Ohlédnutí za školením začínajících kartografů

15.11.2023 Jan Langr

Ohlédnutí za školením začínajících kartografů

Jako každý rok se i ten letošní konalo školení začínajících kartografů. Tentokrát v termínu 10.-12. listopadu 2023 na tradičním místě - v rekreačním zařízení Renospond u Zderazi.

Údiv nad skupinkou lidí v lese, debatujících zdánlivě o ničem, by snad již měl být naprosto zbytečný pro kohokoliv, kdo by se od pátku 10. 11. do neděle 12. 11. pohyboval v okolí rekreačního zařízení Renospond nedaleko Toulovcových Maštalí. Toto místo se totiž opět stalo dějištěm školení začínajících kartografů. Při víkendové procházce lesem tedy bylo možné odněkud z lesa zaslechnout hlášky např.: „Noo, a co s tím budeš dělat?“, „Á co to vybarvit tmavší zelenou?“, nebo „Ale néé, šrafy se přeci používají jen od pasu dolu!“ a mnoho dalšího. My však doufáme, že v hlavě letošních mapařů a mapařek bylo podníceno mnoho myšlenek, snad těch pozitivních a týkajících se mapování a projektů v okolí doupátek jednotlivých mapařů.

Školení se letos zúčastnilo 19 mapařů a mapařek, přičemž překvapivě převažovaly dívky. Během pátku bylo úkolem vytvořit sprintovou mapu areálu ubytovacího zařízení a jeho nejbližšího okolí. V sobotu bylo úkolem vytvořit mapu okolního lesa. V neděli už proběhla „jen“ debata nad díly sobotního mapování. Když v lese zavládla tma, pak výklady o různých tématech týkajících se mapování ovládly pozornost posluchačů. Je třeba říci, že mapaři a mapařky byli velmi šikovní v kreslení a všechny spojuje odhodlání vytvořit mapu. Někteří zaklapávali počítač až před půlnocí. Kromě sobotního odpoledne, kdy lehce pršelo, bylo celkem hezké počasí a neházelo tak mapování klacky pod nohy.

V rámci školení proběhlo v sobotu večer i zasedání Mapové rady za účasti krajských kartografů.

Na závěr věříme, že v následujících letech se v Archivu map ČSOS objeví i mapy, kde budou jako autoři uvedeni mapaři a mapařky z letošního školení. Každopádně si všichni zaslouží velkou pochvalu za projevenou snahu a zájem, které je provázely celou dobu školení, což je stálo nemalou porci energie.

Ostrým tužkám i stylusům zdar.

Jirka Vištejn

PS1. Fotogalerie Martina Vika je k dispozici online.

PS2. Za poskytnutí materiálního vybavení patří poděkování společnosti T-MAPY.


« zpět