M ČR na klasice vyhráli Vojtěch Král a Denisa Kosová

22.9.2019 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Mistrovství ČR na klasické trati vyhrál v mužích Vojtěch Král a v ženách Denisa Kosová.

Mistrovství a Veteraniáda ČR na klasické trati - to byl hodně náročný vrchol domácí podzimní sezóny OB. Pořadatelé z oddílu orientačního běhu TJ Tatran Jablonec připravili šampionát v Jizerských horách, centrem byla krásná louka v obci Janov nad Nisou – Hraničná. Běželo se v prostoru Maliníku, kde závodníky čekal typicky jizerskohorský terén, který byl velmi kopcovitý (zejména ve finále), byla tam řada skal, kamenů a kupek, místy byl podmáčený, byla v něm středně hustá síť cest, částečně byla v terénu těžká podložka (borůvčí, kameny), na řadě míst byly horské hustníky. Mapy Maliník mapovali Josef Borůvka, Roman Horký, Zdeněk Janů, Matěj Klusáček, Jan Picek, Jan Potštejnský, Zdeněk Rajnošek a Jiří Vištejn (hlavním kartografem byl Jan Picek).

V sobotu byla za krásného podzimního počasí na pořadu kvalifikace, z které se postupovalo do nedělního finále. Tratě postavil pro sobotní kvalifikaci Dušan Novotný, byly pěkné, v některých kategoriích ale zbytečně dlouhé. Z kvalifikace postoupila většina favoritů, překvapení se ale našla. V D20 nepostoupila do finále A Markéta Firešová, v D21 Karolína Kamenická a Lenka Poklopová, v H16 Hubert Waněk, v H18 Tomáš Janovský, Milan Malačka, Medard Féder a Tomáš Zalaba, v H20 Ondřej Jílek a v mužích Šimon Navrátil, Jakub Škoda či Mikolaj Dutkowski. V ženách vyhrály jednotlivé rozběhy Zdenka Kozáková, Adéla Indráková, Barbora Vyhnánková a Karolína Teplá, v mužích pak Tomáš Kubelka, Pavel Kubát, Miloš Nykodým a Daniel Hájek.

Nedělní finále postavil Jan Picek. Tratě byly pěkné, ale zbytečně dlouhé, v pěti z osmi mistrovských kategorií byly výrazně překročny směrné časy. Mezi kontrolami byla řada voleb postupů, na GPS v hlavních kategoriích se na dlouhých postupech snad nenašla stejná volba postupů u více závodníků. Jak řekla v cíli vítězka kategorie žen: "Bylo to drsné, ale hezké". Díky obtížnosti tratí byly rozdíly mezi závodníky hodně velké. Závody stejně jako v sobotu proběhly za slunečného a teplého podzimního počasí, v krásné aréně byla velmi pěkná atmosféra při sledování přenosu na velkoplošné obrazovce.

V mužích (jejich trať měla 13,7 km a převýšení 855 m) ukázal Vojtěch Král (SSU) velkou touhu získat svů první mistrovský titul na klasice, od začátku šel do závodu velmi bojovně, na druhé kontrole se ujal vedení, vedl na všech mezičasech a v cíli měl náskok před druhým Pavlem Kubátem (PHK) 3:15 min. Kubát se dostal na druhé místo až v závěru, když do té druhý Miloš Nykodým (ZBM) nezvolil nejlepší stopu na posledním dlouhém postupu. Nykodým tedy nezískal čtvrté zlato za sebou, musel se spokojit s bronzem, jeho ztráta byla 4:25 min., čtvrtý skončil Tomáš Kubelka (LPU) se ztrátou sedmi minut, další už měli odstup přes 10 minut (5. Jonáš Hubáček, LCE, 6. Marek Minář, ZBM).

