Na Apríla začne v Česku mezinárodní sezóna v OB

2.2.2016 Dušan Vystavěl

Na Apríla začne v Česku mezinárodní sezóna v OB

A není to aprílový žertík. Skutečně, v pátek 1.dubna v odpoledních hodinách bude v areálu lázní v Teplicích nad Bečvou odstartován WRE závod pro elitní kategorie a zároveň i doprovodný závod pro veřejnost. Navazovat pak bude premiérový ročník Středoevropského poháru dorostu, do kterého se bude počítat sobotní závod na krátké trati v Hranicích – Rybářích a nedělní štafety v okolí hradu Helfštýna.

Bližší informace k celé akci vám podává její iniciátor Dušan Vystavěl:

Myšlenka na uspořádání takovéto akce pro dorost vznikla z důvodu umožnit závodníkům dorosteneckých kategorií získávat ostré mezinárodní zkušenosti před vlastním vrcholem dorostenecké sezóny – mistrovstvím Evropy dorostu. Akce je určena pro reprezentační výběry jednotlivých zemí a to v počtech až šesti závodníků (a s tím souvisejících 2 štafet) v každé kategorii. Je otevřena pro kterýkoliv národní výběr, ovšem s pořádáním by se mělo střídat jen 5 zemí – Viszegrádská čtyřka a Rakousko.

Protože by se mělo jednat o „low-cost“ akci - spát se bude v tělocvičně, či školních třídách, bude se jednat vždy o dva závody (jednotlivci a štafety) o víkendu a vlastní závody by měly být organizovány uvnitř pětiúhelníku Vídeň – Budapešť – Banská Bystrica – Krakov – Brno, tedy tak aby i cestovní náklady byly co nejmenší.

Na první ročník těchto závodů evidujeme již přihlášky maďarského, polského, slovenského a samozřejmě našeho výběru. Předpokládám, že naši sousedé z Rakouska se také přihlásí. Velký zájem o účast měly také dorostenecké výběry Německa a Švýcarska – uvidíme, jak to vše dopadne. Závodit se bude na zbrusu nových mapách z dílny Boba Háje, staviteli tratí budou Jirka Otrusina (závod middle) a Martin Poklop (závod štafet).

K organizování pátečního závodu WRE jsme se dostali poněkud jinou cestou. Díky požadavku a tlaku reprezentantů na plný počet (tj.3) WRE závodů ve sprintu na našem území, jsme byli předsedou soutěžní komise Petrem Klimplem osloveni, zda bychom se toho neujali. Po krátkém rozmyšlení jsme se rozhodli, že ano. V průběhu podzimu se vše vyvinulo tak, že i pro naši reprezentaci bude, vzhledem k relevantnosti terénu jako pro finále ME v Jeseníku, absolvování těchto závodů jako nominačních výhodné. S největší pravděpodobnosti ke stejnému účelu (tedy nominačnímu závodu na ME) tyto závody využije i slovenská reprezentace. Jednáme i o účasti někoho ze světové špičky – Daniel Hubmann, Mathias Kyburz, Světlana Mironova či Lena Eliasson – to jsou jména, která bychom také teoreticky mohli na startu vidět.

Webové stránky obou akcí už fungují http://ewgorienteering.org/ceyoc2016 resp. http://ewgorienteering.org/wre a budou na nich doplňovány aktuální informace.

Vzhledem k tomu, že o víkendu budou k těmto mezinárodním závodům přičleněny i oblastní závody pro všechny kategorie, přijďte i vy fandit našim mladým reprezentantům a zároveň se proběhnout v jedněch z nejlepších středomoravských terénů! A na Apríla to apríl nebude.


« zpět