Nové OB Postupy pro analýzu závodů

28.5.2021 Matěj Burda

Nové OB Postupy pro analýzu závodů

Nový web OB Postupy umožní zakreslení postupů ze závodů, běžcům nabízí propojení se Stravou a pořadatelé jednoduše přidají svůj závod či trénink.

Každým rokem byly OB Postupy čím dál tím méně navštěvované přesto, že je ČSOS vyžadoval pro celostátní závody. Zároveň stránky již nebyly z dnešního pohledu použitelné jak v oblasti responsibility, tak samotné obsluhy a administrace. Právě proto přišla poptávka po úplně nové verzi postupů, kterou dokáže obsluhovat kdokoliv a která bude mít další funkce analýzy postupů.

V tuhle chvíli již na stránce https://obpostupy.orientacnisporty.cz/ naleznete novou verzi, na které stále probíhá vývoj a testování. Postupem času budou přibývat další funkce, ale již nyní se můžete na stránkách zaregistrovat a nahrát závodní či tréninková data. Systém je propojený s ORISem, takže lze výsledky závodníků jednoduše stáhnout. Mapu lze zatím nahrávat pouze ve formátu georeferencovaného KMZ, ale již se pracuje na podpoře obrázkového formátu s manuální kalibrací k mapové vrstvě. 

Při samotné vizualizaci závodů lze vybírat závodníky podle kategorií, během čeho se na mapovém podkladu zobrazí trať přiřazená dané kategorii.

Pokud rozklikneme jméno závodníka, zobrazí se nám jednoduché menu, ve kterém můžeme danému závodníkovi nahrát GPS trasu ve formátu GPX, nakreslit manuálně proběhnutou trať a zobrazit mezičasy se základní analýzou proběhnuté trati. Účet lze zároveň spárovat s portálem Strava.

Pokud kliknete na trojúhelník u jména, zobrazí se ve spodním liště navigační pole pro přehrávání animace proběhnutých tratí. Zároveň lze měnit barvu zobrazené “žížaly” v pravém horním rohu.

Vývoj OB Postupů stále probíhá, takže je možné, že při využívání naleznete chybu. Pokud se tak stane nebo budete-li mít jakoukoliv připomínku na zlepšení, neváhejte se ozvat na media@orientacnisporty.cz. Zatím můžete na webu vidět dva jihlavské závody, ty bohužel nejsou nahrány správně, takže není vidět trať.

Jak přidat vlastní závod/trénink?

 1. Zaregistrujte se
 2. Přihlaste se
 3. Klikněte na "Vytvoření závodu"
 4. Vyberte typ závodu (veřejný / neveřejný / soukromý), zadejte název závodu a datum, kdy se běžel
 5. Pokud má váš závod výsledky v ORISu, můžete je v dalším kroku vybrat (a kliknout "Nahrát z Orisu") nebo je nahrát ze souboru
 6. Nahrajte mapu ve formátu KMZ
 7. Nahrajte tratě a případně přiřaďte tratě ke kategoriím
 8. Uložte a vytvořte závod

Další info:

 • Staré OB Postupy fungovaly na sepárátním serveru mimo ČSOS, pracujeme na získání dat ze starých závodů
 • GPX soubor nastavíte pomocí offsetu (lampionky by měly padnout na místa kontrol)
 • Štafetové závody nejdou nahrát
 • Další věci v řešení (diskvalifikovaní závodníci, zobrazení zakreslených postupů, napojení na ORIS, zobrazení kategorií po prvním kliknutí, ...)

 


« zpět