Mária Kovaříková vstoupila do síně slávy

27.11.2022 Petr Klimpl

Mária Kovaříková vstoupila do síně slávy

Další členem síně slávy českého orienťáku je od pátku Mária Kovaříková.

Mária Kovaříková pochází ze slovenského Kežmaroku, nicméně její orienťácký život je spojený se slezským Třincem. Na dětství vzpomíná jako na dobu výletů po horách s rodiči a také na neustálé honění se za fotbalovou mičudou. V jedenácti letech poprvé absolvovala závod v orienťáku, do cíle ji dovedl zkušený závodník a na místě ji přesvědčil ke vstupu do třineckého oddílu. Tam poznala výbornou partu a spoustu dalších aktivit, spaní pod širákem při přechodu Tater, cyklotour napříč Maďarskem. To vše bylo příčinou, že orienťák v jejím srdci zvítězil na celé čáře.

A je tomu dobře, protože Majka se postupně vypracovala v jednu z našich nejlepších závodnic. Zásluhu na tom samozřejmě jako u všech třineckých děvčat mají manželé Gavendovi. Jako juniorka se zúčastnila mistrovství světa v roce 1989 v Rakousku, ze kterého si přivezla zlatou medaili ze štafetového závodu. Největšího individuálního úspěchu v dospělé kategorii dosáhla v roce 1992 na závodě Světového poháru v Rakousku, kde obsadila 3. místo.

Doménou Majky byly bezesporu štafetové závody, z nichž má nepřeberné množství úspěchů. Dva světové bronzy jsou toho důkazem. Na MS 1993 v USA i na MS 1995 v Německu to bylo ve stejné sestavě s Petrou Novotnou, Marcelou Kubatkovou a Janou Cieslarovou.

Majka se může pyšnit i několika medailemi z akademických světových šampionátů a mnoha medailemi z MČR. Nezapomenutelným sportovním zážitkem pro ni byla účast na vůbec první sérii Světového poháru v roce 1994 u protinožců v Austrálii (mimochodem české ženy zde vybojovaly první příčku).

Majku můžeme stále vídat na závodech, i po ukončení vrcholové kariéry se orientačnímu běhu stále aktivně (a úspěšně) věnuje ve veteránských kategoriích.

Pracuje jako učitelka na 2. stupni ZŠ, kde se podílí na mnohých aktivitách a projektech.

Od roku 2000 působila v roli trenérky v mateřském třineckém oddíle. V roce 2019 založila společně s manželem Martinem nový klub OK Silesia, v kterém se nadále stará (a velmi dobře) o děti a mládež. Manželovi Martinovi pomáhá v práci s mládeží v Moravskoslezském kraji (SCM a SCD).


« zpět