MS v MTBO: Zlato pro štafetu mužů

23.8.2017 Jiří Vraný

MS v MTBO: Zlato pro štafetu mužů

Štafeta mužů Vojtěch Stránský, Vojtěch Ludvík a Kryštof Bogar dnes ve Vilniusu obhájila titul z loňska. Juniorské štafety pak zkompletovali medailovou sbírku – Jan Hašek, Matyáš Ludvík a Martin Kanta získali stříbrné, Veronika Grycová, Vilma Králová a Veronika Kubínová bronzové medaile.

Závod mužské elity byl od začátku velmi vyrovnaný, farsty rozdělili pole favoritů na dvě skupiny, které společně projeli většinou první poloviny tratě, včetně diváckého úseku. Druhá půlka tratě byla komplikovanější a více selektivní a tak se pole trochu nadělilo. Oba naši rozjížděči si ale vedli velmi dobře Radek Laciga předával druhý, Vojta Stránský 6. Na druhém úseku měl Vojta Ludvík proti sobě mimo jiné dva bývalé mistry světa – Foliforova a Larilu. Poradil si s nimi ale velmi dobře a Kryštofa do třetího úseku posílal na druhém místě, těsně za Finskem. Kryštof nezaváhal, skvěle využil toho, že na něj zbyly kratší farty a suveréně zvyšoval náskok na čele. V cíli pak byla jako obvykle poslední chvilka napětí a po kontrole čipu propukla radost z obhajoby naplno. Na druhém místě skončilo Finsko, třetí Rusko.

 

Ženám se tolik nedařilo, Katka Nováková a Maruška Březinová v mapově náročném terénu na nejlepší štafety ztratili postupně víc než 4 minuty. Martina Tichovská začala dobře a ztrátu na medailové pozice rapidně zmenšila. Pak ale přišla srážka s Lucou Dallavallem (ITA), který na úzké cestě při mapování nedával pozor na věci kolem. Notně otřesená Martina zvládla dojet zbytek závodu, ale na nějaké dotahování už to nebylo. Vyšetření v nemocnici bohužel ukázalo, že má zlomený nos, takže její start na longu nebo aspoň sprintu je nejistý. Závod ovládly Finky, druhá skončila Francie a třetí po boji Rusko.

Junioři byly ve hře o medaile od začátku do konce. Honza Hašek předával na prvním místě, Matyáš Ludvík pak bohužel trochu chyboval, ale stále držel slušné druhé místo. To, i přes chybu v závěru, pohlídal i Martin Kanta na třetím úseku – vyhrálo suveréně Finsko, třetí opět Rusko.

A do třetice zlatá pro Finsko – v závodě juniorek se pořadí měnilo nejen na trati – dvě štafety byly diskvalifikované za projetí zakázanou cestou. To vrátilo do hry i naše juniorky, které se po prvním úseku Veroniky Grycové nacházeli od medaile docela daleko. Vilma Králová pak ztrátu trochu zmenšila a Veronika Kubínová se na diváckém průjezdu dostala dokonce do vedení. Bohužel v závěru tratě chybovala a stačilo to nakonec jen na bronz za Finskem a Ruskem.

 
Fotky:  Petr -Meloun- Lukavec
Stránka závodu s výsledky a GPS trackingem pro všechny kategorie.

« zpět