Kompletní databáze výsledků domácích mistrovství a rankingu

28.4.2019 Jan Picek

Kompletní databáze výsledků domácích mistrovství a rankingu

Mnoho sportů má své podrobné statistiky o dosažených časech, délkách, výškách či počtu vstřelených branek. Nyní se i orientační běh může pochlubit svou podrobnou historií, protože na webu ČSOS přibyla stránka s výsledky Mistrovství Československa a Mistrovství České republiky od roku 1966 až po současnost.

Především vyhledávač výsledků závodníků

Stránka je navržena ve formě vyhledávače a jejím cílem je snadný přístup k výsledkům ať už pro novináře, současné či bývalé závodníky, tak pro kohokoliv, kdo potřebuje statistiku medailí. Lze samozřejmě zobrazit kompletní výsledky určitého závodu, ale spíše očekáváme vyhledávání výsledků konkrétního závodníka – třeba jak vlastně běhal nový člen síně slávy?

Proto na rozdíl od výsledků v systému ORIS jsou v databázi jen mistrovské kategorie, které mají ze sportovního hlediska nejvyšší váhu a poskytují věrný obraz o kvalitách každého závodníka.

Co databáze výsledků obsahuje

V databázi najdete pouze výsledky pěších závodů (tzn. ne LOB, MTBO či Trail-O) a neobsahuje zatím ani výsledky klubů (družstev) a oblastních výběrů.

Hledat ve výsledcích lze podle jména, roku, typu závodu či disciplíny. Zobrazené výsledky jsou pak navzájem provázány, z výsledků konkrétního závodníka se lze snadno klikem dostat na kompletní výsledky daného závodu.

U závodníka je pro upřesnění zobrazen ročník narození nebo registrace (jsou-li známy), členství v klubech a případně link na Wikipedii. U závodu pak hlavní údaje o pořadateli, datu a místu konání a odkaz do mapového archivu. 

Digitalizace výsledků z archivu

Zdrojem výsledků jsou především sbírky Centrum historie OB (nyní uložené ve Sbírce orientačního běhu), díky jehož dlouhodobé mravenčí práci bylo vůbec možné výsledky převést do databáze mající dnes přes 100 000 řádků výsledků. Samotný proces digitalizace (vše před rokem 1989 muselo být v podstatě přepsáno ručně) trval několik let.

Přidávání současných výsledků je již nepoměrně snazší, nicméně stále musí docházet ke sjednocování, neboť jak v minulosti, tak i dnes jsou stále ve výsledcích nepřesnosti či chybějící údaje (chybí rodná jména závodníků, registrační čísla apod.) a je potřeba tyto nesrovnalosti řešit. Proto pokud objevíte jakoukoliv nepřesnost, budeme rádi za upozornění na vysledky@orientacnisporty.cz (přivítáme třeba i sken výsledků, které nemáme kompletní).

A co dále?

Databáze bude samozřejmě dál doplňována jak o aktuální výsledky (letošní MČR NOB již bylo doplněno), tak i o případné archivní záležitosti, pokud se někde objeví (výsledky z některých závodů se nedochovaly kompletní). Během roku 2019 přibudou výsledky štafet před rokem 1980 a výsledky klubů/družstev. Bude-li zájem, je možné rozšířit vyhledávání i o výsledky dalších O-sportů (např. LOB je z cca 2/3 zpracovaný).

Zábavné chvíle i poučení nad výsledky přejí tvůrci – Pavel Žemlík (výsledky), David Pustai (programování) a Jan Picek (ČSOS).


« zpět