O víkendu byly závody ve všech oblastech

26.5.2024 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

O víkendu byly závody ve všech oblastech

Poslední květnový víkend byl plný oblastních závodů (bylo jich 14), oblastní závody se konaly ve všech oblastech.

Sobota

Mistrovství Pražské a Středočeské oblasti na klasické trati připravil oddíl orientačního běhu VSK ČVUT Fakulta Stavební Praha. Přes 750 přihlášených závodníků mělo centrum v Dubenci. Tratě postavil Karel Nitsch ve zvlněném terénu, který byl porostově členitý se střední hustotou cest, ve velké části prostoru byly terénní detaily a kameny. Mapu Houpačka připravili Roman Horký, Petr Cigoš, Milan Borovička a Pavel Kurfürst. V ženách byla na prvních místech rozdíly velké, vyhrála Barbora Baldrianová (VSP) s náskokem pět a půl minuty před Ivanou Fujáčkovou (SJC), třetí Vendula Ryšavá (PGP) měla ztrátu přes 10 minut. Závod mužů byl daleko více vyrovnaný, vyhrál Matouš Nathaniel Petrilák (DKP) s náskokem 24 sekund před Janem Havlíčkem (RIC) a minutu před Michalem Bukem (ROU).

Také v Západočeské oblasti se konalo mistrovství oblasti na klasické trati, na kterém startovalo 250 závodníků. Pořadatelé z KOB Baník Sokolov zvolili za centrum Habartov (u fotbalového hřiště). Běželo se na mapě Kluč v terénu, kde byl většinu čistý, ale místy hůře průběžný les, v některých místech byl podmáčený a kamenitý, byla tam hustší síť cest. Tratě postavil Oldřich Kohoutek. Vítězství se v ženách odnesla Dagmar Biersaková (KRL), druhá Daniela Trpáková (DCH) na ní ztratila necelé tři minuty, třetí byla Magda Žákovcová (KRL). V mužích vyhrál s velkým náskokem Ondřej Sládek (DCH) před Markem Štěrbou (SKV) a Janem Žákovcem (KRL).

V Ještědské oblasti byly dva závody pod taktovkou OK Chrastava, centrum bylo na louce u obce Bedřichovka (Liberec). Dopolední oblastní žebříček byl součástí 32. ročníku Česko-saské dny orientačního běhu (SAXBO). Devět stovek závodníků čekala mapa Víska (autoři Jan Potštejnský a Bohumil Háj). Tratě postavil Jaroslav Polák v mírně kopcovitém terénu, kde byla hustá síť cest, les byl částečně s podrostem, byla tam i linie řopíků. V ženách si pro první místo doběhla Anna Karlová (KAM), polská reprezentantka Hanna Wiśniewska (CHC) na ní na druhém místě ztratila 81 sekund, s dvouminutovou ztrátou skončila třetí Lotyška Elza Kuze. Na trati mužů byl nejrychlejší Jan Procházka (PGP), o druhé místo se ztrátou 32 sekund podělili stejným časem Jan Grundmann a David Procházka (oba LPU). Odpoledne se konalo Mistrovství Ještědské oblasti štafet, které běželo přes 150 štafet. Terén byl stejný jako dopoledne, tratě na mapě Bedřichovka (autoři opět Jan Potštejnský a Bohumil Háj) postavil Pavel Hradec. V ženách vyhrálo trio VLI (Tereza Pecková, Markéta Poloprutská a Marie Šestáková) před TUR a JJN. V mužích vyhrála štafeta TZR (Tomáš Thoř, Tomáš Dlabaja, Martin Luštický) před BOR a DOK.

Mistrovství Východočeské oblasti na krátké trati uspořádal oddíl orientačního běhu T.J. Sokol Žamberk. Startovalo přes 650 závodníků, kteří našli centrum ve sportovním areálu a dětském hřišti Studené. Stavitel tratí Jiří Mrázek měl k dispozici mapu Studené III v podhorském členitém lese s hustší sítí cest. V ženách si pro těsné vítězství doběhla Zuzana Jedličková (SHK), jen dvě sekundy za ní skončila druhá Martina Jirčáková (LCE), třetí Petra Holečková (SHK) měla ztrátu 70 sekund. V mužích deklasoval své soupeře Tomáš Kubelka (LPU), který za sebou nechal druhého Michala Jedličku (SHK) a třetího Davida Mikela (TZL) skoro o sedm minut.

