Mezinárodní činnost ČSOS v roce 2023

7.12.2023 Dušan Vystavěl

Mezinárodní činnost ČSOS v roce 2023

Česká republika je na poli mezinárodní sportovní diplomacie velmi aktivní, ze všech 76 států sdružených v mezinárodní federaci má početně největší zastoupení v radě a komisích IOF.

Největší akcí bývá již tradičně lednový Joint Meeting, který se tentokrát konal v Praze a sešlo se na něm 70 delegátů z 23 států světa (ze všech 5 kontinentů). K úspěchu akce přispěla nejen perfektní organizace ze strany ČSOS, ale i to, že se konečně podařilo prosadit do programu i sportovní aktivitu – tréninkový závod v parku Grébovka, který připravil kamenický Adam Hájek. Účastníci rovněž ocenili fotomapu pražských památek z dílny Ivoše Nováka a Žaketu. Další společné jednání rady IOF proběhlo při Mistrovství světa v červenci ve Švýcarsku, členové komisí se také alespoň jedenkrát ročně sešli osobně na svých jednáních. Zbývající jednání probíhala online.

V polovině března proběhlo v Prostějově školení IOF Advisorů Foot-O za vedení Unni Strand Karlsen a Jana Fialy. Zúčastnila se ho i pětice Čechů – Radim Hošek, Jan Fátor, Lukáš Hovorka, Jan Drábek a Šimon Mareček, kteří se stali novými Advisory.  

Čeští zástupci v radě a komisích IOF pro období 2022–2024

  • Rada IOF (zvolena závodníky): Tereza Janošíková
  • Rada IOF: Dušan Vystavěl     
  • Mapová komise: Luděk Krtička       
  • Komise rozvoje: Alena Picková (do září 2023), Jaroslav Kačmarčík, Ondřej Pipek
  • Trail-O komise: Jana Kosťová         
  • MTBO komise: Jiří Putík     
  • Foot-O komise: Jan Fiala     

Plány na rok 2024

IOF Joint meeting je tentokrát naplánován do polské Varšavy na polovinu ledna. Mezi kandidátskými městy byl i Prostějov, ale ve prospěch Varšavy (i přes vyšší cenu) rozhodla výrazně menší dojezdová vzdálenost z letiště. Jednání budou opět probíhat hybridní formou čehož využijí i naši zástupci, část bude na místě, část on-line. Velký prostor bude věnován přípravě kongresu IOF, který proběhne v létě při Mistrovství světa ve skotském Edinburgu a protože stávajícímu předsedovi Leho Haldnovi vyprší druhý (maximálně povolený) mandát, bude mít od léta IOF nového předsedu.

V lednu příštího roku proběhne i další akce, která bude směřována dovnitř členské základy našeho svazu. Ve spolupráci s Českým olympijským výborem připravujeme on-line seminář na téma sportovní diplomacie, kterým se budeme snažit oslovit další případné kandidáty pro práci v mezinárodní orienťácké sféře.  

Fotka členů Rady IOF (Councilu) na MS ve Švýcarsku. Foto: IOF


« zpět