost si o víkendu 17. – 18. února vyzkoušet premiérově lyžařský orientační běh. Hned o týden později bude podobná akce realizovaná i v Karlově pod Pradědem. Kromě ukázky LOBu zde bude i malý závod v lyžařském orientačním běhu, který bude přístupný pro širokou veřejnost. Vše ale závisí na sněhu, který v současné době v areálech v dostatečném množství není. Částečně by měl být upraven umělý sníh, ale pro plnohodnotný závod v LOBu to zatím není.
 

« zpět