V oblasti Vysočina se běžely dva závody. Dopoledne uspořádal oddíl orientačního běhu TJ Jiskra Havlíčkův Brod oblastní žebříček ve sprintu. Centrem byla sportovní hala v Havlíčkově Brodě. Tratě pro tři stovky přihlášených závodníků postavila Vladislava Fencíková v městské zástavbě s hustou sítí komunikací, mapu Hradby Jih 2024 mapoval Jan Picek. Pro vítězství v ženách si jasně doběhla Alena Picková (CTB), když porazila druhou Zitu Plachou (SJI) o 40 sekund a třetí Sylvu Oranyovou (SJI) o 46 sekund. V mužích si suverénní vítězství odnesl Jeroným Kamenický (TUR), skoro minutu za ním zaostal druhý Jakub Hledík (CHT), třetí skončil František Stupal (TBM) se ztrátou 108 sekund. Odpoledne opět tři stovky závodníků běžely krátkou trať oblastního žebříčku. Pořadatelé ze Sportovního klubu Chotěboř zvolili za centrum zimní stadión v Chotěboři. Petr Voborník postavil tratě na mapě Liboháj 2024 (mapovali Jan Picek, Josef Sabol a Tomáš Leštínský) v typicky vysočinském terénu, který byl porostově rozmanitý, s občasnými skalními útvary. Na trati žen s velkou převahou dominovala Zita Plachá (SJI), na druhém a třetím místě skončily Vendula Matrasová (CHT) a Lucie Zdobinská (JHB). V mužích vyhrál Jakub Hledík (CHT), když druhý Jan Krejsa (CHT) na něj ztratil minutu a půl a třetí Filip Jelínek (LPU) minuty dvě.

Mistrovství Valašské oblasti na klasické trati bylo společné s oblastním žebříčkem Moravskoslezského kraje, uspořádal ho Sportovní klub orientačního běhu Zlín ve Vlčkové (tábornická základna Tulák v místní části Kameňák). 350 závodníků čekaly tratě v kopcovitém terénu s těžkou podložkou, kde byly místy prudké svahy s kameny a skalními srázy; listnatý i jehličnatý les se střídal od čistého porostu přes různě zelené hustníky s omezenou viditelností až po místa s těžkým kamenitým podkladem, popadanými stromy a množstvím větví různě po zemi. Tratě na mapě Kameňák (autoři mapy Zdeněk Rajnošek a Zdeněk Janů) postavili Tomáš Slováček a Michal Smola. V ženách vyhrála Iva Kavánková (TZL) s náskokem přes tři a půl minuty před druhou Valentinou Batani (TZL) a třetí Michaelou Dittrichovou (LCE). Šimon Sláma (LCE) v juniorech vyhrál o více jak čtyři minuty před Michalem Bjolekem (BFM) a Romanem Horynou (LCE).

10. závod Hanáckého žebříčku na krátké trati uspořádal SK SKI-OB Šternberk. Tři stovky závodníků se sešly v areálu fotbalového hřiště Mladějovice. Běželo se na mapě U Kamila, tratě postavili Petr Skyva a Kristýna Skyvová v členitém terénu s porostovými a terénními detaily. Na trati žen jasně dominovala dorostenka Lenka Jílková (UOL), která za sebou nechala o více jak pět minut druhou Adéla Janečkovou (PLU) a o šest minut před třetí Emou Markovou (SSU). Jindřich Beneš (SSU) byl nejrychlejší na trati mužů, Patrik Štábl (SSU) za ním zaostal o 25 sekund, třetí skončil Jan Štorek (JPV) se ztrátou dvou minut na vítěze.

Krátkou trať Jihomoravské ligy uspořádal oddíl orientačního běhu SK Brno - Žabovřesky. Přes tři stovky závodníků čekaly tratě na mapě Masarykův háj v listnatém lese s měnící se průběžností a viditelností, v některých pasážích byl velmi prudký svah spadající k ulici Pisárecké. Tratě postavil Rostislav Smítal. Centrem byla louka vedle pavilonu Anthropos v Brně - Písárkách. Vítězka v kategorii žen Lenka Kociánová (VBM) porazila druhou Anežku Hlaváčovou (TBM) o dvě minuty, třetí skončila další závodnice TBM Dana Tomíčková. V mužích byl první Marek Schuster (SSU), druhý Radim Tokár (ZTC) za ním zaostal téměř o minutu, třetí místo obsadil Vítězslav Khýn (ASU) s odstupem přes dvě minuty.

