Mistrovství světa v orientačním běhu 2021 včetně dvou sprintů

15.6.2020 Matěj Burda

Mistrovství světa v orientačním běhu 2021 včetně dvou sprintů

Mistrovství světa v orientačním běhu 2021 v Česku bude ve svém programu nově zahrnovat dva sprinty: individuální sprint s kvalifikací a sprintové štafety.

První sprintové MS v orientačním běhu, které se mělo konat v červenci 2020 v Dánsku muselo být kvůli pandemii onemocnění Covid-19 zrušeno. Dánské MS bylo přesunuto na rok 2022, což by znamenalo, že od roku 2018 až do roku 2022 by nebyl udělen žádný sprintový titul při soutěžích mistrovství světa. IOF proto hledala možná řešení, jak udělit sprintové tituly dříve než po čtyřech letech.

Pro světový orientační běh je dle vyjádření IOF velmi pozitivní zprávou právě oznámení dohody s organizačním týmem MS v orientačním běhu 2021 v Česku o zahrnutí dvou sprintových závodů do programu MS již v roce 2021. Council IOF dohodu schválil na svém online zasedání v pátek 12. června 2020.

"Zahrnout do našeho programu ještě více medailových závodů je pro nás skutečnou a ne úplně snadnou výzvou. Nicméně mnoho závodníků a národních týmů si sprinty přálo zahrnout do našeho MS v roce 2021 a my chceme dodržet to, co jsme deklarovali již od počátku organizace celé akce: sportovec a sportovní stránka MS je pro nás vždy na prvním místě. Důležité však je také to, že naše koncepce a vize se nezměnily. Důraz na návrat ke kořenům, lesní prostředí a ekologii stále přetrvává", říká Jan Picek, ředitel MS v orientačním běhu 2021.

Mistrovství světa v orientačním běhu začne o 3 dny dříve, než bylo původně plánováno. Před třemi lesními závody, krátkou tratí, klasickou tratí a štafetami se bude konat sprint s kvalifikací a finálovým závodem a sada medailí se udělí také při závodě smíšených sprintových štafet.

"S ohledem na konzultace, které jsme již nějaký čas vedli s ČSOS a pořadateli MS 2021 a ve spolupráci s komisí IOF se domníváme, že je dané řešení to nejlepší možné s ohledem na zrušení letošího MS a na snahu udělení sprintových medailí dříve než po čtyřech letech," říká prezident IOF Leho Haldna.

"Toto řešení dovolí udržení nového modelu střídání lesního a sprintového formátu mistrovství světa. Rádi bychom poděkovali českým organizátorům za jejich ochotu najít řešení v této nové situaci a těšíme se na společnou práci s cílem uspořádání úspěšné světové sportovní akce," zní vyjádření z IOF.

Více podrobností o upraveném programu, vyhlášení embargovaných prostorů pro sprinty a celkové plány akce oznámí pořadatelský tým v následujících dnech a týdnech. 


« zpět