Mapy v běhu součástí Kartografického dne

5.3.2020 Matěj Burda

Mapy v běhu součástí Kartografického dne

V pátek 28. února 2020 se na Univerzitě Palackého v Olomouci uskutečnil již čtrnáctý ročník tradičního odborného kartografického semináře. 

Tématem letošního ročníku byla KARTOGRAFIE A SPORT. Na programu byla například přednáška o navigaci na Rallye Dakar od Josefa Kaliny, který zažil proměny navigace během čtyř dekád. Dále nechaběly přednášky o turistických mapách od Jana Ptáčka či propojení map a outdoorových aktivit od Jaroslava Buriana. Vlastní blok byl vyhrazen také prezentaci na téma Mapy v běhu, kterou přednášel předseda mapové rady ČSOS Jan Langr. V zaplněném auditoriu měla prezentace Mapy v běhu pozitivní ohlas.

Do půlhodinové prezentace bylo zařazeno široké spektrum témat o orienťáckých mapách. Na úvod byly představeny jednotlivé orientační disciplíny, následovalo rozložení map v rámci celého světa a zmínka o společném mapovém klíči. Poté přišly na řadu obsáhlé kapitoly o historii map jak ve světě, tak v Česku, kde byl prvním závodem ten v Chřibech na Bunči 22. října 1950. Závěrečným tématem pak byla samotná tvorba map pro orientační běh. Byly ukázány jednotlivé druhy běžně používaných mapových podkladů (laserscan, ortofoto, ZM10, ...). Zajímavá pak byla ukázka vybavení mapařů či trendy digitálního mapování pomocí tabletů. V prezentaci samozřejmě nechyběla ani stále hojně používaná metoda analogového mapování za využití ruční kresby. 

  • Kompletní přednáška k nahládnutí zde.

 


« zpět