Mistrovství světa 2021 v Česku se blíží

27.12.2020 Matěj Burda

Mistrovství světa 2021 v Česku se blíží

Domácí Mistrovství světa v orienťáku v příštím roce bude velkým tahákem. Jaký bude závodní program a na co vše se těšit?

Po 13 letech se největší svátek orientačních běžců, mistrovství světa (WOC), vrátí do České republiky. Od 3. do 9. července budou v okolí Doks u Máchova jezera běhat nejlepší světoví závodníci. Poběží se v jedněch z nejtěžších českých lesních terénů – Kokořínsku a Jizerských horách, sprintové disciplíny zavítají do neotřelého Terezína i do typicky českého sprintového terénu – Doks.

Diváci se mohou těšit na mnoho doprovodných aktivit, krásně strávenou dovolenou u „Mácháče“ s řadou možností na výlety a cykloturistiku, ale hlavně se mohou zúčastnit doprovodných závodů WOC Tour a zaběhat si ve stejných terénech jako závodníci Mistrovství světa. Zároveň budou stíhat i zafandit těm nejlepším a užít si tak neopakovatelnou atmosféru domácího šampionátu.

Celý program WOC 2021 se rozběhne závodem ve sprintu (3. července). V Terezíně se poběží v jeden den jak kvalifikace tak finálový závod. Na závodníky čeká pro sprint nevídaný terén bývalé vojenské pevnosti s vysokými zdmi i hlubokými příkopy a samozřejmě i historické centrum města. O den později se v hostitelském městě, Doksech, poběží sprintové štafety (4. července), které v podvečer odstartují přímo od dokeského zámku. Po doběhnutí závodu bude následovat slavnostní zahajovací ceremoniál (původně totiž sprintové disciplíny neměly být součástí programu) a také medailové ceremoniály.

Po dni volna se závodníci konečně vydají do lesa. Ve Smržovce v Jizerských horách se poběží krátká trať (6. července). Ve strmých podmáčených svazích s žulovými balvany budou muset závodníci prokázat svoje dovednosti hned dvakrát. Dopoledne se poběží kvalifikace a stejný den odpoledne proběhne i finálové klání těch nejlepších. Závěr šampionátu bude patřit pískovcům! V Heřmánkách na Kokořínsku jsou terény protkané skalnatými roklemi s řadou pískovcových věží a skalních průchodů. Do stejné arény se bude dobíhat na klasické trati i ve štafetách. Jako první proběhnou právě štafety (8. července) a celý šampionát završí klasická trať (9. července).

Více informací:


« zpět