Kniha 70 let orienťáku pokřťena

14.5.2020 Matěj Burda

Kniha 70 let orienťáku pokřťena

Ve středu 13. května proběhlo v sídle Českého olympijského výboru v Praze setkání novinářů s představiteli Českého svazu orientačních sportů.

Setkání mělo původně zahajovat mezinárodní akci Světový den orientačního běhu, která však vzhledem k pandemii onemocnění covid-19 musela být zrušena. Hlavním bodem programu bylo představení a křest nově vydané knihy k výročí 70 let orientačního běhu v ČR.

Úvodní slovo dostal Filip Šuman, místopředseda Českého olympijského výboru, který ocenil unikátní přátelskou a rodinnou atmosféru, kterou orientační běh jako sport má, a dodal, že je velkým vzorem a inspirací pro další sporty. „Orientační běh je zároveň jediným sportem, který je pravidelnou součástí jak letní, tak zimní edice Olympiády dětí a mládeže,“ poukázal Šuman na lyžařský orientační běh. Místopředsedové ČSOS Ivan Matějů a Petr Klimpl představili aktuální situaci v orientačním běhu. Většina mezinárodních závodů včetně Mistrovství světa v Dánsku je zrušena a odvolány jsou také všechny oficiální české orienťáky do 30. června. Pokud to situace dovolí, proběhnou všechna individuální mistrovství ČR na podzim a rozšířena bude také nabídka oblastních závodů. Orientační běžci a zájemci o orientační sporty mohou místo závodů využívat výukové mapy či areály pevných kontrol, které jsou dostupné na webu zacitorientak.cz. Jan Picek, ředitel MS 2021, seznámil novináře s přesunem Euromeetingu na přelom října a listopadu.  "Pevně doufáme, že budou otevřené hranice a závod uspořádáme. Měli bychom už letos přivítat týmy v nejsilnějším složení," uvedl Picek.

 Hlavním bodem programu bylo představení a křest nově vydané knihy 70 let orienťáku, která shrnuje dění v orientačních sportech v Česku od jejich počátků až po současnost. Kniha byla pokřtěna limitovanou edicí Syrobu Kitl, která je speciálně vyrobená pro Mistrovství světa v orientačním běhu, které se v roce 2021 bude konat v Česku. Na titulní straně je fotografie zlatých medailistů z Mistrovství světa štafet v orientačním běhu Tomáše Dlabaji, Jana Šedivého a Jana Procházky. Právě tito tři muži se společně s Lukášem Bauerem, bývalým reprezentantem v klasickém lyžování a nadšeným orientačním běžcem, stali kmotry knihy. „Já bych chtěl popřát skvěle vydařené Mistrovství světa v příští sezóně, ideálně s českou medailí. A širokou základnu do budoucna,“ posvětil knihu Lukáš Bauer. Tomáš Dlabaja pokřtil knihu s důvěrou, že orientační běh nadchne mnoho lidí, kteří budou do budoucna tahouny tohoto sportu. Jeho bývalý reprezentační kolega Jan Procházka už se těší na závody z jiného úhlu pohledu: „Orientační běh je rodinný sport a já si přeji, aby to bavilo jak moji rodinu, tak ještě spoustu dalších rodin.“ A aktuální šéftrenér české reprezentace Jan Šedivý si přeje samozřejmě především hodně medailí z následujících světových šampionátů. Autory hlavních kapitol jsou Jan Žemlík, Zdeněk Lenhart a Petr Karvánek, každý z nich zpracoval svou část historického období. Kniha zachycuje chronologicky rok za rokem vše podstatné, co se kolem orienťáku dělo a jak se vyvíjely závody, mapy, pravidla, pomůcky apod. Seznamuje s úspěchy české reprezentace na mezinárodní i domácí scéně, zmiňuje všechny významné závody v ČR, rekapituluje výsledky. Přináší také řadu zajímavostí, poznámek, komentářů. Publikaci doplňuje cca 60 medailonků všech medailistů z mistrovství světa a dalších osobností, které se zapsaly do historie OB v ČR. Kniha má bohatý fotografický i mapový doprovod. Její rozsah 580 stran je unikátní a nemá ve světě orientačního běhu obdoby.

Na závěr setkání si mohli účastnici na vlastní kůži vyzkoušet, jaké je to běžet orienťák. Byl pro ně totiž přichystán krátký závod v zahradě sídla ČOV.

Knihu 70 let orienťáku je možné dodatečně objednat (do vyčerpání zásob) stejným způsobem jako dříve. Po objednávce a její úhradě bude kniha odeslána nebo připravena k osobnímu odběru na sekretariátu ČSOS.


« zpět