Oblastní závody v Čechách

5.5.2024 Petr Klimpl Převzato z ČSOS

Oblastní závody v Čechách

Na první květnový víkend byla připravena řada oblastních závodů.

Na západě Čech se konaly tříetapové závody Jarní trojúhelník (37. ročník), startovalo přes 500 závodníků. Pořadatelé z MLOK Mariánské Lázně připravili pro všechny tři etapy centrum v areálu Lesní mlýn v Mariánských Lázních. V sobotu dopoledne se běžela krátká trať (bylo to i mistrovství Západočeské oblasti), kterou postavili Jaroslav Macura a Josef Milota na mapách Geopark a Duncanova vyhlídka. Tratě vedly na náhorní plošině a ve svazích Slavkovského lesa s podmáčeným podkladem a těžkou běžeckou podložkou mimo cesty, s vodotečemi a prameny několika potoků, částečně skály, kameny a kupky. V ženách vyhrála Barbora Šiková (ZTC) s náskokem čtyř minut před druhou Vendulou Ryšavou (PGP) a třetí Zuzanou Hrabánkovou (PGP). V mužích byl první Matěj Kamenický (LPU), minutu za ním byl jeho bratr Jeroným (TUR), třetí Vojtěch Hora (PGP) měl ztrátu dvě minuty. Odpoledne se běžel sprint na mapě Kolonáda v městské zástavbě lázeňského města (kolonády, park, příměstský kamenitý les), tratě postavil Luděk Bartoš. V ženách s velkým náskokem vyhrála Lucie Semíková (KAM), dvě minuty za ním byly druhá Tereza Kinkorová (ZTC) a Alenou Voltrovou (DKP), rozdíl mezi nimi byl jedna sekunda. V mužích byl první Jakub Glonek (KAM), který porazil o 38 sekund svého klubového kolegu Víta Čecha, třetí Ctibor Sysel (PGP) měla ztrátu minutu a půl. Program uzavřela nedělní klasická trať (stejně jako sprint se počítala do oblastních soutěží západních Čech). Tratě připravil Marek Beneš ve stejném terénu jako byla sobotní krátká trať. V D21 si pro vítězství doběhla Barbora Šiková (ZTC), která za sebou nechala o tři minuty Moniku Rollier (PHK) a sedm minut Vendulu Ryšavou (PGP). V mužích byl nejrychlejší David Němec (ZTC), který o necelou minutu porazil Baptista Rolliera (PHK), za ním byl 20 sekund třetí Matěj Kamenický (LPU). Celkově po součtu všech tří závodů vyhráli Barbora Šiková a Jeroným Kamenický.

V Jihočeské oblasti uspořádal o víkendu dva závody Sportovní klub Orientační sporty Prachatice. V sobotu proběhlo Mistrovství Jihočeské oblasti štafet. Centrum bylo v Chrobolech u nádraží. Běželo se na mapě Rohanovský vrch - východ (mapoval Lukáš Šmahel). Tratě postavila Kateřina Karbusová v terénu, který v JV a V části prostoru byl silně podmáčený, v celém prostoru byla řada drobných terénních útvarů, rozsáhlejší hustníkové pasáže, místy vyšší průběžný les s borůvčím, lokálně hustá a nepříliš přehledná síť průseků. V neděli čekal stovku přihlášených závodníků závod Jihočeského žebříčku ve sprintu, centrum bylo v Prachaticích (Dřípatka). Běželo se na mapě Buzerák, kterou mapoval Lukáš Šmahel, ten postavil i tratě, které vedly v sídlišti, parčíku, ve školních areálech i v zástavbě rodinných domů. V ženách vyhrála Barbora Baldrianová (VSP) před Kateřinou Karbusovou (KRE) a Annou Jirsovou (KSH), v mužích byl jasně první Sebastian Šafka (KAM), za ním skončili Matyáš Pelc (CST) a Adam Vaněk (OPI).

V Ještědské oblasti uspořádal Klub orientačního běhu Děčín o víkendu dva závody, které měly centrum na letišti u obce Bynovec. V sobotu se konalo Mistrovství Ještědské oblasti na krátké trati, které se běželo na mapě Rokle (autor Ladislav Hovorka). Tratě pro více jak šest stovek závodníků postavil Martin Horák v terénu, kde byla hluboké údolí s velkým množstvím pískovcových skal, srázů a kamenů; v lese bylo místy podrost borůvčí, občas popadané menší stromy. V ženách vyhrála Šárka Sokolářová (TUR), o 37 sekund pomalejší byla druhá Sára Lošťáková (PGP), třetí Iva Rufferová (TUR) ztratila na vítězku 44 sekund. V mužích byl první Pavel Kubát (CHA), druhý Tomáš Dlabaja (TUR) měl ztrátu tři minuty a třetí Martin Janata (TJN) byl ještě o minutu pomalejší. V neděli pak byla žebříčková klasická trať. Pět stovek závodníků běželo v porostově bohatě diferencovaném lese s hustou sítí cest, místy byl podrost borůvčí; v JZ části prostoru byla hluboká údolí s velkým množstvím skal, srázů a kamenů. Tratě na mapě Pod Růžákem (autoři Libor Pecháček, Martin Klein a Ladislav Hovorka) připravil Jiří Šumík Duben. V D21 jasně vyhrála Kateřina Kašková (CHA), skoro pět minut za ní byla druhá Adéla Havlová (BOR), třetí příčku obsadila Alena Dlabajová (TUR). V mužích vyhrál s minutovým náskokem Martin Janata (TJN) před Tomášem Dlabajou (TUR), třetí Jan Čech (SJI) měla ztrátu přes tři minuty.

Ve Východočeské oblasti se v sobotu konalo mistrovství oblasti na klasické trati za pořadatelství OK Slavia Hradec Králové. Téměř 850 závodníků mělo centrum u motorestu Koliba v Hoděšovicích. Běželo se na mapě Koliba (mapaři Jan Netuka a Petr Mareček) v typicky hradeckém terénu, který byl porostově rozmanitý s převýšením do 50 m, byla tam hustší síť komunikací, systémy melioračních rýh, v některých lokalitách byla tráva nebo kapradí. Tratě postavila Nikola Thýnová. V ženách byla nejrychlejší Michaela Srbová (LPU), druhá byla další závodnice LPU Marta Fenclová s minutovou ztrátou, třetí Nikola Zlámalová (SJC) ztratila na vítězku tři a půl minuty. V mužích vyhrál Petr Zvěřina (LPU), druhý Jan Palas (SJC) měl ztrátu dvě minuty, třetí Josef Kubeček (SNA) ztratil pět minut.

Oddíl orientačního běhu SK Chrast uspořádal Mistrovství oblasti Vysočina na krátké trati. Centrum bylo v letním areálu v Lubné. Přes 300 závodníků čekaly tratě z dílny Jana Krejsy na mapě Lubenský prales, kterou mapovali Petr Mareček a Jan Potštejnský. Tratě vedly ve smíšeném lese s velice proměnlivou průběžností, ve východní části prostoru byl prudší svah s kameny a skalkami. V D21 vyhrála Markéta Rotková (ZBM) s půlminutovým náskokem před Klárou Nechanickou (TBM), třetí Magdaléna Klusáčková (OSN) byla ještě o minutu pomalejší. Ve velmi vyrovnaném závodě v mužích vyhrál Jan Klusáček (OSN), o 3 sekundy pomalejší byl Marek Prášil (SJI), o dalších 10 sekund zpět byl třetí Tomáš Prášil (TTR).

Podrobnosti o závodech jsou v IS ORIS.


« zpět