Neděle

Krátkou trať žebříčku Pražské a Středočeské oblasti uspořádal stejně jako v sobotu oddíl orientačního běhu VSK ČVUT Fakulta Stavební Praha v Dubenci (okr. Příbram). Startovalo více než 700 závodníků, kteří běželi na mapě Houpačka (mapovali Roman Horký, Petr Cigoš, Milan Borovička a Pavel Kurfürst), tratě postavil Martin Hrouda ve stejném terénu jako v sobotu - zvlněný terén, který byl porostově členitý se střední hustotou cest, ve velké části prostoru byly terénní detaily a kameny. Na trati žen byla nejrychlejší Karolína Kettner (SHK), o 49 sekund byla pomalejší druhá Ivana Fujáčková (SJC), třetí skončila Barbora Baldrianová (VSP) se ztrátou necelých dvou minut. David Mikel (TZL) si odnesl vítězství v kategorii mužů, když o 15 sekund porazil Lukáše Kettnera (KAM), třetí Jiří Kazda (SJC) ztratil na vítěze 1:12 min.

Mistrovství Jihočeské oblasti oblasti na klasické trati proběhlo ve Vrábče za pořadatelství oddílu orientačního běhu TJ Sokol Křemže. Téměř 150 závodníků běželo na tratích, které postavili Kateřina Karbusová a Jakub Novák na mapě Bory II (mapoval Roman Horký, revize Jakub Novák). Závodníky čekal spíše rovinatý terén s výraznými roklinami ve východní části; celkově to byl dobře průběžný les (převážně smíšený) a méně náročný terén. V ženách obsadily první dvě místa závodnice VCB Lenka Míková a Alena Rücklová (rozdíl mezi nimi byl tři minuty), třetí skončila Anna Jirsová (KSH). Vítězství v mužích vybojoval Václav Pelc (CST), který o tři minuty porazil Zdeňka Voštu (VCB), třetí Martin Málek (CST).

Druhou etapu SAXBO uspořádaly SG Zittau Süd, HSG Turbine Zittau a Orientační klub Chrastava. Přes 700 závodníků čekala klasická trať v lese mezi obcemi Jonsdorf, Saalendorf, Waltersdorf a státní hranicí (kopcovitý terén, místy vysoké skalní formace, pískovcové bloky a údolí, hustá síť cest, smíšený a jehličnatý les, částečně s podrostem, částečně kamenitý, v severní části stopy po lesnické činnosti). Tratě na mapě Buchberg – Buková postavil Robert Dittmann. Centrem byla louka u silnice mezi obcemi Jonsdorf a Waltersdorf (Německo). V kategorii žen si vítězství odnesla Kateřina Kašková (CHA), Markéta Poloprutská (VLI) na druhém místě měla ztrátu jedné minuty, třetí Eva Valentová (LCE) pak necelé tři minuty. V mužích vyhrál Pavel Kubát (CHA), na dalších dvou místech byli němečtí závodníci - druhý Martin Scheuermann (SSV Planeta Radebeul) měl ztrátu minutu, třetí Wieland Kundisch (USV TU Dresden) pak více jak tři minuty.

Krátkou trať žebříčku Západočeské oblasti uspořádal KOB Baník Sokolov v Habartově (u fotbalového hřiště). Stejně jako v sobotu se běželo na mapě Kluč v terénu, kde byl většinu čistý, jen místy hůře průběžný les, v některých místech byl podmáčený a kamenitý, byla tam hustší síť cest. Tratě pro 250 závodníků postavil Viktor Havlíček. Vítězství v ženách si odnesla Magda Žákovcová (KRL), když o necelou minutu porazila Šárku Beránkovou (ZTC), skoro šest minut za vítězkou byla třetí Lucie Šilhavá (LPM). V mužích vyhrál s velkým náskokem Marek Štěrba (SKV), na dalších dvou místech skončili Jan Žákovec (KRL) a Břetislav Milota (MLA).

Výsledky závodů jsou v v IS ORIS.


« zpět