O-závody o víkendu

20.3.2024 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

O-závody o víkendu

O víkendu začínají oblastní žebříčky, vedle toho jsou připraveny i další závody.


Sobota

První závod žebříčků Pražské a Středočeské oblasti pořádá OK Sparta Praha. Klasická trať má centrum v Chýňavě, v objektu bývalých kasáren. Poběží se na mapě Pelechovka 24 resp. Kouty, kterou připravili Milan Borovička a Jiří Kavka. Tratě pro téměř 900 přihlášených závodníků postavila Anna Tesařová ve smíšeném lese, kde je místy podrost a náletové stromky. Terén je většinou rovinatý s proměnlivou průběžností a několika skalnatými vrchy.

Mistrovství Jihočeské oblasti na krátké trati pořádá SC vebr-sport. Přes 200 závodníků najde centrum v Táboře (Harrachovka). Poběží se na mapě Pintovka, tratě postavili Jan Picek a Jiří Vébr v mírně zvlněném terénu, s prudkými členitými svahy k řece Lužnici.

První závod Východočeského poháru (tradiční klasickou trať Jarního poháru) pořádá OK 99 Hradec Králové ve Vysoké nad Labem. Přes 1100 přihlášených závodníků čeká rychlý terén s malým převýšením, kde je hustá síť cest a vodotečí, vegetační ale i vrstevnicové detaily. Tratě postavil Zdeněk Šabatka na mapě, kterou připravil Radek Novotný.

Čtyři stovky závodníků jsou přihlášeny na první závod Hanáckého žebříčku. Klasickou trať pořádá Oddíl OS SK Prostějov s centrem ve Slatinicích (rekreační zařízení Lumpík). Stavitel tratí Tomáš Navrátil připravil tratě v kopcovitém terénu, kde je smíšený les, který je porostově velmi pestrý, je tam velká hustota komunikací, v oblasti Velkého Kosíře jsou rozsáhlé plochy pasek a oplocenek po kůrovcové kalamitě; v oblasti Malého Kosíře jsou pak prudké svahy, skalky, kameny, prohlubně, neudržovaný sad. Poběží se na mapě Malý Kosíř (mapovali Zdeněk Rajnošek a Zdeněk Janů).

Neděle

Druhý závod Hanáckého žebříčku a první závod oblastního žebříčku Valašské oblasti je sprint. Pro kategorie D21 a H21 je to tříkolový knock-out sprint (je to zkouška pořadatelů z Oddílu OS SK Prostějov na pořádání letošního M ČR v KO sprintu). Centrem závodu je Kostelec na Hané (základní škola). Závod proběhne na mapě Kostelec na Hané (mapoval Zdeněk Rajnošek), v rovinatém terénu v centru městečka, kde jsou sportovní areály, parky a sídlištní zástavba. Tratě postavili Ondřej Vystavěl a Dušan Vystavěl.

První série Kwak Czech O-Tour proběhne v atraktivním terénu zábavního parku Mirakulum v Milovicích. Přes 1700 závodníků poběží dva sprinty. Závody připravili pořadatelé z Českého svazu orientačních sportů, Běhej Poděbrady a Klubu dobré zprávy Lysá nad Labem. Poběží se částečně ve velmi členitém zábavním parku, kde jsou travnaté plochy, dlážděné chodníčky, lesní pěšiny, částečně v příměstském lese a lesoparku (terénní a porostové detaily, lesní podložka), částečně na loukách a polootevřených plochách a částečně v zastavěné oblasti, kde jsou sídliště, zpevněné plochy a parčíky. Mapy připravili Zdeněk Sokolář a Jan Drbal, dopolední sprint postavila Eliška Nováková, odpolední pak Daniel Wolf.

Štafety Jarního poháru mají novou podobu. Pořadatelé z OK 99 Hradec Králové vypsali dvoučlenné štafety. Skoro 150 štafet poběží v lese u Vysoké nad Labem (rychlý terén s malým převýšením, kde je hustá síť cest a vodotečí, vegetační ale i vrstevnicové detaily). Tratě opět postavil Zdeněk Šabatka na mapě, kterou připravil Radek Novotný.

Podrobnosti o všech závodech najdete v IS ORIS.


« zpět