Mistrem světa v MTBO se v Jičíně stal Kryštof Bogar

21.8.2023 Matěj Burda

Mistrem světa v MTBO se v Jičíně stal Kryštof Bogar

Mistrovství světa v MTBO se po osmi letech vrátilo do Česka a hned úvodní závod ve sprintu v Jičíně přinesl českému týmu výborné výsledky.

Za velmi teplého počasí se do závodu končícího v historickém centru Jičína vydalo celkem 46 žen a 82 mužů. Organizátoři připravili pro světovou špičku velmi náročnou trať využívající přírodní i zastavěné lokality ve městě a více než třicet kontrol na trati dalo všem závodníkům pořádně zabrat. Ve spleti cest a uliček bylo velmi snadné udělat chybu, což v orientačním závodě znamená v lepším případě časovou ztrátu, výjimkou však v Jičíně nebyla ani vynechaná kontrola a následná diskvalifikace.

Obhájce mistrovského titulu z loňského roku, český reprezentant Kryštof Bogar, nenechal diváky na pochybách a od počátku prokazoval, že si na letošní mistrovství světa přivezl opět výbornou formu. Od prvních kontrol se usadil na čele a v polovině devítikilometrové trati vedl již o více než půl minuty. Za Kryštofem se odehrával vyrovnaný boj o další pozice, a nechybělo mnoho k tomu, aby čeští muži obsadili kompletní stupně vítězů.

Po řadě chyb a diskvalifikací se na druhé místo v cíli nakonec probojoval další z českých reprezentantů Vojtěch Ludvík a třetí skončil Estonec Lauri Malsroos. Třináct sekund scházelo k bronzu dalšímu z Čechů Janu Haškovi, na kterého zbylo nepopulární čtvrté místo.

Jak viděl závod staronový mistr světa Kryštof Bogar? „Závod vypadal tak, jak jsem očekával. Střídání terénu i tempa, před mapově těžkou pasáží byl vždy fyzický úsek, kde se člověk hodně zadýchal. Mapu jsem si ale pohlídal a vyšlo to.“

Podobně jako vítěz mužské kategorie si v kategorii žen vedla reprezentantka Finska Kaarina Nurminen. Od startu si držela vedení a jedinou ženou, která s Finkou držela krok, byla Britka Emily Benham Kvale. Ta však v závěrečné pasáži při průjezdu jičínským zámkem udělala drobnou chybu a do cíle přijela s půlminutovou ztrátou. Třetí místo dlouho držela česká reprezentantka Martina Tichovská, v závěru však udělala téměř minutovou chybu a za třetí příčkou nakonec zaostala o pouhou jednu sekundu.

„Bylo to hodně náročné, líbila se mi velmi pestrá trať s různými druhy terénu. Nejela jsem úplně bez chyby, občas jsem musela zastavit a dočíst mapu, ale jsem ráda, že chyby nebyly tak velké a mám z výsledku velkou radost,“ uvedla v cíli vítězka.

Závod v historickém centru Jičína mohli sledovat v přímém přenosu i diváci České televize, kteří měli k dispozici i živý obraz aktuální pozice jezdců v závodní mapě.

A jak hodnotil průběh akce na zaplněném jičínském náměstí ředitel MS MTBO Pavel Musil?

„Podle hodnocení účastníků to byl jeden z nejkrásnějších a zároveň nejnáročnějších závodů v historii našeho sportu. Rád bych poděkoval za podporu vedení města i našim partnerům a smekám klobouk před úžasným množstvím práce celého našeho organizačního týmu.“

Program Mistrovství světa v MTBO pokračuje po volném dni úterním závodem na dlouhé trati v Mostku.

 


« zpět