Ohlédnutí za školením začínajících kartografů

12.11.2022 Jan Langr Převzato z ČSOS

Ohlédnutí za školením začínajících kartografů

Jako každý rok se i ten letošní konalo školení začínajících kartografů. Tentokrát v termínu 4.-6. listopadu na tradičním místě - v rekreačním zařízení Renospond u Zderazi.

Akce proběhla, až na páteční lehce propršený den, za příjemného listopadového počasí. Přijeli 23 mapaři a mapařky. Pod vedením lektorů se někteří přijeli jen zdokonalit, jiní se naučit mapovat od začátku. Letošní ročník doznal změny v programu školení. Nejzásadnější změnou bylo vyškrtnutí možnosti mapovat klasickým způsobem na destičku, zvýšení časové dotace na praktická cvičení především v terénu a soustředění lektorů na různé počáteční znalosti účastníků. Novinkou bylo i zadání domácího cvičení, které mělo za úkol seznámit účastníky se základním ovládáním programu určeného k mapování a tvorbou vektorové kresby mapy. Cílem těchto změn bylo předat budoucím mapařům a mapařkám co největší množství praktických dovedností, aby byli dostatečně připraveni mapovat své projekty v místě bydliště. Teoretickým znalostem z oblasti tisku a přípravy podkladů bylo nově věnováno méně času. Tyto změny byly podloženy zpětnými vazbami od účastníků minulých ročníků a za to jim patří poděkování.

Už to vypadá na konec kouzelného mapování na destičku. Nově totiž všichni účastníci pracovali pouze na svých mobilních telefonech, případně tabletech. V rámci školení bylo pátečním úkolem vytvořit mapu areálu ubytovacího zařízení ve sprintovém klíči. V sobotu bylo procvičeno krokování a protínání směrů, aby byli všichni připraveni na úkol dne, kterým bylo vytvořit mapu okolního lesa v lesním klíči. Stylusy, někdy i holé prsty párkrát zakmitaly a výtvory byly na světě. Důležitou zprávou je, že všem mapařům a mapařkám se podařilo zmapovat alespoň kus zadaného prostoru, jiným se povedlo dokončit celé dílo i s hezkou tiráží. Každopádně se všichni maximálně snažili, pracovali, zvídali a za tři dny učinili velký pokrok v dovednostech týkajících se mapování.

Ostrým tužkám i stylusům zdar.

Jirka Vištejn

PS: Fotogalerie Martina Vika je k dispozici buď online nebo ke stažení.


« zpět