Letošní béčkové závody

17.2.2023 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Letošní béčkové závody

V letošním roce je připraveno v Čechách i na Moravě šest závodů žebříčku B. Z těchto šesti závodů se každému závodníkovi počítají čtyři nejlepší výsledky.

Žebříček B-Čechy

27. 5. Žebříček B-Čechy – krátká trať       CHA
28. 5. Žebříček B-Čechy – klasická trať CHA
17. 6. Žebříček B-Čechy – krátká trať TUR, TUV
18. 6. Žebříček B-Čechy – klasická trať TUR, TUV
 9. 9. Žebříček B-Čechy – krátká trať SNA
10. 9. Žebříček B-Čechy – klasická trať SNA

27. – 28. 5. 2023 – ŽB – OK Chrastava
Sobotní krátkou trať a nedělní klasiku připravili pořadatelé z CHA ve Zdislavě, kde je členitý, kopcovitý terén; s větším množství cest; který je porostově rozmanitý; místy jsou tam pískovcové skály a kameny. Byla tam už předchozí mapy: Sviňské kopce II (2014), Sviňské kopce (2013), Sviňské skály (2008), Zdislava (1995), novou mapu dělá Jan Potštejnský, tratě staví v sobotu Ivan Vydra a Pavel Kubát, v neděli Kateřina Kašková a Jaroslav Polák,

17. – 18. 6. 2023 – ŽB – TJ Turnov
Opět v sobotu krátká trať a v neděli klasika s centrem v Jirkově (Železný Brod). Poběží se v kopcovitém terénu, kde je porostově pestrý les, zařízlá údolí a svahy, ve kterých se místy nalézají obnažené břidlicové srázky, v části prostoru jsou staré opuštěné břidlicové lomy a jiné pozůstatky po těžební činnosti, středně hustá síť komunikací. Byly tam už mapy – Železný Brod (1998), Jirkovská borovice (1998), Žernovník (1999), Radčice (2006), novou mapu dělá Zdeněk Sokolář, tratě staví Martin Šritr a Šárka Sokolářová (sobota) a Pavel Žemlík (neděle).

9. – 10. 9. 2023 – ŽB – TJ Start Náchod
Závěrečné dva závody (opět v pořadí krátká trať a klasika) připravili náchodští pořadatelé do prostoru Hronov, Zbečník, Horní Kostelec, Rokytník, Velký Dřevíč Hronov, Zbečník s centrem ve Zbečníku. Tratě staví Zdeněk Sokolář (ten dělá i mapu) v členitém terénu, kde je hustá síť cest, občasná snížená průběžnost, porostové detaily, pozůstatky drobné těžby a předválečného opevnění, luční pasáže s remízky. Předchozí mapa měla název Maternice (1977).

Žebříček B-Morava

27. 5. Žebříček B Morava – krátká trať        KSU
28. 5. Žebříček B Morava – klasická trať KSU
17. 6. Žebříček B Morava – krátká trať SSU, ASU
18. 6. Žebříček B Morava – klasická trať SSU, ASU
9. 9. Žebříček B Morava – klasická trať AOV, LOV
10. 9. Žebříček B Morava – krátká trať AOV, LOV

27. – 28. 5. 2023 – ŽB – Klub vytrvalostních sportů Šumperk
Úvodní dva závody ŽB-Morava jsou společné se závody Českého poháru a žebříčku A. Pořadatelé z Klubu vytrvalostních sportů Šumperk připravili sobotní krátkou trať v pro OB dosud nepoužitém terénu. Poběží se v prostoru Sklenský vrch, Tři kameny, SV svah Jelení skalky s centrem ve Ski areálu Přemyslov (Loučná nad Desnou). V terénu je množství uměle vytvořených kupek různých tvarů, jsou tam prameniště a bažinky, porost je hodně různorodý. V části prostoru se nacházejí skalní útvary a kamenná pole v prudkém svahu. Hlavním kartografem je Zdeněk Rajnošek, tratě staví trojice Zdeněk Janů ml., Dominik Gedeon a Jakub Jílek. Nedělní klasika se poběží v trochu jímém prostoru (Ski areál Přemyslov, Bukovice, Pekařov, osada Labe, Přemyslovské sedlo). Závodníky čeká horský les s prudkými svahy, kde je těžká běžecká podložka, kamenná pole. Ve vrcholových partiích jsou skalní útvary a vysoký počet kamenů. V části prostoru je množství uměle vytvořených kupek různých tvarů.  Jsou tam i prameniště a bažinky a dosti porostová různorodost. Mapu připravuje opěr Zdeněk Rajnošek, o stavbu tratí se podělilo trio Zdeněk Janů starší, Ondřej Jílek a Daniel Tomanek.  

17. – 18. 6. 2023 – ŽB – SK Severka Šumperk, Magnus Orienteering
Orientační běžci se po dvou letech vrátí do Vojtíškova. Tam se v roce 2021 byželo Mistrovství ČR na krátké trati (a následký závod Českého poháru na klasické trati) na mapách Woitzdorf a Krondörfl. V polovině června se tam poběží dva béčkové závody - sobotní krátká trať a nedělní klasická trať. Obsa závody mají centrum v horním konci obce Vojtíškov. Tratě postavili Martin Poklop a Tomáš Navrátil  v prostoru Vysoká, Vojtíškov, Valbeřice, úbočí Sviní hory, kde je horský les v nadmořské výšce od 620 do 950 m n.m., množství uměle vytvořených kamenných kup, bažinky, balvanová pole, ve vyšších partiích horské hustníky. Mapu připravuje Luděk Krtička. 

9. – 10. 9. 2023 – ŽB – OOB TJ Baník Ostrava, lepus.cz
Závěrečné dva závody moravských béček se poběží s centrem v Píšti. Závody proběhnou v prostoru Píšť, Závada, Vřesina, Owsiszcze, kde závodníky čeká příměstský čistý smíšený les s hustou sítí cest převážně pravoúhlého charakteru. V terénu hraje roli síť rýh/údolí. V prostoru již byla mapa Rýhy 5.1 (1995), novou mapu pro sobotní klasickou a nedělní krátkou trať připravuje Bohumil Háj. Tratě postaví Jiří Vlach. 


« zpět