Mistrovství světa v MTBO 2015 v Liberci uvidíte i v televizi

3.8.2015 Jiří Šubrt

Mistrovství světa v MTBO 2015 v Liberci uvidíte i v televizi

V roce 2015 bude Mistrovství světa a Mistrovství světa juniorů v MTBO hostit Česká republika, jeho pořadatelem je ČSOS a sportovní klub Slavia Liberec orienteering (VLI). Do zahájení MS zbývá 14 dní. Jedním z hlavních partnerů MS je i Česká televize.

Mistrovství se uskuteční ve dnech 17. - 23. 8. 2015 a centrem závodů se stane Sport Park Liberec.

Informace o tom, co se pro diváky České televize na programu ČT SPORT připravuje, jsme dostali od místopředsedy ČSOS - Ivana Matějů (I.M.) a redaktora sportovní redakce ČT - Petra Kubáska (P.K.):

I.M.: Z MS připravujeme jeden přímý přenos, který se uskuteční ze závodu ve sprintu v Turnově, a to dne 19.8. v době od 14 do 16 hod. Pokračujeme tak v tradici přenosů, které jsme začali právě před osmi lety při MS MTBO 2007 v Novém Městě na Moravě. Z každého dalšího závodu pak zhotovíme asi 15-ti minutový záznam, který bude součástí celkového 60 min. dokumentu z MS, který bude odvysílán po skončení šampionátu. Také připravujeme TV upoutávku před zahájením šampionátu a vystoupení pořadatelů ve Sportovních zprávách.

P.K.: Poprvé také uskutečníme při OB resp. MTBO tzv. živé studio, které bude na programu před závodem ve sprintu. Bude se vysílat ve středu 19.8. v době od 13:30 do 14:00 hod. Studio bude zasazeno do cílového prostoru, který je situován na atletickém oválu v Turnově. Připravujeme do něj ukázky právě z MS MTBO 2007 a 2014, ale také z MS OB 2008 v Olomouci nebo z aktuálního MS OB ve Skotsku. Ukázky se pak budou prolínat s rozhovory s pořadateli MS z Liberce, s představiteli ČSOS, s trenéry našich reprezentačních družstev aj. Rádi bychom také ve studiu přivítali prezidenta IOF Briana Porteouse, který bude hostem šampionátu v MTBO. V rámci studia uvidíte i reportáž z prvního (úterního) závodu MS MTBO na KT, který se pojede v Břízkách a připravujeme i další překvapení.

I.M.: Se sportovní redakcí ČT máme dlouhodobě velmi dobrou spolupráci, na zabezpečení přenosů a záznamů pracuje osvědčený tým v čele s režisérem Karlem Jonákem, vedoucím produkce Karlem Vosolem a kameramanem Pavlem Brynychem. Hlavním komentátorem pak bude Petr Kubásek, který bude spolupracovat s Janem Vařekou (SR ČT Brno), externími spolupracovníky pak budou Milan Jirásek a Michal Matějů z organizačního výboru MS.

P.K.: Na technickém zabezpečení přenosů se bude podílet dalších 50-60 osob. Pro představu – k disposici budou dva přenosové vozy, 14 – 16 kamer, grafiku zajištuje firma HEGO, přenosy dat pak RACOM, technici musí roztáhnout asi 3 km kabelů, pořadatelé jim budou třeba nápomocni při překonávání vodního toku Jizery, připravujeme i ukázku terénu s předjezdcem (s kamerou na přilbě) a to ještě nevíme co všechno dalšího nás čeká…

Na závěr nám ještě I.M. sdělil, že pro Petra Kubáska je účast na MS MTBO docela symbolická, protože právě před osmi lety v Novém Městě poprvé ve své profesní kariéře komentoval přímý přeno (spolukomentátora mu tehdy dělal Radek Mach) a od té doby se u OB, LOB a MTBO pohybuje neustále. Vůbec nás tedy nepřekvapilo sdělení I.M. a P.K., že již nyní připravují plán spolupráce pro rok 2016, kdy se v ČR bude pořádat Mistrovství Evropy v OB s centrem v Jeseníku, ze kterého by chtěli uskutečnit 3 přímé přenosy a jako generálku navíc odvysílat i přímý přenos z Mistrovství ČR smíšených štafet dne 8.5.2016 z Uherského Brodu.

Další informace hledejte na www.wmtboc2015.cz, kde najdete všechny potřebné údaje v bulletinu č. 3, některé další zajímavosti se dozvíte i na stránkách sekce MTBO, resp. pořadatelského klubu VLI. Příště bychom rádi trochu vyzpovídali šéftrenéry našich reprezentací – Jirku Vraného a Petra Lukavce.

Ptal se Jiří Šubrt - generální sekretář ČSOS


« zpět