H21A 13.70 km, 855 m, 25 kontrol
  1. Král Vojtěch             SSU8841 E SK Severka Šumperk      106:28
  2. Kubát Pavel              PHK9101 E OK 99 Hradec Králové    109:43   + 3:15
  3. Nykodým Miloš            ZBM9005 E SK Žabovřesky Brno      110:53   + 4:25
  4. Kubelka Tomáš            LPU9307 E OK Lokomotiva Pardubice 113:52   + 7:24
  5. Hubáček Jonáš            LCE9501 E OOB TJ Slovan Luhačovic 117:31   + 11:03
  6. Minář Marek              ZBM9444 E SK Žabovřesky Brno      120:40   + 14:12
 20. Vavrys Johan             LCE9302 C OOB TJ Slovan Luhačovic 136:30   + 30:02

V ženách (ve finále je čekala trať dlouhá 9,4 km s převýšením 420 metrů) vedla v úvodu Monika Doležalová, pak šla na chvíli na první místo Polka Hanna Wisniewska, na 9. kontrole šla do vedení Denisa Kosová (PHK), postupně svůj náskok na prvním místě zvyšovala až na konečných tři a půl minuty před druhou Adélou Indrákovou (ZBM). Ta se dostala na druhé místo ve dvou třetinách trati, když předstihla Vendulu Horčičkovou (LCE), která nakonec se ztrátou přes čtyři minuty skončila na třetím místě (4. Anna Štičková, SSU, 5. Zdenka Kozáková, TBM, 6. Tereza Odehnalová, ZBM).

20. Šímová Jana              PHK8569 C OK 99 Hradec Králové    110:55   + 23:24

V juniorech vyhrál největší favorit Tomáš Křivda (CHC), který vedl od první kontroly, na prvním radiu doběhl o 4 minuty Jonáše Fencla (LPU) a spolu dorazili do cíle, mezi tuto dvojici se vklínil pouze Vít Hočička (TBM), který na vítěze ztratil 3:28 min., Fencl na třetím místě byl o 19 sekund pomalejší. V juniorkách vyhrála jasně Tereza Janošíková (SSU), která se do vedení dostala na třetí kontrole a svůj náskok stále rapidně zvyšovala až na konečných téměř sedm minut, které nadělila druhé Barboře Chaloupské (PHK), ještě o dvě minuty byla pomalejší na třetím místě Jana Peterová (LPU).

V H18 vedl po celou trať Ondřej Metelka (PHK) těsně před Janem Gajdou (KAM), malá chyba Metelky tři kontroly před cílem posunula na chvíli do vedení Gajdu, ale velmi rychlým závěrem se do čela opět posunul Metelka a v cíli byl o 12 sekund dříve než Gajda a získal tak zlato, kamenický závodník pak stříbro. Třetí skončil Lukáš Richtr (VPM) se ztrátou 2:22 min. Také závod v D18 byl velmi vyrovnaný, dlouho vedla letošní dorostenecká mistryně Evropy Maďarka Csilla Gardonyi, její chyba tři kontroly před cílem posunula do čela Adélu Vandasovou (PHK), která byla nakonec v cíli první s náskokem pět sekund před Maďarkou (ta se ale do výsledků M ČR nepočítá), stříbro tak vybojovala Michaela Dittrichová (SKM) se ztrátou 20 sekund na vítězku a bronz brala Slovenka Tamara Miklušová (ZBM), která měla na vítězku ztrátu necelou minutu. V H16 deklasoval své soupeře Jakub Chaloupský (PHK), který vyhrál s náskokem více jak čtyři a půl minuty před spolufavoritem Martinem Šimšou (PGP), bronz získal Vít Čech (AOP), který měl ztrátu skoro šest minut. V D16 vedla do půlky trati Anna Karlová (JIL), pak šla do vedení Markéta Mulíčková (ABM) a svůj náskok stále zvyšovala až na konečných 2:16 min. před jilemnickou závodnicí, třetí nejlepší čas měla Maďarka Boglarka Czako (+4:39), bronz získala Lucie Dittrichová (SKM), která měla na vítězku ztrátu přes pět minut.

Velmi kvalitně i početně byla obsazena i Veteraniáda ČR, v které běželo skoro 800 závodníků. V jednotlivých kategoriích vyhráli:
H80: Jaroslav Havlík (SJC)

Pro ty, kteří neměli právo staru na M ČR, připravili pořadatelé veřejný závod, který se běžel v jiném prostoru než závody M ČR, běžely tři stovky závodníků.