Lyžařský orientační běh na Olympijském festivalu v Mostech

18.2.2018 Jan Picek

O víkendu 17. - 18. února se konal v Mostech u Jablunkova Olympijský festival. Byl to jeden ze čtyř areálů v Moravskoslezském kraji, kde probíhaly různé soutěže a závody pro širokou veřejnost, mezi nimi i lyžařský orientační běh.

Pro účastníky byly připraveny tři různé tratě pro odlišné věkové kategorie na louce nad hotelem Grůň. Tratě byly dlouhé od 300 do 900 m po vzdušné čáře, po oba dny stejné. Kromě širokých lyžařských stop byly najety i skútrovky a na mapě se vyskytovaly i tzn. tečky. Stopy se daly najet až v průběhu posledních pár dní díky umělému, ale hlavně přírodnímu sněhu, který v Moravskoslezských Beskydech napadl v posledních dnech (drobná úprava mapy proběhla i v sobotu ráno). V sobotu byl program dopoledne (9-13 hod), po ranní mlze se udělalo velice pěkně a slunečně. Většina zájemců docházela až po desáté hodině. V neděli bylo možné si lyžařský orientační běh vyzkoušet v odpoledních hodinách (12:30-16 hod), slunce bohužel už nebylo tak silné, jako v sobotu, a bylo mrazivěji. Lyžařské tratě a prostor závodů si pořadatelé střídali s místním lyžařským oddílem. Program připravili a za bezchybnou organizaci stáli organizátoři z TJ TŽ Třinec v čele s Annou Gavendovou, mapu a tratě postavil Martin Kovařík.  Každý den se o bezproblémový chod staralo 13 organizátorů. Kontroly byly osázeny jednotkami Sportident, a tak v cíli dostali sportovci i lístek s mezičasy.

Řadě zájemcům se trať velice líbila, mnoho účastníků si po absolvování tratě vzalo i mapu jiné tratě a mimo soutěž objelo další okruh. Zhruba ¼ závodníků byla z řad orientačních běžců, ostatní byli úplní nováčci. Nejen pro ně byla v průběhu ledna a února zpracována a vytištěna zajímavá brožurka “Objev a poznej lyžařský orientační bvěh”. Tu obdrželi všichni účastníci po dojezdu do cíle, stejně tak diplom ve tvaru orienťáckého lampionu, dětští účastníci navíc i o-pexeso a další materiály ČSOS. Nejlepší tři závodníci v každé kategorii obdrželi od organizátorů Olympijského festivalu dřevěnou medaili a diplom. Cílem za oba dny projela okolo stovka účastníků.

Není to však jediná aktivita Českého svazu orientačních sportů v rámci Olympijského festivalu. Po celou dobu konání Olympijských her (a Olympijského festivalu) si může kdokoliv vyzkoušet v Brně tzn. o-bludiště či proběhnout pár kontrol ve třech areálech pevných kontrol. Minulou neděli i v areálu okolo Výstaviště proběhla zimní liga O-Festival za účasti 160 běžců. Příští víkend se lyžařský orientační běh kromě pohárového závodu objeví i na Olympijském festivalu v Karlově pod Pradědem.